spot_img

Kuchyňská linka pro single muže

Oslovil nás čtenář, který vlastní byt v panelovém domě v Praze Horních Měcholupech. Byt je nyní po rekonstrukci, kde došlo k propojení původní kuchyně a obývacího pokoje. Nyní je to jedna velká místnost s novou podlahovou krytinou, kterou je velkoplošná italská dlažba v provedení šedého kamene.

Majitel bytu má rád industriální design a má jasnou představu o tom, jak by měla kuchyňská linka vypadat. Oslovil nás, zda bychom mu mohli takový návrh vytvořit a zároveň zkusit i rozmístit ostatní nábytek, aby měl představu, kam umístit TV, pohovku a jídelní stůl.

Jasná představa

Majitel bytu má poměrně jasnou představu o nové kuchyni. Rozhodně by chtěl, aby byla linka rohová a aby začínala hned u dveří do místnosti. Tato stěna zároveň vymezuje rozložení skříněk v lince, neboť ve stěně se nachází pouzdro posuvných dveří a také v horní části okno, které vede do koupelny. Na této stěně chce čtenář umístit samostatně stávající chladničku, kterou nyní vlastní a používá. Také by zde chtěl mít myčku nádobí a velký dřez.

Další požadavky

Pravá strana kuchyňské linky je v zásadě bez omezení co se rozměru/celkové délky týče. Musí se tam vměstnat varná deska, pečící trouba, mikrovlnná trouba a vinotéka, která je samostatně stojící a kterou čtenář již vlastní. Mezi další požadavky patří to, aby oba konce rohové linky byly zakončeny vysokými skříněmi s otevřenými policemi. V kuchyňské lince také nesmí chybět velká potravinová skříň a otevřené police na spoustu kořenek, které chce mít vystavené.

Barevná paleta

Čtenář si zároveň vybral na internetu dekory, které by chtěl v kuchyňské lince použít. Chtěl by, aby byla kuchyně tmavá, tmavě šedá, anebo antracitová, popřípadě tzv. lanýžově hnědá barva, není rozhodnut, která barva bude nejvhodnější v kombinaci s dekorem, který vybral na pracovní desku a obklad – Ferro bronz – imitující industriální vzhled. Zároveň by chtěl do kuchyně zakomponovat dekor dubového dřeva, který by měl navazovat na ostatní nábytek, který bude v místnosti.

Nejen esteticky, ale i funkčně

Celkový návrh kuchyňské linky je v zásadě jasně vymezen množstvím požadavků, které čtenář má. Důležité bude, aby při dodržení vybraných dekorů a rozmístění všech spotřebičů došlo k jakési harmonii, aby vše dohromady fungovalo nejen esteticky, ale také aby bylo vše funkční.

Dekory podle požadavku čtenáře

Levá strana kuchyňské linky je tedy jasně vymezená svou délkou, kam se musí vejít vysoká koncová skříň s otevřenými policemi, samostatně stojící stará lednice, myčka, dřezová skříňka s relativně velkým dřezem a samozřejmě spodní rohová skříňka. Vrchní část je vcelku jednoduchá, protože tam čtenář horní skříňky nechce, umístím tam jen poličky pro kořenky. Pravá strana zase musí obsahovat všechny ostatní spotřebiče spolu s vysokou potravinovou skříní a stejně jako vlevo koncovou vysokou skříní s policemi. Dekory na kuchyni jsou podle požadavků čtenáře.

Dostatek úložných prostor

Rozmístění ostatního nábytku v místnosti není jednoduché. Není mnoho možností. Čtenář vyžaduje, aby pohovka nestála u stěny, protože tam plánuje nejen umístit TV, ale potřebuje spoustu úložných prostor pro sbírky, knihy a další předměty. Pohovku lze tedy umístit do prostoru, zády ke kuchyni, anebo pod okno. Následně bude nutné řešit umístění jídelního stolu, a to do rohu mezi kuchyň a okno, nebo popřípadě vytvořit nějaké barové sezení před kuchyní.

