spot_img

Kompletní rekonstrukce bytu 2+KK

Jedná se o kompletní rekonstrukci bytu 2+KK z 80. let v panelovém domě na Pražském sídlišti. Požadavkem investora bylo pokusit se vměstnat do malého bytu bydlení pro jeho čtyřčlennou mladou rodinu, partner s partnerkou a jejich dvě děti ve věku 5 a 6 let.

Malý byt

Rodina tráví v bytě především pracovní všední dny, víkendy tráví mimo Prahu – aktivně sportem, pobytem v přírodě nebo návštěvami u příbuzných. Ve všedních dnech mají všichni členové domácnosti nabitý program, zaměstnání, školu, školku a odpolední kroužky. Doma se rodina setkává až večer. V době, kdy je rodina spolu v bytě, je ráda v úzkém kontaktu. Investor tedy došel k závěru, že se nepotřebuje upisovat k příliš vysoké hypotéce za zbytečně velký byt. Postačí mu malý byt a ušetřené peníze použije raději na kvalitní zařízení interiéru a jiné volnočasové aktivity.

Maximální využití prostoru

Byt o velikosti 43 m2 je zařízen jako jednoduchý a minimalistický. Vede tak své obyvatele k minimalistickému pojetí bydlení, materialismu a života vůbec. Je zařízen s maximálním využitím prostoru s důrazem na centimetrovou přesnost a ve vysokém standardu, který je pro panelový dům výjimečný. Dveře jsou bezfalcové ve skrytých zárubních, podlaha třívrstvý přírodní dub, v koupelně a na WC designové stěrky na stěnách i podlaze. Nábytek kombinuje přírodní dýhu a masiv s laminem a fólií. Veškerý mobiliář, kromě židlí, je vyroben na míru.

Další úložný prostor

Do bytu vstupujeme novými bezpečnostními dveřmi, které jsou zvenčí v dekoru a barvě jako ostatní dveře v chodbě, takže nic nedává tušit, co se skrývá uvnitř. V předsíni je velká úložná skříň s botníkem a nikou na sezení, jejíž záda s háčky na bundy jsou otevíratelná a skýtají další úložný prostor.

Vybourání umakartového jádra

Při rekonstrukci bylo vybouráno původní umakartové jádro a vyzděno nové z tenkých příček, které o pár centimetrů na všechny strany vylepšuje použitelnou dispozici oproti původní. Do koupelny se tak nově vešla malá vana (děti se mohou koupat) a pračka se sušičkou, která je náročná na hloubku. Skříňka pod umyvadlem skrývá koš na prádlo a plnohodnotný vysavač.

Samostatný pokoj pro děti

Samostatný pokoj byl věnován dětem a jeho ústřední motiv je hvězdička, která se objevuje na tapetách, závěsech a stínidle. Barevnost není výrazná, aby měly děti dostatek svého vlastního životního prostoru. Postele mají atypickou velikost 80×190 cm a jsou umístěné tak, aby každé z dětí mělo svůj polokrytý prostor. Spodní postel je možno rozložit na „letiště“ jako spaní pro návštěvy. Stoleček i lavice jsou „rostoucí“. Lavici je tak po jednoduchém zvednutí možno použít i jako dvoumístné sezení pro návštěvy k jídelnímu stolu. Nábytek je tvořen z lamina v kombinaci s olejovanou překližkou a při jeho návrhu byla snaha, aby se hodil stejně tak pro tříleté dítě jako pro teenagera.

Funkční místnost

Druhá místnost v sobě kombinuje funkci kuchyně, obýváku, pracovny a ložnice v jednom. Je zde pódium, ve kterém je uložena postel rodičů. Čelo postele tvoří pět samostatných desek, svisle naskládaných za sebe, které je možno jednoduchým pohybem přeskládat a postelovou matraci tak zaklopit. Vznikne tak čistá obýváková plocha. Na pódiu je sedačka se stolkem pro nízké „japonské“ sezení. V pódiu jsou také prostorné úložné šuplíky, do nichž se vejdou lůžkoviny, nízký stolek, kancelářská tiskárna a mnoho dalšího. Na pódium navazuje domácí kancelář – stolek pro práci na PC se skříňkou.

