spot_img

Návrat do rodného domu

Paní Ivana má za sebou nepříliš šťastnou etapu svého života. Po letech se jí rozpadlo manželství a přišla o domov. Útočiště našla u svých rodičů. Její blízcí by si přáli, aby se tam po letech navzdory nelehké životní situaci cítila dobře.

A proto jsme tady my s naším pořadem Postav si sen, kde jsou vaše přání naším rozkazem – nebo přinejmenším velkou výzvou. Ivana by se sama nikdy nepřihlásila, a tak to za ni udělali její otec a dcera. Jak si s touto výzvou poradí nová dvojice designérů?

Ivana má mnoho zájmů

Ivana má za sebou dvě manželství. Ani jedno jí nevyšlo. Nikdy nenašla partnera, který by si jí vážil a byl jí oporou. Má tři dcery. Nejstarší z nich ji přihlásila, mladší dvě jsou častěji s otcem, a maminku tolik nenavštěvují. Podle nejstarší dcery si je otec trochu „kupuje“. Maminku to moc mrzí a ráda by měla dcery u sebe. Iva je sportovkyně, ale v poslední době ji trápí šlachy na rukou. Chodí si občas zaběhat, hraje volejbal, jezdí na kole nebo na bruslích. Ráda šila, sází a aranžuje květiny a dcera o ní říká, že je takový domácí kutil.

Našla útočiště u rodičů

Co dceru trápí, je, že maminka na sebe po rozchodu zapomíná. Přála by si, aby pro ni proměna znamenala nový začátek, novou epizodu a aby neztrácela naději. Bude jí 50, a to život přece ještě zdaleka nekončí. Po odchodu od manžela bydlela Ivana nějakou chvíli na chatě, ale nakonec našla útočiště v domě svých rodičů. Je to starý dům, ale s láskou opečovávaný. Bydlí zde otec s matkou a bydlela zde ještě její babička.

Ve stylu Provence

A právě v místnostech po babičce Ivana přežívá. Pro ni je interiér stylově nevyhovující, na zařízení místností je poznat, že tam bydlel starý člověk. Ivana má ráda nábytek v bílé barvě a styl Provence. Designérský koncept však není jen zařizování nábytkem ve stylu Provence, ale pořádná proměna s bouráním, které vyžaduje velkou spolupráci ze strany rodiny. Designéři dodají nápady, od pořadu dostane rodina veškerý materiál, ale práce bude na nich samotných.
   Podaří se jim sehnat pořádné pomocníky?

Samostatná funkční jednotka

Aby měla Ivana plnohodnotnou kuchyň, je třeba udělat nové stavební otvory pro dveře. Dvě místnosti, které jsou separované a vchází se do nich chodbou, se musí spojit, a vytvořit tak funkční samostatnou jednotku. Kuchyň je v plánu bílá, v kombinaci se světlým dřevem, s profilovanými dvířky a moderními spotřebiči. Do interiéru chtějí dát designéři hodně měkkých materiálů – polštářky, deky a tak podobně. V interiéru bude světlá podlaha, která je vhodná do namáhaných či vlhkých prostor. Dveře v interiéru budou bílé. Pro vnučku a babičku mají designéři úkol. Shromáždit různé květiny, které se přesadí a půjdou do nových květináčů nebo košů. Jak to všechno dopadne a bude se Ivaně interiér líbit?

Co potřebuje daný prostor a co Ivana?

„Když jsme rodinu poznali, měli jsme hned nápad, co Ivanka potřebuje a také co potřebuje daný prostor. Místnosti byly velmi malé, bylo znát, že vybavení je už staré a dlouho nikdo v místnostech nic neopravil. Křivé zdi, dispozice místností nevyhovující. O kuchyni se nedalo ani hovořit. Pouze dvě rohové skříňky, bez vaření, žádný úložný prostor. Ihned nás napadlo obě malé místnosti spojit a vytvořit Ivance takový malý byt v rodinném domě jejích rodičů. Aby zde měla plnohodnotnou kuchyň, jídelnu, obývací prostor i místo na přespání svých dcer a vnuček. A to vše útulné s krásnou domácí atmosférou. Místo pro novou životní etapu,“ přibližují své záměry s rekonstrukcí designéři Zuzana Schubertová a Viktor Čikoš.

Starým věcem vdechnout nový život

„Byli jsme rozhodnuti už od začátku, že budeme chtít použít některé stávající věci a vdechnout jim nový život. Dalším nápadem za pár korun, který jsme od začátku chtěli zrealizovat, byly staré trámky na stěně, které by ještě více umocňovaly venkovský styl, který má Ivanka tak ráda. Jak se ukázalo, tak zásadním problémem, o kterém jsme samozřejmě dopředu nevěděli, byl komín v havarijním stavu, což se projevilo hned, jak jsme příčku mezi místnostmi otevřeli a chtěli posunout stávající kamna. Celý komín se místy sypal a do komínové vložky se dala strčit skrz zdivo ruka,“ konstatují designéři.

