Z klasického panelákového bytu 3+1 s umakartovým jádrem jsme vytvořili plynulý čistý prostor bez zbytečností. Kombinace barev a materiálů a zaoblených tvarů jemně rozehrává jinak elementární interiér.
Nenáročný na údržbu
Zadáním investora bylo vytvořit jednoduchý, čistý prostor, nenáročný na údržbu. Byt i po začátku užívání zůstává bez doplňků, protože tak dle investora naplňuje svou minimalistickou podobu.
Původní představa spočívala v myšlence: „Bude to bílý, černý nebo maximálně šedý“. A proto investor oslovil nás architekty, abychom vytvořili minimalistický trvalý koncept materiálů a barev. Zadáním rekonstrukce panelákového bytu byla tedy především jednoduchost. Investor si přál co nejčistší prostor, aby bylo nenáročné zde udržet pořádek. Zároveň měl být veškerý nábytek uzavřený, bez polic, bez otevřených úložných prostor.
Drobné dispoziční úpravy
Rekonstrukce spočívala v drobných dispozičních úpravách, plynulém propojení prostoru a vybudování nového hygienického zázemí. Požadavkem investora bylo také propojení prostoru kuchyně a obývacího pokoje. Původní umakartové jádro bylo nahrazeno novou konstrukcí, všechny povrchy prošly očištěním a nové omítky se nanášely několikrát pro dokonalé dorovnání povrchů. Nová jasanová podlaha propojuje všechny místnosti bytu bez přerušení. Celý prostor je dokonale sjednocený bílými omítkami a pochozí dřevěnou podlahou. V kontrastu k světlému jasanu s jemnou kresbou dřeva je v koupelně a na WC zvolena jednolitá výrazná stěrkovaná podlaha v červené barvě. Nové dveře jsou navrženy v jemně zelené. Kombinace dřeva, ostré červeně a otevřených zelených dveří vytváří v prostoru zajímavé prolnutí odstínů.
Ložnice bez úložných prostor
Za vstupem je umístěna menší přechodová zóna s botníkem a věšákem na odložení oděvů. Výhodou původní dispozice byl sklad, do kterého jsme navrhli vestavěnou uzavíratelnou skříň. Ložnice je řešena bez úložných prostor, čistě jen na spaní. Nové hygienické zázemí je navrženo se zaoblenými rohy pro příjemnější propojení prostoru. Chodba tak od vstupu pokračuje plynule do hlavního obytného prostoru.
Výrazným prvkem je červené ikonické křeslo
Kuchyně je řešena menší pracovní plochou s jídelním stolem ve středu místnosti. Místo původních dveří jsme navrhli otvor v panelové nosné konstrukci, který sjednotil dvě hlavní obytné místnosti bytu. V obývacím pokoji jsme na přání investora navrhli dva menší uzavřené kusy nábytku. Výrazným prvkem je červené ikonické křeslo od finsko-amerického architekta Eera Saarinena.
Jasanová podlaha
Materiálově jsme u nábytku volili podnože v kovu s černou povrchovou úpravou, jako kontrast k jasanové podlaze. Sedací nábytek je v hlavním obytném prostoru čalouněný. Aby vyniklo Womb chair, jídelní židle jsou v tlumenějším odstínu, růžovo šedé, a pohovka pak pouze šedá. Na míru navržený nábytek a kuchyňská linka jsou v odstínech bílé, jako by jemně vystupovaly z povrchů bílých stěn. Prvotní myšlenku zaoblení jsme aplikovali také při návrhu nábytku na míru a při výběru konkrétních produktů.
Po předání bytu jsme napjatě očekávali, jak daný prostor majitel zaplní, a k našemu překvapení se nestalo nic. I po několika týdnech prostor stále zůstává bez doplňků, věcí, obrazů, květin. Protože tak to má být.
Text: Martin Chára
Foto: Tomáš Slavík
Jsme architekti.
ika.architekti. A naše práce nás baví. Máme zkušený tým, jsme kreativní a cílevědomí. Umíme navrhnout náměstí, interiér, školu i polyfunkční dům. Nebojíme se jakékoliv výzvy. K práci přistupujeme jako k procesu, jako k cestě na jejímž konci je krásný dům a spokojený člověk. Provází nás mnoho lidí z různých oborů a dohromady vytváříme stavbu. Funkční. Tradiční nebo neotřelou, provokující či nenápadnou.
Soutěž Interiér roku
Červené akcenty, Brno; kategorie: Soukromý interiér – nízkonákladové bydlení
Autor a přihlašovatel: Ing. arch. Tomáš Dvořák, Ing. arch. Lenka Bažík, Ph.D., Petra Mojžíšová; ika.architekti s.r.o., www.ika.archi
Místo: Brno, CZ
Typ: interiér bytu, rekonstrukce
Investor: soukromý
Užitná plocha: 48 m2
Projekt a realizace: 2023
O vítězích soutěže Interiér roku rozhoduje osmnáctičlenná mezinárodní porota vedená emeritním rektorem pražské VŠUP prof. akad. arch. Jiřím Pelclem, dr.h.c. Výsledky soutěže Interiér roku za období 2023 byly oznámeny jako vrcholný bod mezinárodního kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum, a to v úterý 14. 5. 2024 v pražském Centru současného umění DOX.