spot_img

Panelový byt 3+1 byl upraven na velkorysý prostor 2+kk

Zprohýbané stropy, propsané panelové spáry, malé místnosti, mnoho dveří, nedostatek úložných prostor, hygienický standard z poloviny 20. století… a tak by se dalo pokračovat. Typické neduhy, které je třeba řešit u většiny rekonstrukcí panelového bydlení.

K bydlení i práci

Rekonstrukce bytu v osmém patře panelového domu nedaleko centra Ostravy byla dokončena v roce 2021. Byt je užíván mladým párem k bydlení i práci. Lodžie bytu s krásným výhledem na město je orientována na západ.

Wellness s finskou saunou

Dispozice 3+1 byla upravena na velkorysý byt 2+kk. Původní kuchyně byla propojena s koupelnou a změněna na wellness s finskou saunou, vanou a sprchovacím koutem ve společné mokré zóně s výhledem ze západního okna.

Materiály v sauně jsou voleny s ohledem na jejich možné namočení

Opticky uzavřeno skládacími okenicemi

Ve východní části dispozice je umístěna pracovna oddělená od okolních prostor polykarbonátovými stěnami. V případě potřeby je možné pracovnu opticky uzavřít skládacími okenicemi.

Jídelna, tělocvična, ateliér

Spojovací prostor mezi vstupním prostorem, pracovnou a hlavní obytnou místností je využit jako kuchyně. Hlavní obytný prostor je vybaven lehkým dobře přenositelným nábytkem a slouží jako jídelna, tělocvična, ateliér, herna pro virtuální realitu a k relaxaci pro wellness i během dne.

Betonové panely byly očištěny od původní omítky, vyspraveny rektifikační maltou a natřeny jednotícím nátěrem

Materiály jsou voleny s ohledem na jejich možné namočení

Betonové panely byly očištěny od původní omítky, vyspraveny rektifikační maltou a natřeny jednotícím nátěrem. Hrubý beton je doplněn vestavbami z kartáčovaných smrkových biodesek. Materiály jsou voleny s ohledem na jejich možné namočení.

Skleněná stěna mezi balkonem a obytným prostorem

Panelové domy typu BP-70-OS-R jako jedny z mála nabízí možnost realizovat balkónové okno hlavního obytného prostoru na celou délku zdi. Panel tvořící parapet balkonového okna byl seřezán a mezi balkonem a hlavním obytným prostorem byla realizována skleněná stěna.

Dispozice 3+1 byla upravena na velkorysý byt 2+kk

Balkonové dveře je možné otevřít a propojit tak prostor se zimní zahradou

V prostorách balkonu vznikla malá zimní zahrada přístupná z vyvýšené platformy, jenž plynule přechází z balkonu do interiéru bytu, kde vytváří posezení, úložné prostory a vyvýšený prostor pro postel. Balkonové dveře je možné zcela otevřít a propojit tak prostor se zimní zahradou.

Text: Jan Chára
Foto: Martin Jakubec


Technické údaje

Autor rekonstrukce: Ateliér TVARY / Lucie Šponarová a Ondřej Slowik
Adresa: Ostrava, Česká republika
Realizace: 2021

Ateliér TVARY

Ateliér byl založen v Brně v roce 2017. Zakládajícími členy byli Ondřej Slowik, Lucie Šponarová a Jiří Slowik. V prvních letech činnosti ateliéru byly zpracovávány architektonické studie a projekty necelé desítky staveb různého typu od rodinných a bytových domů až po administrativní budovu. Většina zpracovaných projektů je nyní ve fázi realizace. V roce 2020 byl tým společníků rozšířen o Tomáše Madra.

návrh nového řešení

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Walk In! Vstupte!

Užijte si sprchování bez bariér a prostorových omezení. S novými sprchovými kouty Walk In Air od RAVAK získáte praktické řešení vhodné takřka do každé koupelny. Sprchové kouty Air dostaly...

Interiérem roku se stala rekonstrukce domu v Kutné Hoře

Absolutním vítězem devátého ročníku ocenění Interiér roku 2023 se stala výjimečná rekonstrukce nazvaná Nová identita domu v Kutné Hoře. Autory jsou Jan Holub a Tomáš Hanus...

Ložnice – místo pro komfortní spánek

Ložnice je místem, kde se chcete cítit příjemně a uvolněně. Abyste si mohli dopřát komfortní spánek, neobejdete se bez kvalitních lůžkovin, jako jsou polštáře a přikrývky....

Výbava pro krásné a funkční kuchyně

Kuchyň má krásně vypadat a dobře fungovat, proto je potřeba při jejím plánování věnovat vnitřní výbavě skříněk stejně velkou pozornost jako designu a povrchu dvířek. Jak...

Jak šetrně zacházet s vodou

Téma úspory vody je stále aktuálnější a pozornost mu věnuje čím dál více z nás, ať už je důvodem ohleduplnost k přírodě, udržitelný životní styl nebo také...