spot_img

Štěstí pro skromnou bojovnici

Jana, která neměla zrovna lehký život, žije sama. Byla totiž jedináček a její matka k ní měla od začátku vlažný vztah. Zato tatínek na ni byl hodný. Ten ale brzy onemocněl a Jana se o něj musela starat. Jana měla jednu velkou radost v životě, a tou byl její syn. Ale přišla další rána osudu, když náhle po krátké nemoci v 31 letech zemřel. Janě se zhroutil svět. Musela se starat o nemocného otce, vyrovnávat se s chladným vztahem ze strany matky, a ještě řešit její dluhy. Nakonec se jí ze svého skromného platu podařilo všechno splatit.

Z rodiny jí zbyli jen teta a strýc z matčiny strany

Navíc sama onemocněla a po synovi zemřeli i oba její rodiče. Kdyby neměla dobré kamarádky, zůstane úplně sama. K této sympatické paní přijedou dělat zázraky na počkání Hana Šmejkalová a Jaroslava Hájková.

Všichni ji mají rádi pro její milou a usměvavou povahu

Jana je v invalidním důchodu. Loni byla na onkologické operaci žaludku, která se povedla, ale stále chodí na kontroly. A navíc trpí astmatem. Do pořadu ji přihlásila její největší kamarádka – také Jana – společně se svou sestrou. Dle kamarádčiných slov je Jana v obci velice oblíbená. Všichni ji mají rádi pro její milou a usměvavou povahu, i když to ve svém životě neměla a stále nemá lehké. Sousedé berou Janu jako člověka, který rád a od srdce pomůže (např. hlídá i sousedovic děti), a kdykoliv se zastaví a popovídá si.

původní vzhled a vybavení obývacího pokoje

Od rozvodu žila v domě se svými rodiči

Před 40 lety koupili rodiče paní Jany dům, ve kterém Jana žije dodnes. Během těchto let byla rok vdaná a narodil se jí syn. Od rozvodu žila v domě se svými rodiči a synem. Tatínek paní Jany onemocněl a v důsledku své nemoci se o sebe nemohl starat, a tak se o něj staral syn paní Jany, který kvůli tomu odešel ze zaměstnání. Paní Jana v té době hodně pracovala (12hodinové směny včetně sobot a nedělí). Matka paní Jany byla v invalidním důchodu od svých 36 let, o manžela se nebyla schopná postarat a na Janu byla navíc moc přísná. V roce 2015 náhle zemřel syn paní Jany. Stalo se tak po čtyřdenním pobytu v nemocnici – na oboustranný zápal plic.

Starala se o svého nemocného otce

Od toho dne zůstala paní Jana doma, odešla z práce, aby se teď mohla sama starat o svého nemocného otce. Během těchto let na ni maminka hodila svou nezodpovědnost a lehkovážnost a s tím spojené dluhy, které způsobila – paní Jana se kvůli nim dostala do insolvence (dokonce málem přišla i o dům), ale vše zaplatila a v dnešní době je bez dluhů. Tatínek po 11 letech, kdy byl upoutaný na lůžko, zemřel. Rok nato zemřela i maminka paní Jany, a tak Jana zůstala v domě sama.

Do kuchyně je natažená pouze studená voda

Nejvíce ji v domě trápí kuchyň – vše ráda nechá na designérech. Ale moc by se jí líbila světle působící kuchyň. Sedací soupravu má ještě po rodičích. V domě jsou nové jističe a také celá elektrika. Do kuchyně je natažená pouze studená voda a je tam málo zásuvek. Jana topí plynem, bojler má v koupelně – prý by natažení vody neměl být problém. Jenže jací kostlivci se budou skrývat ve skříních?

v původní kuchyni je natažena pouze studená voda

Vytvořit příjemné prostředí pro život i ve stávajícím uspořádání

„Na první pohled na nás dům paní Jany působil sice starým, ale udržovaným dojmem, jako interiér, který bude třeba omladit, zmodernizovat a učesat. Při bližším zkoumání se ale ukázalo, že jsou zde poměrně zásadní problémy, které by nám mohly proměnu úplně zhatit. Chybějící voda a odpad v kuchyni, původní elektroinstalace, do které se nám elektrikáři báli vůbec zasáhnout, nebo stěny a stropy křivé tak, že posadit k nim kuchyňskou linku bylo skoro nemožné. Navíc jsme si hodně lámaly hlavu, jestli bychom přece jenom nemohly něco udělat s celkovou dispozicí, aby se přes ložnici nemuselo chodit do kuchyně. To se ale bohužel ukázalo vzhledem k omezenému času jako nerealizovatelné. Takže jsme se rozhodly pracovat s tím, co máme, a vytvořit příjemné prostředí pro život i se stávajícím uspořádáním,“ vysvětlují architektky Hana Šmejkalová a Jaroslava Hájková.