Přáním investora bylo zakomponovat do malého bytu také prostorově docela náročné závěsné křesílko, což se podařilo.

Plnohodnotná kuchyň

Kuchyň má plnohodnotnou velikost a díky hlubokým skříňkám pod stropem nabízí mnoho úložného místa nejen na kuchyňské potřeby. Kuchyňské sokly jsou výsuvné a skrývají šuplíky. Pracovní deska je z kompaktu se dřezem se spodní montáží a se zapuštěnou varnou deskou v ploše. Jídelní stůl je taktéž navržen a vyroben na míru a po jeho rozložení a odsunutí do prostoru k němu usedne i početná návštěva. Obývák s kuchyní je v provedení lamino a bílá fólie v kombinaci s přírodní dubovou dýhou a masivem.

Vzdušný interiér

Díky tomu, že veškerý nábytek je vyroben ze světlých materiálů a zachovává jednoduché tvary, působí celý interiér, i přes to, že je poměrně malý, vzdušným, světlým a příjemným dojmem. Rodina žijící v bytě se nepřestává divit, jak jí malý byt plně vyhovuje. Všichni její členové si jej zamilovali a doufají, že se nebudou muset nikdy stěhovat. Dokazuje to, že i na 43 m2 je možné zařídit plnohodnotné a funkční bydlení čtyřčlenné rodině.

Text: Martin Chára
Foto: Lukáš Pelech a Ondřej Kubát

Design Factory

Realizujeme kompletní zakázkové interiéry od designového návrhu, projektu, přes veškeré stavební úpravy až po zakázkovou výrobu nábytku, interiérových prvků a precizní instalaci. Perfect details makes us happy! Realizujeme také výstavní stánky, showroomy, děláme komerční fasády, loga, světelnou i nesvětelnou reklamu a mnoho dalšího. Pracujeme se všemi materiály, dřevo, kovy, plasty, kůže apod. S námi budete mít ze svého projektu radost!

Soutěž Interiér roku

Chytré úložiště, Praha; kategorie: Soukromý interiér – nízkonákladové bydlení
Autor a přihlašovatel: Ondřej Kubát, D-Factory, s.r.o., www.dfactory.cz

O vítězích soutěže Interiér roku rozhoduje osmnáctičlenná mezinárodní porota vedená emeritním rektorem pražské VŠUP prof. akad. arch. Jiřím Pelclem, dr.h.c. Výsledky soutěže Interiér roku za období 2023 byly oznámeny jako vrcholný bod mezinárodního kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum, a to v úterý 14. 5. 2024 v pražském Centru současného umění DOX.

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Třetí číslo časopisu Bydlení mezi panely již na stáncích

Letošní třetí číslo časopisu Bydlení mezi panely je už k dispozici na novinových stáncích i v kamenných prodejnách. Dočtete se v něm, jaké jsou aktuální novinky a trendy v oblasti...

Mikrobyt pro dva

Svoje startovací bydlení si mladý pár vybral v garsonce v rekonstruovaném vila domě na Praze 9. Investoři si přáli mít plně vybavenou kuchyni, maximum úložných prostor, a hlavně...

Walk In! Vstupte!

Užijte si sprchování bez bariér a prostorových omezení. S novými sprchovými kouty Walk In Air od RAVAK získáte praktické řešení vhodné takřka do každé koupelny. Sprchové kouty Air dostaly...

Interiérem roku se stala rekonstrukce domu v Kutné Hoře

Absolutním vítězem devátého ročníku ocenění Interiér roku 2023 se stala výjimečná rekonstrukce nazvaná Nová identita domu v Kutné Hoře. Autory jsou Jan Holub a Tomáš Hanus...

SANAKRYL TOP Thermo

V dnešní době klimatických změn se klade stále větší důraz na zateplení staveb proti úniku tepla a snížení tepelných ztrát. Se zvyšujícím se počtem tropických dní...