Nerovnosti vyřešil sádrokarton

Stav, ve kterém by mohlo dojít k požáru, pokud by tam Ivana bez proměny začala žít a v kamnech pravidelně topit! Zkrátka, mělo to tak asi být, že pořad Postav si sen měl splnit přání zrovna paní Ivaně. Jen díky této rozsáhlé rekonstrukci se na problém přišlo a mohlo se zabránit možné budoucí katastrofě. Dalším velkým úskalím, které designéři řešili ve velkém, byly velmi nerovné stěny starého domu, které se rozhodli vyrovnat pomocí sádrokartonů. V tomto byl designérům velkou oporou další z partnerů, který dodal nejen sádrokartony do obou místností, i na stropy, ale navíc poskytl rodině instruktora, který je na místě dva dny školil, jak mají s materiály pracovat, a co víc – další čas pak s nimi strávil a pomáhal ze své vůle. Což bylo k nezaplacení.

Koláž z černobílých fotografií

„Hodně jsme se snažili naslouchat Ivance, hlavní aktérce proměny. A ta projevila přání celý prostor udělat ve stylu starého venkova, v bílé barvě a pokud možno zanechat věci, ke kterým má vztah. Hlavně výrobky od dcer a vnuček. To nás samozřejmě inspirovalo, a když jsme se po místnosti rozhlédli, našli jsme s Viktorem spoustu věcí, které by bylo škoda vyhodit. Vzali jsme si je domů a v garáži jim dali nový život. Abychom podpořili ještě více venkovský styl, sehnali jsme doslova „za hubičku“ staré trámy, které Viktor zbrousil, natřeli jsme je na bílo, vsadili LED pásek a vytvořili jsme z nich zajímavou dekoraci na stěně. Ta, spolu s tapetou, vytvořila zajímavý koutek. Na trámky jsme pak zavěsili andílky, které má Ivanka od svých dcer. V jídelně jsme Ivance vytvořili koláž z černobílých fotografií rodiny, přátel, dcer a vnuček, aby je měla stále na očích,“ dodává s úsměvem designérka Zuzana Schubertová.

Text: Filip Budák

Foto: PrimaZuzana Schubertová a Viktor Čikoš

Zatímco Viktor Čikoš měl vždy na starost stavební dozor, Zuzana Schubertová se věnovala designu interiérů. Pár se tak perfektně doplňuje. Zuzana má designérské studio Epes Rádes a obchod s designovými věcmi. Ráda podporuje českou řemeslnou výrobu. Viktor spolupracuje se Zuzanou a ve volném čase jezdí na motorce, zkouší svou výdrž při adrenalinových sportech a taky rád vaří.


Náklady na proměnu

Stavební práce 0 Kč  (postarala se rodina a přátelé)
Stavební materiál 112 000 Kč
Kuchyňská linka 45 838 Kč
Kuchyňské spotřebiče 53 450 Kč
Dveře, zárubně, kování a montáž 23 432 Kč
Sedací souprava včetně křesla 59 390 Kč
Podlaha, doplňky a montáž 90 000 Kč
Nábytek, dekorace a doplňky 110 467 Kč
Celkem 494 577 Kč

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

O výběru interiérových dveří

S výběrem interiérových dveří se dříve či později v životě potká prakticky každý z nás. Jaký je první krok? Na co si dát pozor? Kdo nám nejlépe...

Stavební veletrhy ukázaly budoucnost oboru

Letošní Stavební veletrh Brno, veletrh Dřevo a stavby Brno a Festival architektury představily novinky a trendy ve stavebnictví a potvrdily rostoucí zájem o investice do moderního a energeticky úsporného bydlení....

Nové barvy i tvary

Tradiční česká značka JIKA nabízí ve svém portfoliu kompletní řešení pro koupelny. V letošním roce se navíc produktové řady dočkají dalších novinek, které reflektují soudobé...

Paříž – takové je město nad Seinou

Frederyk Chopin kdysi řekl: „Paříž je všechno, co chceš!“ a platí to dodnes. Klikaté uličky a velkolepé bulváry, proslulé monumentální stavby a zanedbané zadní trakty, mondénní obchody...

Třetí číslo časopisu Bydlení mezi panely již na stáncích

Letošní třetí číslo časopisu Bydlení mezi panely je už k dispozici na novinových stáncích i v kamenných prodejnách. Dočtete se v něm, jaké jsou aktuální novinky a trendy v oblasti...