Chtěla bych také upozornit, že takto rozvržená kuchyňská linka sice odpovídá požadavkům čtenáře, ale jedná se o spíše nevhodné řešení. Co se týče estetiky, určitě bych volila méně dekorů a více bych zacílila na použitou dlažbu na podlaze, se kterou bych se snažila barevně napojit. Pokud si pořizuji novou kuchyň, určitě bych do ní neumístila starou lednici. Navíc bílou lednici do „černé“ kuchyně.

Spojení s obývacím pokojem

V takto navržené kuchyni je minimum pracovní plochy, přestože celkově je kuchyň dost velká (2,9 x3,3 m). S ohledem na spojení s obývacím pokojem bych eliminovala množství otevřených polic a spolu s návrhem kuchyňské linky bych řešila rozvržení ostatního nábytku v místnosti.

Lepší je rovná

Zároveň by bylo vhodné zmínit, že je vždy lepší rovná kuchyňská linka, nikoliv rohová. Popřípadě dvě protilehlé linky proti sobě. Rovněž pokud je prostor malý, vystupuje diagonálně dopředu a výrazně tak ubírá prostor v místnosti. Rohová linka vždy znamená méně pracovní plochy a špatně přístupné rohové prostory, které se pak následně musí vybavovat drahým kováním a drahými mechanismy, aby byly tyto prostory plnohodnotně využity.

Praktický pult

Navrhla jsem tedy ještě variantu s rovnou kuchyní a protilehlým pultem, který skýtá další úložný prostor, ale také slouží jako jídelní stůl. Celý tento pult pak nejen odděluje kuchyňskou část od té obývací, ale je i praktický. To, že kuchyňská linka také není až do stropu, působí vzdušně a opticky lépe. Kuchyňská linka je pak plně funkční a z uživatelského hlediska odpovídá požadavkům. Místnost je jasně rozdělená a funkční prostory vymezené.

Zvážit všechny varianty

Čtenář, který plánuje novou kuchyň, která má být podstatně velká a velká také bude investice do ní, by měl zvážit všechny varianty a třeba ustoupit z některých požadavků, které by pak nebyly funkční. Je třeba brát v úvahu, že obzvláště u obývacích kuchyní by se nemělo stávat, že se jedná pouze o návrh kuchyňské linky a zbytek prostoru pak nějak dopadne, ale že je třeba brát v úvahu již dopředu, kde by měl být umístěn další nábytek. Tak, aby byl návrh komplexní a hlavně vše bylo funkční.

Text, vizualizace a plánky: Kateřina Mlejnková



Kateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů

Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997-2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem.


Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Byt pro mladou slečnu

A máme tu další panelák. V této návštěvě vás provedeme a blíže seznámíme s rekonstruovaným panelákovým bytem, jenž se stal novým domovem mladé slečny. Majitelé bytu se...

Lumon dodal zasklení balkonů pro letní olympijské hry

Světový výrobce řešení bezrámového zasklení balkonů, finská společnost Lumon, vybavil svou technologií zasklení balkony na nejvyšší obytné budově v atletické vesnici Saint Denis nedaleko Paříže...

Vyzkoušejte orchideje

Netradiční květinová aranžmá mohou být dobrým tipem, jak potěšit své blízké. Jak se ale o orchidej starat, aby co nejdéle a opakovaně kvetla? Důležité je držet se...

Ověřené řešení fotovoltaiky pro SVJ a bytová družstva

Domy sobě jsou na trhu už od roku 2020. Od počátku se přitom zaměřují na fotovoltaiku a další úsporné technologie pro bytovky, činžáky, paneláky a další...

Mediace pro SVJ: Efektivní nástroj řešení konfliktů

Společenství vlastníků jednotek (SVJ) je právnickou osobou, která spravuje společné části bytového domu. V rámci SVJ často dochází k různým konfliktům mezi vlastníky jednotek, ať už...