spot_img

Čtyři důvody, proč zasklení balkonů podporuje udržitelný životní styl

Úspory energie jsou nyní žhavé téma, které si zaslouží naši pozornost. Svět se nachází uprostřed energetické krize, která se týká každého z nás. Být doma, pracovat doma, se v posledních letech stalo pro mnoho z nás zcela běžnou záležitostí. Oproti praxi z let minulých, je dnes třeba kalkulovat i s vyšší spotřebou a náklady na energie, které jsou spojeny s prací z domova namísto z kanceláře. Jak můžeme přejít k energeticky účinnějšímu bydlení, aniž bychom slevili z pohodlí?

Stavebnictví je jedním z největších průmyslových odvětví na světě, neustále se rozrůstá a téma posunu směrem k energeticky efektivnějšímu bydlení je zde na místě. Vše začíná již od plánování nové nebo rekonstrukce stávající budovy. V celém řetězci je důležité společné myšlení a směřování všech, kteří v něm figurují – developeři, architekti, projektanti, stavební firmy, dodavatelé, ale i finální zákazník, který požaduje energeticky co nejefektivnější bydlení.

Věda o udržitelném stavebnictví se zaměřuje na architektonické a dílčí prvky budovy, které pomáhají vyvážit její uhlíkovou stopu, a integraci prvků, které skutečně zlepší udržitelnou účinnost budovy.

PhD Kimmo Hilliaho, současný vedoucí marketingu a lidských zdrojů ve společnosti Lumon Group, s námi diskutoval o čtyřech konkrétních způsobech, jak zasklení balkonů pomáhá podporovat udržitelný životní styl.

Zasklení balkonu je jedním z mála udržitelných doplňků budovy, které skutečně zvyšují komfort bydlení

 • Pokud vezmeme v úvahu úpravy či základní součásti bytu nebo budovy, je jen velmi málo takových, které jsou udržitelnou volbou a zároveň mají vliv na zvýšení komfortu života.
 • Uvažujeme-li o instalaci energeticky úsporné baterie, která nám pomáhá například ušetřit na spotřebě vody, ačkoli je to udržitelný krok, k pohodlí našeho bydlení to jen stěží přispěje. Z hlediska udržitelnosti je to samozřejmě chytrá volba, ale stále chybí dualita mezi komfortem bydlení a udržitelností.
 • Zasklený balkon na základě simulačních výpočtů v bytových domech ve Finsku ušetří 3–10 % nákladů na energii. Krom úspory za energii, uživatel bytu ve skutečnosti získá i další prostor k bydlení, který je často zejména v bytech omezen. Majitel v podstatě zvyšuje komfort bydlení pro sebe či uživatele bytu, zvyšuje hodnotu bytu a zároveň přispívá k udržitelnému fungování budovy při vlastním navýšení zisku (ať již z prodeje nebo nájmu). Balkon zasklený systémem LUMON LGR se stává prostorem, který pasivně shromažďuje pro život velmi důležitou sluneční energii. Udržitelný životní styl není jen o výhodách energetických úspor, ale o výhodách, které sahají dále.

V bytovém domě s 50 jednotkami vybavenými balkonovým zasklením může být peněžní úspora až desítky tisíc ročně

 • Na základě výpočtů mohou být přínosy úspor energie poměrně významné. Samozřejmě existují různé faktory, které mají vliv na kalkulace. Přesného výpočtu bychom docílili pouze na základě konkrétního měření u konkrétního prostoru. Velmi konzervativní odhad je, že se ročně ušetří 250 kWh energie na balkon. V bytovém domě s 50 jednotkami při dnešní ceně 6 Kč/kWh by to mohlo znamenat peněžní úsporu až 75 tisíc Kč.
 • Krom snížení zatížení životního prostředí, je tedy pro vlastníka budovy nebo bytu úspora energie získaná díky zasklení balkonu či lodžie LUMON, možností reinvestovat získané prostředky do jiných potřebných částí budovy.

Sklo a hliník jsou plně recyklovatelné materiály

 • Sklo i hliník jsou 100% recyklovatelné materiály a jejich stopa je v důsledku toho menší než u některých jiných stavebních materiálů.
 • Ekologická stopa systému zasklení balkonů může být kompenzována již za tři roky. Tři roky na to, aby byla u produktu kompenzována ekologická stopa, opravdu nejsou mnoho. Zejména s ohledem na to, že produkt je pro budovu a její obyvatele přínosem v každém okamžiku, každý den.
 • Zasklení balkonů slouží i jako ochranný prvek fasády, takže nutnost oprav je minimalizována. Budovy jsou často vyrobeny z betonu, a pokud dokážeme snížit potřebu oprav a materiálu, který je spíše CO2 náročný, uděláme další krok k udržitelnosti. Je zde i finanční přínos, který spočívá v tom, že na opravu fasády je v průběhu let vynakládáno méně peněz. S balkonovým zasklením LUMON se životnost balkonu až zdvojnásobí.

Zasklení balkonů podporuje udržitelný životní styl

 • Žít udržitelný život začíná tím, že uděláme udržitelná rozhodnutí. I balkon je pro uživatele bytů příležitostí, jak podpořit soběstačný životní styl. Třeba pěstováním různých rostlin (např. bylinek a zeleniny) přímo na balkoně. Zejména v oblastech, kde je zima dlouhá, může prostor balkonu výrazně prodloužit dobu růstu rostlin.
 • Čím dále tím více lidí má v dnešní době možnost pracovat z domova, nebo dokonce z domova pracovat musí. Zasklený balkon je ideálním prostorem, kde lze obzvláště v menších bytech s více uživateli často najít prostor a klid důležitý pro možnost soustředění se na práci.
 • Navíc pro osoby s omezenou pohyblivostí je prostor na balkoně skvělým způsobem, jak se dostat ven, aniž by museli chodit daleko. Zasklený balkon je skutečně all-inclusive řešením, protože uživatel si může vybrat, co s prostorem udělá – doufáme, že něco, co zlepší udržitelný život a pohodu, uzavírá Kimmo Hilliaho ze společnosti LUMON.

Text: Jakub Hradil
Foto: Lumon
www.lumon.cz

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Založení zahrady projektu Zahrada Gallas

Obyvatelé první etapy projektu Zahrada Gallas v Liberci se dočkají svého bydlení dřív – nastěhují se už letos na podzim. A již nyní, ve středu...

Dokonalá souhra

Korado uvádí na trh nový typ radiátoru RADIK V-POWER, který je určen pro tepelná čerpadla. Radiátor dokáže zvýšit tepelný výkon až o 60 %. V současné době...

Malý byt v centru Brna

Tento byt o velikosti 38 m2 je součástí developerského projektu v centru Brna. Majitelé si garsonku pořídili jako investiční nemovitost k pronájmu. Vzhledem k tomu, že se nachází v lokalitě...

Frýdecko-Místecký veletrh – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24. 5. a v sobotu 25. 5. Vystavovatelé z oboru Stavba – Teplo – Energie – Zahrada – Hobby budou připraveni ve...

Sanace fasád napadených plísněmi, houbami a řasami

Plísně, houby a řasy, které rostou na fasádách se projevují černými nebo zelenými skvrnami. Toto napadení fasády poškozuje, znehodnocuje jejich vzhled a také zhoršuje hygienické podmínky...