spot_img

Vzpruha pro mladou vdovu

Vendula sama vychovává dvě děti, protože loni před Vánoci ovdověla. Předtím byla téměř šťastná. Pokud manžel nepil. Po svatbě se jim narodily postupně dvě dcery – Gábinka (7 let) a Tereza (1,5 roku). Manžel zrekonstruoval dětský pokoj a koupelnu. Také nakoupil potřebný materiál na renovaci zahrady, ale tu už nestihl udělat.

Podle slov paní Venduly měli vše, co potřebovali, prostě taková normální rodina, až na manželovo pití… Na tuhle proměnu a nastartování nového začátku se skvěle hodí designérská dvojice Marek s Andreou.

Pracovala jako administrativní pracovnice

Vendula je momentálně na mateřské dovolené a bere sirotčí i vdovský důchod. Před mateřskou pracovala jako administrativní pracovnice v obchodě. Deset let byla vdaná. Manžela si vzala jako hodného, milého a starostlivého muže, který toho moc nenamluvil. Po svatbě se něco změnilo – manžel jí začal ukazovat svůj problém s pitím. Vendula postupně přišla na to, že v čase, kdy je její manžel výřečný, je to právě doba, kdy je opilý.

Nikdy nebyl agresivní

Nikdy ale nebyl agresivní vůči ní ani vůči dětem. Po celou dobu manželství řešili jeho problém s alkoholem – vždy slíbil, že s tím něco udělá, ale změna mu vždy vydržela maximálně 14 dnů. Po dobu manželství se přesto dokázal o rodinu velice dobře starat. Několikrát si paní Vendula říkala, jak mají krásný život, obzvlášť po tom, co se jim narodily dvě dcery. Jediné její přání bylo, aby manžel něco udělal se svým pitím.

Policie oznámila paní Vendule smutnou zprávu

Jednou večer ležel manžel na gauči, byl přikrytý dekou a paní Vendula ho opět prosila, aby s tím něco udělal. Manželova odpověď zněla, že s tím něco udělá – a udělal! Druhý den napadlo tolik sněhu, že ho musela paní Vendula u domu odklízet. Když viděla, že k ní jde policie, tak jí bylo jasné, že se něco přihodilo. Policie přišla i s psycholožkou a paní Vendule oznámili, že je její manžel mrtvý. Oběsil se ve firmě, kde pracoval, bylo mu pouhých 43 let. Shodou okolností zemřel také její tatínek i dědeček, vždy začátkem prosince – všichni tři v předvánočním období.

Nová střecha za pomoci sousedů

Dům patří Vendule a dcerám. Stále splácí hypotéku a do pořadu se přihlásila sama. Podařilo se jí nechat udělat novou střechu, kterou zaplatila ze sbírky, uspořádané sousedy v jejich obci. Potřebovala by a zároveň by si přála novou kuchyň, jelikož ta stávající je 25 let stará – navíc nemá žádný úložný prostor ani řádnou pracovní plochu.

Dojde i na kuchyni

Kuchyň by potěšila i její dcery, které jí rády v kuchyni pomáhají. Má ráda přírodní styl, ale nic extravagantního. Přála by si hodně úložného prostoru a kuchyň do tvaru „U“. Ostrůvek, který tam má, jí nevyhovuje. V budoucnu by chtěla dva pokojíčky pro své dcery, ale až časem, kdy budou větší a samostatnější. Tak co naši šikovní designéři za pět dní stihnou – kuchyň, ložnici či ještě něco navíc?

Odstranění závad a nekvalitního provedení

„Celá tato proměna byla zaměřena zejména na odstranění stávajících závad a nekvalitního provedení. Bylo celkem jasné, kam směřujeme a jak dosáhnout cíle, ale až v průběhu realizace po provedení sond jsme řešili, zda se zvolila správná cesta“, konstatuje Ing. Andrea Hylmarová.

Dvě největší výzvy

Největší výzvy v této proměně byly dvě. První byla podlaha. Původní představa, že na pevný podklad budeme aplikovat nivelační stěrku a následně pokládat podlahu, se po rozkrytí stávající skladby rozplynula. Bohužel jsme se dostali až na sypký materiál, a tudíž se muselo vymyslet alternativní řešení v podobě suché pokládky na OSB desky.

