spot_img

Dvě varianty zařízení ložnice v panelovém bytě

Navrhla jsem zařízení klasické ložnice v panelovém domě, kde jsem použila aktuální trendy barvy a materiály. Jedná se o prostor v bytě, kam si obvykle nezveme každou návštěvu a prostor, který je intimní a měl by sloužit k relaxaci.

Nezbytnou součástí se dnes stal nábytek s úložným prostorem pro oděvy a v některých případech prostor k odkládání koše na prádlo, či žehlicího prkna nebo umístění velkého televizoru.

Mladí zařizují velmi úsporně

V současné době se ale zdá, že především mladší generace chápe funkci ložnice zcela jinak a jsou to právě mladí, kteří si tento prostor zařizují velmi úsporně a dbají výrazně na estetiku a pohodlí. Prostor je tedy většinou zařízen minimalisticky, kromě nezbytně nutného nábytku pro oděvy nechybí stále populárnější rostliny, designový soliter v podobě křesla či židle a velký důraz se klade na osvětlení nejen centrální, ale použití dalších typů svítidel. Samozřejmě zcela bez TV!

Pozor na barevnost

Při výmalbě ložnice bývá vhodnější volit studenější a tlumené odstíny, rozhodně ne agresivní výrazné barvy jako například sytě oranžovou či výraznou červenou. Rovněž je třeba dbát na rozvržení nábytku, tedy dispoziční řešení, které bude především praktické… to znamená, že při otevírání skříně nespadnete do postele a nebo byste museli při uléhání někoho překračovat. Všechny prvky by měly být funkční! S ohledem na hygienu a kvalitu spánku obecně platí, že čím vyšší je plocha lůžka, tím komfortnější podmínky k spánku jsou.

Vzdálenost od podlahy

Nejen s ohledem na proudící vzduch v místnosti, ale i vzdálenost od podlahy a ergonometrii. Samozřejmě čím je člověk starší, je lepší, když při uléhání přijde k lůžku a na úrovni mezi koleny a zadní sedací částí těla je plocha lůžka, tak aby se nemusel při uléhání shýbat dolů a nebo lézt po žebříku nahoru – viz například klasické nemocniční lůžko.

Proudění vzduchu

V návrzích jsou vždy stejně rozmístěny nábytkové prvky, neboť se s ohledem na prostor jedná o ideální řešení. U dveří je šatní skříň, která je vysoká až do stropu, aby se využil celý prostor s ohledem na nízké stropy v panelových domech. Pohled od dveří k oknu je tak zcela volný, prostor k proudění vzduchu není ničím limitován.

Nechybí noční stolky

Dvoulůžková postel je komfortní, bez předního čela (u nohou postele), proto aby se dobře procházelo v místnosti. Pokud by bylo čelo v nohách postele, vytvořila by se zbytečná bariéra nejen pro pohyb v místnosti, ale došlo by ke konfliktu při manipulaci s komodou, která je umístěná naproti posteli. V rohu místnosti jsem umístila křeslo/židli pro odložení svršků a samozřejmě nechybí noční stolky. V každé variantě je pak jiné řešení osvětlení.

V aqua modrém odstínu

Varianta první je v aqua modrém odstínu, který je barvou roku 2021. Jedná se tedy o aktuální barvu, studenější, pastelovou, tlumenou. Té kontrastuje rustikální povrch dřevodekoru použitém na skříni, kde jsou výrazné suky. Dále pak světlý, bílo šedý odstín podlahy a dřevěného křesla. Nábytkové provedení je útulné, rustikální, klasické dřevěné s rovnými liniemi, které může připomínat severský styl.

Barevná sladěnost

Atypické řešení je to, že jsem použila jen jeden noční stolek, který je větší a na druhé straně postele je jen stojací lampa. Diskutabilní může být zrcadlo u skříně… to může být efektní a prosvětlovat celou místnost, ale samozřejmě například podle feng shui zcela nevhodně umístěné. Veškeré dekorace a textil v místnosti jsou barevně sladěné a harmonické, výraznější je pouze vzor na přehozu postele.

Odstíny hnědé a béžové barvy

V druhé verzi jsem volila hodně oblíbené odstíny hnědé a béžové barvy. Tyto odstíny jsou použité jak na výmalbě, tak podlahové krytině a textilu. Výrazný barevný akcent pak tvoří žluté polštáře a bylo nezbytně nutné použít kontrastní řešení v podobě bílého provedení skříně a komody. Esteticky výjimečný prostor tvoří volba designových uhlazených stoliček, použitých jako noční stolky, proutěného květináče s výraznou strukturou a klasické bukové křeslo z ohýbaného dřeva.

Různý rozměr nočních stolků

Celkově je tento prostor barevně nevýrazný, vděčná barevná paleta postavená na odstínech béžové a bílé barvy s použitím jen několika barevných prvků. K estetice také přispívá různý rozměr nočních stolků a závěsná dekorativní světla namísto klasické stolní lampy. Díky vysokému čalouněnému čelu postele jsou obrazy jen na protější straně nad komodou. S ohledem na výrazné čelo postele a výrazná světla je celá stěna již volná bez obrazů.

Srovnání variant

Obě varianty jsou jednoduché a decentní bez výrazných osobních prvků či agresivních barev. Působí harmonicky a dispozičně intuitivně. Prostory jsou čisté a nadčasové bez rušivých elementů. Barevné provedení je volené s ohledem na aktuální trendy.

Text a vizualizace: Kateřina MlejnkováKateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů

Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997 – 2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem.


Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Richard Kočí – Příběhy jenom tušené…

Richard Kočí nemá rád stojaté vody. To platí o jeho dosavadní životní cestě i o uměleckém vyjádření. Od sochařské tvorby přes dřevěné reliéfy dospěl k malbě, v níž vyzbrojen...

Zateplení bytových domů v ČR

Může se jevit, že bytové domy jsou už z velké části zateplené, ale je to spíše realita velkých měst. Podle analýzy iniciativy Zateplujeme Česko většina...

Jak šetrně zacházet s vodou

Téma úspory vody je stále aktuálnější a pozornost mu věnuje čím dál více z nás, ať už je důvodem ohleduplnost k přírodě, udržitelný životní styl nebo také...

Celková rekonstrukce bytu 2+1 v bytovém domě z 60. let

Byt se nachází v cihlovém bytovém domě postaveném v 60. letech minulého století. Výměra bytu činí 51 m2. K bytu náleží i větší sklep, což je velkou devizou. Původní dispozice...

Dokonalá souhra

Korado uvádí na trh nový typ radiátoru RADIK V-POWER, který je určen pro tepelná čerpadla. Radiátor dokáže zvýšit tepelný výkon až o 60 %. V současné době...