spot_img

Trojka Bydlení mezi panely na stáncích

Letošní třetí číslo časopisu BYDLENÍ MEZI PANELY je už k dostání na novinových stáncích i v kamenných prodejnách. Dočtete se v něm, jaké jsou aktuální novinky a trendy v oblasti bydlení. Chystáte-li se na celkovou rekonstrukci panelákového bytu nebo jen na dílčí úpravy, které oživí vaše bydlení, nové vydání BYDLENÍ MEZI PANELY je, alespoň si to myslíme, to pravé čtení, které poradí, jak na to. Užitečné rady v časopisu najdou i členové bytových družstev. A ti, kteří se těší na pravidelné rubriky, se mají opravdu na co těšit.

„Dostali jsme často se opakující zadání – přidat jeden pokoj. Kvůli odrůstajícím dětem klienti často volí “vyklizení” ložnice a vytvoření spacího koutu,“ přibližuje zadání od klientů architektka Alena Koubová ze studia Kouba interier. V této dispozici se nabízely dvě hlavní možnosti – spací kout u okna a kuchyň v nice vedle instalační šachty nebo kuchyň u okna a spaní mezi kuchyní a šachtou. Klienti zvolili druhou možnost. A jak rekonstrukce probíhala? To se dozvíte v reportáži Pět možností kompletní rekonstrukce.

Pět možností kompletní rekonstrukce 


Rekonstrukce koupelny, případně i kuchyně v panelových bytech patří mezi “akce”, bez kterých se na cestě k lepšímu bydlení většinou neobejdeme. Při rekonstrukci koupelny a toalety bychom měli přemýšlet i o sousedících součástech bytu, zda by přece jenom nebylo nejlepší při jednom nepořádku zrekonstruovat i další místnosti. Rekonstrukce bytu může být zaměřena především na zlepšení technického stavu bytu a výměnu již dosluhujících prvků za nové, moderní. A jak se možnosti podařilo využít? Odpověď najdete v článku s titulkem Dát prostoru zcela novou tvář.

Dát prostoru zcela novou tvář


Zdaleka nikoliv pouze slavnou sexuální pozici reprezentuje číslo 69 zakódované v celém tomto interiéru. Ani jeho barvy nejsou nahodilým výběrem architekta. Inspirací jsou tentokrát obrazy. Někdo současné umění chápe jako pouhou bytovou dekoraci. Pak jsou tu sběratelé, kteří jej sice umí ocenit, ale mají své bydlení často zaskládané uměleckými díly natolik, že se z něho stává depozitář. „A pak jsou lidé, kteří sice nejsou nutně sběratelé, ale přesto si pořídí jednotky kvalitních děl pro své potěšení a jsou připraveni dát jim ve svém životním prostoru důstojné místo. Právě pro takové jsme navrhli rekonstrukci mezonetového bytu na Žižkově,“ poznamenává MgA. Jakub Filip Novák. Další podrobnosti v článku s názvem Šedesát devět.

Šedesát devět


Činžovní dům na Letné, který v druhé polovině třicátých let navrhl architekt asochař Martin Reiner, je cenným příkladem tak zvaného emociálního funkcionalismu. V rámci rekonstrukce bytu bylo pro architekty z 0,5 Studia důležité navázat na historický kontext stavby a zároveň přizpůsobit interiér současným požadavkům na bydlení. Jedním z hlavních úkolů bylo přetvoření dispozice z 3+1 na 3+kk. S hotovou proměnou se můžete seznámit v článku Proměna historického bytu na Letné.

Proměna historického bytu na Letné 


Než se maminka dvanáctiletého Jakuba rozhodla, že jeho dětský pokoj promění v „pohodové“ místo pro mladého teenagera, trvalo to dlouho. Panelový byt v Praze 4 zatím neprošel rekonstrukcí, kterou by si po 30 letech tak zasloužil. Buď chyběly peníze, nebo šikovné ruce a i proto se s jakoukoliv úpravou a přestavbou čekalo na „až někdy“. Ale nakonec se Jakub dočkal a mohl nám představit svůj Pokojík do pohody.