Pokud bychom měli více času, vybrala by se veškerá suť a písek v podlaze, udělali bychom betonový potěr, následně stěrku a pak podlahu. Druhá výzva byla zakrýt všechno povrchové vedení plynu, vody, topení a elektriky, které hyzdilo kuchyň a zejména prostor chodby. Vše jsme odřezali, zpětně navařili a zakryli podhledem, sádrokartonovým sloupkem či skříní na míru od truhlářů.

Styl je současný

Styl rekonstrukce je současný, nikoliv však sterilní a odtažitý. Záměrně jsme nesrovnávali všechny omítky v interiéru, aby nebylo vše úplně perfektní. I použití cementové stěrky v chodbě toto podtrhuje. Je tam vidět ruční práce a chtěné nedokonalosti. Vše má pak ,živější‘ výraz, než kdybychom vše jen vymalovali barvou.

Záměrně „nedokonalý“ prvek

„Dalším záměrně nedokonalým‘ prvkem je konzolový stolek a police v zádveří, které jsou vyrobeny ze surové oceli bez povrchové úpravy, jen ošetřené bezbarvým lakem. Původní nábytek jsme vůbec nepoužili. Středobodem všeho je kuchyně v příjemných barvách cappuccino a černé,“ konstatuje Ing. Marek Povolný. Nad kuchyňským ostrůvkem dominuje velmi výrazný a rozměrný lustr. Zbytek interiéru ponechali designéři v neutrální bílé barvě s černými doplňky.

Text: Filip Budák
Foto: PRIMA

Partnerem této sezóny pořadu je společnost Raiffeisen stavební spořitelna

Ing. Andrea Hylmarová

Andrea vystudovala mezinárodní obchod na VŠE. Poté, co propadla designu, absolvovala diplomové studium na pražské DesignŠkole. Interiérovému designu se naplno věnuje od roku 2011. Při navrhování je pro ni středobodem klient a jeho důkladné poznání. Baví ji posouvání vlastních hranic a proces neustálého učení. Má ráda stylově čisté, lehce noblesní a maximálně funkční interiéry.

Ing. Marek Povolný

Vystudoval ČVUT, Fakultu stavební, obor pozemní stavby a architektura. Marek je velmi zkušený a uznávaný architekt. Své profesi se věnuje už dvacet let. Má za sebou velké množství úspěšných realizací. Jeho přístup je moderní, ale musí vycházet z potřeb klienta a nesmí popírat jeho osobnost.

Jeho motto zní: „Nedělit estetiku a funkčnost.“


Původní stav bytu

Stav bytu po rekonstrukci

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Třetí číslo časopisu Bydlení mezi panely již na stáncích

Letošní třetí číslo časopisu Bydlení mezi panely je už k dispozici na novinových stáncích i v kamenných prodejnách. Dočtete se v něm, jaké jsou aktuální novinky a trendy v oblasti...

Mikrobyt pro dva

Svoje startovací bydlení si mladý pár vybral v garsonce v rekonstruovaném vila domě na Praze 9. Investoři si přáli mít plně vybavenou kuchyni, maximum úložných prostor, a hlavně...

Walk In! Vstupte!

Užijte si sprchování bez bariér a prostorových omezení. S novými sprchovými kouty Walk In Air od RAVAK získáte praktické řešení vhodné takřka do každé koupelny. Sprchové kouty Air dostaly...

Interiérem roku se stala rekonstrukce domu v Kutné Hoře

Absolutním vítězem devátého ročníku ocenění Interiér roku 2023 se stala výjimečná rekonstrukce nazvaná Nová identita domu v Kutné Hoře. Autory jsou Jan Holub a Tomáš Hanus...

SANAKRYL TOP Thermo

V dnešní době klimatických změn se klade stále větší důraz na zateplení staveb proti úniku tepla a snížení tepelných ztrát. Se zvyšujícím se počtem tropických dní...