Voda a odpad v kuchyni

Zásadním problémem byla chybějící voda a odpad v kuchyni. To se ale nakonec díky ochotné pomoci sousedů podařilo relativně rychle a celkem bezbolestně vyřešit. Velkou výzvou byly stávající dveřní otvory v nosných stěnách, které nešly rozměrově přizpůsobit, a musely jsme tedy hledat řešení, jak zachovat alespoň stávající šířku průchodu při osazení nových zárubní. A kdybychom měly dostatek času, celý prostor by si určitě zasloužil kompletní přeštukování stěn i stropů, aby se povrchy srovnaly.

úspěšně proměněná kuchyně

Interiér ve venkovském stylu

Pro paní Janu jsme zvolily interiér ve venkovském stylu. Inspirovala nás celá řada klasických prvků, které doma měla, jako třeba staré malované kořenky nebo kolovrátek. Jako jeden z hlavních motivů jsme zvolily dekorativní dlažbu, kterou jsme použily ve vstupní chodbě, ale také jako obklad za kuchyňskou linku. Jako spojovací prvek se pak celým interiérem táhne kovový motiv mědi, která k venkovu patří. A to jak třeba na detailech v kuchyni, tak na svítidlech anebo v podobě dominantní stěrky na stěnách ve vstupní chodbě a v obývacím pokoji.

Zajímavým prvkem v interiéru je osvětlená kamenná stěna za TV

Rovněž nábytek jsme vybíraly tak, alby ladil s velmi teplými tóny mědi a odrážel klasický styl venkova bez toho, aby byl otrocky rustikální. Objevují se na něm tak prvky přírodního dřeva, béžovošedé barvy a drobných černých detailů, které nás oklikou vrací zpět k motivu na keramické dlažbě. Z původního vybavení nezůstalo skoro nic, zachovaly jsme pouze velmi praktický nábytek ve vstupní chodbě domu. Zajímavým prvkem v interiéru je potom osvětlená kamenná stěna za TV, která byla velkým snem majitelky domu.

Text: Filip Budák
Foto: PRIMA

Partnerem této sezóny pořadu je společnost Raiffeisen stavební spořitelna (www.rsts.cz).

architektky

Ing. arch. Hana Šmejkalová

Hana absolvovala obor architektura a stavitelství na ČVUT v Praze a po zahraniční stáži na TUE v Nizozemsku zakotvila u interiérového designu. Několik let pracovala v pražskému studiu, poté na nějaký čas přesídlila do Londýna. Má za sebou desítky rekonstrukcí bytů a rodinných domů, je mistryní v práci s prostorem a centimetry. Ve svých realizacích klade důraz na to, aby nejen design, ale i funkčnost byly odrazem individuality klienta. Někdy je to adrenalin, ale čiré nadšení z každého dokončeného projektu vnímá po letech stále stejně.

Jaroslava Hájková

Interiérovému designu se Jarka naplno věnuje posledních pět let. S návrhy interiérů „koketovala“ už od dětství. To hlavní rozhodnutí přišlo během studia na pražské Interier design škole Intermezzo. V té době se sice ještě pohybovala ve světě manažerských pozic v amerických korporacích, ale úspěšné zakončení studia v roce 2015 rozhodlo. Její předností je umění naslouchat, pochopit osobnost a individualitu klienta – to vše převést do konkrétního návrhu. Proto každá její realizace je originál. Jarka miluje výzvy ráda se učí nové věci, v jejím portfoliu najdete jak návrhy bytů, domů, restaurací, hotelů, kancelářských prostor, tak i malého balkónku. Obdivuje eklektismus. Od roku 2017 má vlastní studio Variété Design.

Původní vzhled a vybavení bytu

Byt po zdařilé proměně

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Třetí číslo časopisu Bydlení mezi panely již na stáncích

Letošní třetí číslo časopisu Bydlení mezi panely je už k dispozici na novinových stáncích i v kamenných prodejnách. Dočtete se v něm, jaké jsou aktuální novinky a trendy v oblasti...

Mikrobyt pro dva

Svoje startovací bydlení si mladý pár vybral v garsonce v rekonstruovaném vila domě na Praze 9. Investoři si přáli mít plně vybavenou kuchyni, maximum úložných prostor, a hlavně...

Walk In! Vstupte!

Užijte si sprchování bez bariér a prostorových omezení. S novými sprchovými kouty Walk In Air od RAVAK získáte praktické řešení vhodné takřka do každé koupelny. Sprchové kouty Air dostaly...

Interiérem roku se stala rekonstrukce domu v Kutné Hoře

Absolutním vítězem devátého ročníku ocenění Interiér roku 2023 se stala výjimečná rekonstrukce nazvaná Nová identita domu v Kutné Hoře. Autory jsou Jan Holub a Tomáš Hanus...

SANAKRYL TOP Thermo

V dnešní době klimatických změn se klade stále větší důraz na zateplení staveb proti úniku tepla a snížení tepelných ztrát. Se zvyšujícím se počtem tropických dní...