Proměna zastaralé koupelny v novou patří k nejnáročnějším úpravám v bytě i domě. Častým limitem je malý prostor, zároveň ale potřebujete vytvořit plně funkční místnost pro denní užívání všemi členy rodiny. Výsledkem by mělo být klidné útočiště, které na konci dne poskytne dostatečný relax. Jak rekonstrukci zvládnout bez zbytečného stresu a s výsledkem, který vás bude těšit po dlouhá léta?
Naplánováno do posledního detailu
Jedním z klíčů k úspěšné rekonstrukci koupelny je plánování. Změřte dispozice místnosti a zvažte rozmístění dominantních prvků tak, aby byla koupelna praktickým a zároveň příjemným prostředím. Stačí jedno menší umyvadlo nebo bude místnost využívat více osob a přijde vhod dvojumyvadlo? Bude součástí koupelny vana, sprcha, pračka nebo sušička? Vejde se do místnosti klozet a bidet, nebo je lepší zvolit sprchovací toaletu? Nezapomeňte také na dostatečný úložný prostor, ať už v podobě zrcadlové, umyvadlové nebo závěsné skříňky. „Jakmile získáte jasnou představu, co bude součástí koupelny, vytvořte si kvalitní nákres. Nezapomeňte zakreslit rozmístění rozvodů pro elektřinu, vodu a odpad, ale i detaily v podobě osvětlení nebo topení. V neposlední řadě si stanovte předběžný rozpočet. Poskytne odhad nákladů a pomůže držet se konkrétní částky,“ říká Marek Sluka ze společnosti BAUHAUS.
Vybavení vyberte před rekonstrukcí
Často narazíte na radu, že sanitární keramiku, skříňky, topení a osvětlení stačí vybrat až na konec. Opak je ale pravdou. Obzvlášť se to týká menších koupelen, ve kterých je nouze o každý centimetr. „Ať už se do rekonstrukce koupelny pouštíte sami nebo s pomocí odborníků, velmi pomůže, když budete dopředu vědět přesné rozměry a umístění každého prvku. Během rekonstrukce snadno přizpůsobíte přívody vody, elektřiny a odpad. Vyhnete se tím nepříjemné situaci, kdy je potřeba část koupelny předělat, protože umístění odpadu nevyhovuje rozměrům umyvadlové skříňky a u zrcadlové skříňky s osvětlením najednou chybí přívod elektřiny,“ říká Marek Sluka ze společnosti BAUHAUS.
Krok za krokem k nové koupelně
Následně nastává nejpracnější a nejméně oblíbená část. Čeká vás odstranění nábytku, původní sanitární keramiky, ale také zdiva včetně odpojení rozvodů. Právě tato fáze rekonstrukce však poskytuje skvělou příležitost pro zhodnocení skutečného stavu koupelny. V některých místech můžete odhalit skryté problémy jako je plíseň za skříňkou nebo nedostatečná izolace vany a plán pro rekonstrukci ještě upravit.
Jakmile jsou z koupelny odstraněné všechny původní prvky, je čas na postupnou obnovu. Jako první přichází na řadu vyzdění nových stěn koupelny, vytvoření rozvodů, ale i vyrovnání podlahy. „Koupelna je na rozdíl od ostatních místností neustále vystavena vzdušné vlhkosti, páře a vodě. Nezapomeňte proto na dostatečnou hydroizolaci, aby nedocházelo k průniku vody do okolních částí bytu. Dbejte taktéž na použití kvalitních materiálů, a to zejména u prvků jako jsou sifony, odvodnění nebo ventily,“ radí Marek Sluka ze společnosti BAUHAUS. Následně už stačí položit dlažbu a obklady, naistalovat novou sanitární keramiku, a další koupelnové vybavení jako je topení, osvětlení nebo ventilátor. Příjemnou třešničkou na dortu je umístění nábytku, poliček a dekorací.
Text: Romana Francková
Foto: BAUHAUS