Designově atraktivní ostrůvková kuchyň nabízí velké úložné prostory i pracovní plochu. Přitažlivý je i fakt, že ostrůvek umožňuje, aby se do vaření zapojilo více osob. Jak na ostrůvkovou kuchyň vám poradí Oresi.
Naplánovat ostrůvkovou kuchyň vyžaduje preciznost krok za krokem. Zaměřením kuchyně počínaje, přes výbavu spotřebiči, výběrem materiálů a designu kuchyně konče. Každá chyba v ergonomii se projeví v nepohodlí při práci a její náprava pak znamená další vynaložené finance.
Jak kuchyň s ostrůvkem zařídit?
Je třeba si uvědomit, ve které části místnosti budou kuchyň a ostrůvek umístěny a k jakým účelům bude ostrůvek sloužit. V ostrůvku může být buď zóna vaření, nebo mytí, potom je druhá zóna v části kuchyně, která je nejblíže, stejně jako zóna skladování. Někdy je v ostrůvku zabudované jak varné, tak mycí centrum. Zónu skladování je pak potřeba umístit tak, aby byla co nejblíž ostrůvku, snažte se proto mít plochu pomyslného pracovního trojúhelníku co nejmenší.
O umístění ostrůvku rozhodnou technické rozvody, voda, elektrika, plyn a odpady včetně odtahu digestoře. Jestli ostrůvek chcete využívat jako varné a mycí centrum, je třeba pečlivě připravit rozvody a odpad podlahou. To se lépe dělá při výstavbě, ve stávajícím bydlení se to provádí složitě. Zvolit můžete poloostrůvek, k němuž rozvody přivedete po stěně.
Prioritou je bezpečný pohyb
Abyste se v ostrůvkové kuchyni mohli bezpečně pohybovat i při otevřených dvířkách nábytku a spotřebičů, měl by být průchod mezi protilehlými skříňkami široký ideálně 150 cm. Dostačujících je 120 cm a nejmenší prostor v malých kuchyních může být široký 100 cm. Odborníci z Oresi vám s výběrem pomohou a 3D návrh získáte zdarma.
Text: Jan Chára
Foto: ORESI
Ostrůvky v kuchyni také využíváme k barovému posezení nebo na ně přímo navazuje jídelní stůl. |