spot_img

Bytový dům Vysocká v Hradci Králové ušetří ročně 166 000 Kč

Fotovoltaika na panelovém domě v Hradci Králové vyrobí domácnostem 50 % energie. Majitelé bytů si od S-Power Energies pořídili elektrárnu se 73 fotovoltaickými panely, která jim pokrývá polovinu roční spotřeby. Na stavbu získali 50% dotaci.

Na začátku bylo přání SVJ

Bytový dům na Vysocké v Hradci Králové je klasický panelák. První zmínky o fotovoltaice padly na schůzi společenství vlastníků jednotek (SVJ) koncem roku 2022. „Dohodli jsme se, že zjistíme více informací a oslovíme různé dodavatele pro získání cenových nabídek. V prosinci 2022 jsem poptal asi 15 firem, mezi nimi S-Power,“ vzpomíná předseda SVJ pan Čepelka. Věci se daly do pohybu v dubnu 2023, z S-Poweru odeslali indikativní cenovou nabídku, která SVJ zaujala a stanovil se termín prohlídky objektu. „Proběhla na konci května a dva dny na to jsme měli na stole finální přesnou cenovou nabídku, na konci června jsme podepsali smlouvu o dílo a S-Power se pustil do práce,“ dodává předseda SVJ.

Návrh řešení a příprava instalace

SVJ nemělo konkrétní představu, jak by měla elektrárna vypadat. Dodavatel navrhnul maximální využití střechy. „To znamená nainstalovat na střechu tolik panelů, kolik se na ni bezpečně vejde. Tato varianta obvykle dává největší finanční smysl,“ vysvětluje Michal Mládek z S-Power.

Protože na začátku projektu nepanovala 100% shoda všech vlastníků bytových jednotek a nebylo jasné, zda se k fotovoltaické elektrárně připojí všichni, zvolil se způsob připojení přes vůdčí odběrné místo a sdílení energie mezi připojené domácnosti podle alokačního klíče. Fotovoltaika vyrábí elektřinu primárně pro společné prostory a jednotlivé byty se mohou přihlásit k využití přebytečné energie, kterou si poměrově rozdělí. Znamená to také instalaci elektrárny bez nutnosti bateriového úložiště. Pro realizaci této varianty stačí souhlas nadpoloviční většiny členů SVJ.

Odborníci z S-Power Energies nabízejí fotovoltaiku pro bytové domy jako službu, vše vyřídí za klienty včetně papírování. U elektráren do 50 kWp legislativa nevyžaduje stavební povolení ani statický posudek. Ten se ale i přesto udělal, aby měli všichni jistotu, že bude instalace bezpečná.

Realizace

Stavba začala 9. 10. 2023. První na řadě byly hliníkové konstrukce pro upevnění panelů s 12letou zárukou od českého dodavatele Novotegra. Fotovoltaické panely Canadian Solar se instalovaly ve dvou polích – jedno je orientováno na jihozápad a druhé na jihovýchod, obě se sklonem 13°. Pod každým panelem je umístěný optimizér SolarEdge P605, který zajišťuje maximální využití sluneční energie i pokud jsou některé panely zastíněné. Pro provoz fotovoltaické elektrárny je nezbytný střídač a rozvaděč – na elektrárnu domu na Vysocké se použil střídač SolarEdge 30 kW a rozvaděč s IP ochranou pro umístění všech potřebných jistících prvků.

Revize, předání i získání dotací

Instalace trvala sedm dní. Skončila řádnou revizí, kontrolou funkčnosti a poté předáním investorovi. Za SVJ stavbu přebíral předseda a dostal veškeré informace o tom, kde jsou důležité prvky celé sestavy a co dělat v případě různých událostí.

Výsledek instalace oceňují všichni obyvatelé domu. Nová elektrárna jim ročně vyrobí zhruba polovinu energie, kterou používají. Navíc nejsou odkázáni na kolísavost trhu s energiemi na dalších minimálně 25 let.

Text: Barbora Doležalová
Foto: S Power Energies

Chcete se o realizaci fotovoltaiky Vysocká v Hradci Králové dočíst víc? Přejděte na bytovedomy.s-power.cz.
Pro nezávaznou nabídku vyplňte kontaktní formulář kdekoliv na bytovedomy.s-power.cz nebo volejte na +420 222 701 258 v pracovních dnech mezi 9:00 a 18:00.

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Richard Kočí – Příběhy jenom tušené…

Richard Kočí nemá rád stojaté vody. To platí o jeho dosavadní životní cestě i o uměleckém vyjádření. Od sochařské tvorby přes dřevěné reliéfy dospěl k malbě, v níž vyzbrojen...

Zateplení bytových domů v ČR

Může se jevit, že bytové domy jsou už z velké části zateplené, ale je to spíše realita velkých měst. Podle analýzy iniciativy Zateplujeme Česko většina...

Jak šetrně zacházet s vodou

Téma úspory vody je stále aktuálnější a pozornost mu věnuje čím dál více z nás, ať už je důvodem ohleduplnost k přírodě, udržitelný životní styl nebo také...

Celková rekonstrukce bytu 2+1 v bytovém domě z 60. let

Byt se nachází v cihlovém bytovém domě postaveném v 60. letech minulého století. Výměra bytu činí 51 m2. K bytu náleží i větší sklep, což je velkou devizou. Původní dispozice...

Dokonalá souhra

Korado uvádí na trh nový typ radiátoru RADIK V-POWER, který je určen pro tepelná čerpadla. Radiátor dokáže zvýšit tepelný výkon až o 60 %. V současné době...