spot_img

Hanuš a Zlatka Lamrovi vystavovali v Havlíčkově vile

Od 18. června do 31. října 2023 se v Havlíčkově vile v Břeclavi-Poštorné konala výstava Z luhů a hájů, která v překvapivých souvislostech představila práce Hanuše a Zlatky Lamrových. Více než rok vznikal tento unikátní projekt, který spojil kreativitu a um manželů Lamrových, kurátorky Terezie Zemánkové, dvorní architektky Havlíčkovy vily Heleny Dařbujánové a týmu Moravské krásy.

Manželské duo

„Manželské duo, které vás v okamžiku setkání srdečně přijme do své bubliny zenového klidu a nečekané skromnosti. Zlatka a Hanuš Lamrovi jsou uměleckým párem, kdy nevíte, jestli se nejdřív rozplývat nad jejími jemně nadýchanými výšivkami nebo nad jeho do detailů propracovanými úchvatnými šperky. Dvojici z Prahy do Havlíčkovy vily coby své přátele jednoho slunečného letního dne přivedla Helena Dařbujánová, naše dvorní architektka. A my jsme jí za to ohromně vděční,“ říká ředitelka nadačního fondu Moravská krása Monika Vintrlíková.

Návštěvníci, kteří vnímají Hanuše Lamra jako tvůrce křehkých šperků s převážně přírodními motivy, mohou být lehce zaskočeni. Nakonec budou ale spolu s těmi, kdo sledují jeho tvorbu dlouhodobě a systematicky, vtaženi do důmyslné hry protikladů. V instalacích inspirovaných barokem, dekadencí i surrealismem se objeví průřez kolekcemi, a to v podobě prolínání zdánlivě nekompatibilních světů – artového a folklórního, mužského a ženského, života a smrti, města a venkova, křehkosti i tíhy. Symfonie kontrastů však v závěru vyústí v očekávaný soulad, podobně jako v přírodě či životě.

Hodovní síň

Už v první instalaci se dokonale prolnou umělecké světy obou manželů. Zlatčinu křehkou výšivku s motivem granátových jablek na prostírání či utěrkách protne Hanušova upomínka na úspěšnou artovou kolekci Lust for Eden a symbolika vanitas v podobě dekadentních zátiší nebo částečně rozbitého nádobí, jímž prorůstají rostliny jako durman či blín. Hlavním motivem je zde hostina, symbolizovaná několika stylizovanými talíři s večeří pro pozvané hosty.

Budoár výšivky

Už podle názvu je zřejmé, že v hlavní roli tu bude hrát výšivka Zlatky Lamrové, volně zavěšená v prostoru. Stylovou čistotu této místnosti umocňuje důmyslná hra s průsvity.

Modrá jizba

Ikonická technika modrotisku představuje esenci skutečného folklóru v jeho původní podobě. V Modré jizbě se mu bohatě dostává prostoru na zdech, doplňuje ho několik Hanušových soch.

Kabinet kuriozit

Symbióza tvorby manželů Lamrových je dobře patrná i v další místnosti nazvané Kabinet kuriozit. Polootevřená komoda, nebo také ne-oltář, vybízí k objevování skrytých tajemství, nad ní umístěná Zlatčina výšivka mechorostových obličejů je originální připomínkou slavných arcimboldovských kompozic. Nachází se zde i dvě zbrusu nové plastiky Frňákovník a Duboví bratři.

Komnata srdce

V menším prostoru jste mohli obdivovat zarámované výšivky ze společné expozice Cereal, adorující vztah k půdě a obilným lánům. Právě tyto výšivky stály na počátku spolupráce Hanuše a Zlatky Lamrových a týmu Moravské krásy, která vyústila v tuto nádhernou výstavu. V místnosti se nalézá i prosklený stolek ukrývající vínek, jeden z klíčových motivů Lamrovy práce, a něžné srdcovky z oblíbené kolekce Sacré Coeur. V netypických instalacích tu na vás čeká průřez dalšími kolekcemi, rám, který Hanuš vytvářel na své milované chalupě v Potštejně. Doplňuje ho vínek, který uvila Zlatka a Hanuš ho odlil do vosku a galvanoplasticky pokovil. Toto patro pak uzavírá jejich společný imaginární, „srdeční“ svět.

Podkroví snů

Samostatnou kapitolou je atmosférický prostor půdy s dřevěnými trámy a dechberoucím světlem. Na návštěvníky tu čekají skleněné Hanušovy plastiky jako včelí oltář nebo opuštěné sršní hnízdo i Zlatčina kolekce z Designbloku v podobě upcyklovaných šatů ze starých prostěradel či povlečení instalovaných ve skříních nebo na prádelních šňůrách – stejně, jako by to udělali obyvatelé nějakého stavení. Unikátem je i téměř metrová plastika durmanu, svařená ze 13 kusů, symbolizující sušení bylin.

Text: Mariana Pohlová
Foto: Andrea Thiel Lhotáková


Hanuš Lamr

Designér a tvůrce osobitých šperků Hanuš Lamr je absolventem Ateliéru sochařství kovu a šperku pod vedením V. K. Nováka na pražské VŠUP. Absolvoval profesní stáže v Izraeli a v Německu, v současnosti žije a tvoří v Praze. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha sbírkách soukromých sběratelů i kultur. institucí, př. v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Jeho brož „Květ růžového kaštanu“ vynesla první dáma Eva Pavlová na vyhlášení výsledků prezidentských voleb 28. ledna 2023.

Další informace najdete na:
http://www.hanuslamr-shop.cz/
https://www.hanuslamr.com/
FCB: Hanuš Lamr
IG: hanus_lamr_sperky
#hanuslamr

Zlatka Lamrová

Po absolutoriu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kde studovala v ateliéru Design obuvi a oděvních doplňků, pracovala deset let (2003–2013) jako návrhářka především sportovního a outdoorového oblečení pro firmy Alpine Pro a Sportissimo. Od roku 2016 působí jako středoškolská pedagožka výtvarné výchovy a dějin umění. Paralelně se věnuje tvorbě vlastních kolekcí oděvních doplňků a textilních objektů a zakázkové výrobě. Mezi nejvýraznější patří její kolekce textilních broží Brouci, nebo figurky z hedvábí Folklor.


Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Walk In! Vstupte!

Užijte si sprchování bez bariér a prostorových omezení. S novými sprchovými kouty Walk In Air od RAVAK získáte praktické řešení vhodné takřka do každé koupelny. Sprchové kouty Air dostaly...

Interiérem roku se stala rekonstrukce domu v Kutné Hoře

Absolutním vítězem devátého ročníku ocenění Interiér roku 2023 se stala výjimečná rekonstrukce nazvaná Nová identita domu v Kutné Hoře. Autory jsou Jan Holub a Tomáš Hanus...

SANAKRYL TOP Thermo

V dnešní době klimatických změn se klade stále větší důraz na zateplení staveb proti úniku tepla a snížení tepelných ztrát. Se zvyšujícím se počtem tropických dní...

Unikátní asistence a podpora ekologických investic

„Kromě vylepšených i zcela nových asistenčních služeb, podstatného navýšení či úplného zrušení většiny limitů plnění, nabízíme třeba mimořádnou inflační garanci nebo unikátní ekologický benefit,“ představuje novinky...

Ložnice – místo pro komfortní spánek

Ložnice je místem, kde se chcete cítit příjemně a uvolněně. Abyste si mohli dopřát komfortní spánek, neobejdete se bez kvalitních lůžkovin, jako jsou polštáře a přikrývky....