Pokojík do pohody 


Správu družstevních domů ještě do nedávna pevně drželi ve svých rukou senioři, kteří v domě žili i několik desítek let. Doba se ale změnila a už o pozice v předsednických postech zájem nemají. Hovořili jsme nejen o tomto problému s Martinem Krohem, předsedou SBD Praha a Společnosti pro rozvoj bydlení. Další zajímavé informace najdete v rozhovoru nazvaném Senioři utíkají z pozic v představenstvech družstevních domů.

Senioři utíkají z pozic
v představenstvech družstevních domů


S příchodem léta nastává čas připravit venkovní posezení na balkoně, terase nebo zahradě. Židle, křesla, stoly, polohovací lehátka ale také úložné boxy či houpací sedačky. Oblíbené prvky venkovního relaxačního koutku jsou v obchodech k dostání v nejrůznějších podobách a materiálech. Jak ale vybrat posezení, které odolá nepříznivému počasí a vydrží po dlouhou řadu sezón? Potřebné informace najdete v článku Stylové posezení, které odolá rozvernému počasí.

Stylové posezení, které odolá rozvernému počasí 


Po malé jarní také letos uspořádal Pražský klub skalničkářů v areálu vedle Faustova domu na Karlově náměstí tradiční májovou výstavu. Letos se konala již po dvaapadesáté. Exponáty jsou z velké části zapůjčeny členy Klubu. Aranžéři je zakomponují do trvalé výsadby tak, aby celá expozice působila jako přirozený celek. A to vše Letos po dvaapadesáté.

Letos po dvaapadesáté


Paní Dagmar je 64 let. Má čtyři děti, které zvládla vychovat sama. Celý život jen pracovala, aby svoji velkou rodinu uživila. Na partnery štěstí neměla. Radost jí ale dělají děti a vnoučata. Dcera Lucka maminku přihlásila do pořadu Jak se staví sen, abychom jí pomohli s rekonstrukcí obýváku, na kterou sama nestačí. Na paní Dášu se usmálo štěstí a do proměny byla vybrána. A jaká překvapení připravili designéři, to se dozvíte v reportáži s titulkem Nový byt pro babičku.

Nový byt pro babičku


Obrazy Igora Piačky jsou fascinující. Ať už na nás naléhavě vykřiknou barvou, nebo nabídnou tlumené valéry šedé, vždy nás přinutí zastavit se, zmlknout a hledat to, co je pod povrchem. Příběh, podobenství, část vnitřního světa nadaného umělce. S jeho tvorbou se můžete seznámit v rozsáhlém článku s titulkem Malíř příběhů a emocí.

Malíř příběhů a emocí


A to opravdu není všechno.

I v tomto čísle najdete také řadu rad pro členy družstev. Součástí tohoto vydání jsou tipy a trendy a řada soutěží. Nechybí ani velmi žádaná křížovka o ceny.


Tip pro vás

Pokud si chcete časopis předplatit, využijte tento portál, stačí kliknout na záložku Předplatné.

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Třetí číslo časopisu Bydlení mezi panely již na stáncích

Letošní třetí číslo časopisu Bydlení mezi panely je už k dispozici na novinových stáncích i v kamenných prodejnách. Dočtete se v něm, jaké jsou aktuální novinky a trendy v oblasti...

Mikrobyt pro dva

Svoje startovací bydlení si mladý pár vybral v garsonce v rekonstruovaném vila domě na Praze 9. Investoři si přáli mít plně vybavenou kuchyni, maximum úložných prostor, a hlavně...

Walk In! Vstupte!

Užijte si sprchování bez bariér a prostorových omezení. S novými sprchovými kouty Walk In Air od RAVAK získáte praktické řešení vhodné takřka do každé koupelny. Sprchové kouty Air dostaly...

Interiérem roku se stala rekonstrukce domu v Kutné Hoře

Absolutním vítězem devátého ročníku ocenění Interiér roku 2023 se stala výjimečná rekonstrukce nazvaná Nová identita domu v Kutné Hoře. Autory jsou Jan Holub a Tomáš Hanus...

SANAKRYL TOP Thermo

V dnešní době klimatických změn se klade stále větší důraz na zateplení staveb proti úniku tepla a snížení tepelných ztrát. Se zvyšujícím se počtem tropických dní...