V zahradách vedle Faustova domu na pražském Karlově náměstí proběhla již 53. májová výstava Klubu skalničkářů Praha. Kromě novinek, jakými byly například kaktusy, ukázala i svou omlazenou tvář, především pak nově zbudovanou skalku a mokřad v traktu před kostelem.
Triumfální uvítání i loučení s návštěvníky zajišťovala i letos slavobrána z vistárie, která vystavovala na odiv svá bohatá květenství.
Barvy jara
Hned po prvních krocích se nabízela jemná barevná paleta, kterou zde rozprostřely listem zdobné Heuchery neboli dlužichy. Některé už se chystaly ukázat i svá květenství. Na prezentační ploše, kde bylo možné v březnu, na malé jarní přehlídce, obdivovat nepřeberné množství lomikamenů, primulek a dalších jarních květin, si návštěvníci mohli na této květnové výstavě udělat představu o možnostech osázení různých koryt a mís.
Čínská pivoňka z nedostupných horských oblastí
Stupňovitá část zahrady se zbarvila intenzivními barvami azalek. Mezi nimi si na svůj nový domov začala zvykat zatím nenápadná, ale o to vzácnější rostlina – čínská pivoňka z nedostupných horských oblastí, která je sice světu známá již nějaké to století, ale odborně byla popsána teprve před deseti lety. A to tehdy, kdy italský vědec dostal povolení ke vstupu do vojenského prostoru, kde právě tyto dřevité pivoňky rostou.
Pod jižním sluncem
Do druhé zahrady lákala omamnou vůní fialových květů popínavka, která si tak trochu usurpovala nejen dělící zeď, ale i tepaná vrata. Stačilo jimi projít a ocitli jsme se jižněji, než je skutečná poloha zahrady. Malé šálení zraku měla na svědomí vypínající se opuncie, jíž dělala společnost celá plejáda kaktusů. Další skalky spolu s kamennými koryty nabídly pohled na různobarevně kvetoucí levizie, bílé, růžové až fialové polštářky floxů a hořce.
Atraktivní masožravky
Stále obdivována je skalka ve stráni vedle kostela, kde si horka a sucha vybrala krutou daň. Skalničkářům nezbylo než si pomoci výsadbou nových rostlin. Tentokrát zvolili více druhů a v části pod skalkou vytvořili umělý mokřad napájený potůčkem přitékajícím ze stráně. Velmi rychle se tu zabydlely také atraktivní masožravky.
Jedinou odměnou je radost
Není dnes zrovna běžné, aby se lidé starali a pečovali o zahradu, která jim nepatří a kde jedinou odměnou je radost z pohledu na ostrůvek přírody uprostřed hlavního města, a to, že stejnou radost udělají i těm, kteří pravidelné výstavy navštěvují. A přesně toto dělají členové Klubu skalničkářů Praha, který má obě zahrady pouze v dlouhodobém pronájmu.
Text: Jan Chára
Foto: autor
Klub skalničkářů
Klub skalničkářů Praha, z. s. je zájmová organizace, která sdružuje zájemce o poznávání horské květeny a pěstitele skalniček, hajních a vodních rostlin a zakrslých dřevin. V současnosti je nejpočetnějším skalničkářským klubem v republice s téměř 600 členy, z toho desetina jsou členové zahraniční. Klub skalničkářů Praha, z. s. (KSP) je dobrovolný svazek členů zapsaný ve spolkovém rejstříku podle zákona č. 304/2013 Sb. Jeho posláním je přispívat ke kvalifikovanému rozvoji pěstování a poznávání skalniček a dalších rostlin a získané poznatky využívat při tvorbě životního prostředí.
Z činností KSP jsou veřejnosti nejznámější výstavy pořádané třikrát do roka v Praze na Karlově náměstí v areálu dvou zahrad mezi Faustovým domem a kostelem sv. Jana Na Skalce. KSP pravidelně pořádá přednášky se skalničkářskou tématikou. Významnou činností klubu je vydávání čtvrtletníku – časopisu Skalničky, který je rozesílán členům i zájemcům do celého světa. Každoročně probíhá za přispění zahraničních členů pravidelná klubová výměna semen rostlin. Zájemci si mohou vybírat z více než 1 500 druhů semen. KSP pořádá každoročně domácí i zahraniční zájezdy a několikadenní setkání členů v různých místech Čech, Moravy a Slezska s přednáškami a poznáváním konkrétní lokality.