spot_img

Zateplení bytových domů v ČR

Může se jevit, že bytové domy jsou už z velké části zateplené, ale je to spíše realita velkých měst. Podle analýzy iniciativy Zateplujeme Česko většina bytových domů postavených před rokem 1980 na svoje úplné zateplení teprve čeká.

Komplexní zateplení

Z celkového počtu 156 tisíc bytových domů postavených v této éře má komplexní zateplení jen 40 %, 46 % prošlo jen dílčím zateplením, často pouze výměnou oken, a 14 % domů není zateplených vůbec. Komplexní zateplení znamená, že dům má vyměněná okna, zateplenou fasádu, střechu a obvykle i strop suterénu.

Pro výstavbu domů před rokem 1980 se nejvíce využívala panelová technologie, protože se kladl velký důraz na rychlost realizace, nikoliv na dlouhou dobu životnosti a kvalitu obálky budovy. Tepelněizolační vlastnosti byly poplatné tehdejším požadavkům, a navíc zatížené nedostatky při výrobě panelů a také při samotné výstavbě. Při výrobě panelů se jednalo především o nedodržování objemové hmotnosti lehčených betonů a o nedostatky při ukládání tepelné izolace v tzv. sendvičových panelech.

Životnost panelových domů

Doba životnosti panelových domů byla i v době jejich výstavby odborníky odhadována na třicet až padesát let. Čas ale ukázal, že i v případě panelových domů se může jednat o komfortní bydlení splňující současné standardy. Pomoci tomu může právě zateplení domu, které prodlužuje životnost celé konstrukce, zlepšuje vzhled domu, zvýší hodnotu nemovitosti a samozřejmě spoří energie na vytápění.

Nezateplené nebo nedostatečně zateplené bytové domy, kterých je u nás většina, mají velký potenciál úspor energie. Do karet vlastníkům bytů nahrávají i výhodné dotace na zateplení z programu Nová zelená úsporám. Zájem o ně se meziročně podle dat Zateplujeme Česko zvýšil o 63 %.

Jakou dotaci lze získat na zateplení bytového domu?

Dotace na zateplení bytových domů jsou rozdělené podle typu vlastníka. Nejčastěji se jedná o bytové družstvo nebo společenství vlastníků jednotek. Dotaci ale mohou získat také obce, které vlastní bytové domy, nebo fyzické a právnické osoby (podnikatelé). Podmínky jsou podobné, výše dotace se liší.

Tabulka: výše dotace na komplexní zateplení podle typu vlastníka bytového domu

 Optimální zateplení
 SVJ a BDObecní bytovky
Zateplení stěn, střechy, suterénu1 400 Kč/m21 900 Kč/m2
Okna a dveře4 900 Kč/m27 000 Kč/m2
Projekt50 000 Kč70 000 Kč

Další peníze navíc lze získat na opravu balkónů, lodžií, opravu povrchu vnějších stěn, aby bylo možné následně zateplení dobře provést, či stínící techniku. Dotace může pokrýt až 50 % přímých realizačních výdajů, u obecních bytovek dokonce až 70 % výdajů. Dá se říci, že dotace na zateplení nikdy nebyly výhodnější a je tedy ideální doba pro realizaci.

Zvýhodnění pro nízkopříjmové domácnosti – bonus až 150 tisíc korun

Na speciální bonus až 150 tisíc dosáhne každá domácnost seniorů a těch, kteří pobírají příspěvky na bydlení nebo příspěvky na děti.

V praxi to funguje tak, že cena zateplení se podle podlahové plochy rozpočítá mezi všechny vlastníky bytů, ale nízkopříjmové domácnosti díky tomuto bonusu nemusí v mnoha případech za zateplení zaplatit ani korunu, a tedy se jich ani nemusí týkat navýšení plateb do fondu oprav. Vždy záleží na konkrétním případu a energetický specialista nebo projektant umí tyto věci dopředu posoudit.

Bonus ve výši až 150 tisíc je poskytován na každou bytovou jednotku, ve které žije nízkopříjmová domácnost. To je domácnost, ve které všichni členové pobírají starobní nebo invalidní důchod, nebo některý ze členů pobírá příspěvek na bydlení nebo příspěvek na dítě. Žadatel musí doložit, že je vlastníkem bytu nebo je členem bytového družstva.

Kolik zateplení bude stát?

Ceny stavebních materiálů se stabilizovaly a je jich na trhu dostatek. Je tedy výhodná doba na zateplení. Ceny stavebních prací se ale naopak mohou výrazně lišit, proto doporučujeme mít projekt a k němu položkový rozpočet. Na základě toho lze poptat několik realizačních firem a nabídky porovnat. Mějte na paměti, že nejlevnější nabídka nemusí být nejlepší. Větší váhu by pro vás měly mít ověřené reference.

Na tloušťce izolace nešetřete

Optimální tloušťka izolace na fasádu se pohybuje okolo 20 cm v závislosti na vlastnostech zateplované konstrukce. Do střechy se obvykle navrhuje 30 cm a více. V suterénu tloušťku izolace často omezuje požadavek na zachování podchozí výšky, ale i 10 cm izolace může k úsporám, a především k tepelnému komfortu v přízemních bytech, výrazně pomoci.

Mějte na paměti, že rozdíl mezi pořízením 10 cm a 20 cm izolace bude znamenat zvýšení celkových nákladů na zateplení jen okolo 10 až 15 %. Největší část nákladů bude tvořit práce, lešení, oplechování, omítka a další komponenty, které musíte pořídit, ať je tlouštíka izolace jakákoliv.

Kolik zateplením uspořím?

Komplexním zateplením lze uspořit až 60 % výdajů na vytápění, což může být i několik tisíc korun měsíčně pro každou domácnost, každý byt. V případě, že bude potřeba záměr financovat úvěrem, je pravděpodobné, že splátku bude možné uhradit z těchto uspořených peněz. S ekonomickou a energetickou optimalizací vám na začátku projektu pomůže energetický specialista a projektant.

Vyplatí se komplexní zateplení nebo raději postupovat po etapách?

Komplexní zateplení je sice finančně i časově náročnější, ale má svoje výhody. Obvykle obnáší výměnu oken, zateplení stěn, střechy a suterénu domu. Při takovém rozsahu lze dobře vyřešit napojení konstrukcí a detailů, provoz domu je omezený jen jednou a dosáhnete větších úspor v jednom kroku. Levnější bude i projekt, který se připraví pouze jednou. Zvýší se také dotace, která je výrazně výhodnější pro komplexní projekty.

Vyplatí se zateplení nebo raději vyměnit zdroj tepla či instalovat fotovoltaiku?

Nejvíce energie domácnosti spotřebují na vytápění. V průměru je to 60 % veškeré roční spotřeby energie. Největší smysl má proto nejdříve omezit tepelné ztráty a až následně se zamyslet nad alternatívními zdroji energie jako je výměna zdroje vytápění nebo pořízení fotovoltaické elektrárny.

Co když je původní zateplení nedostatečné?

Mnoho dříve zateplených domů se nyní zajímá o přidání nové vrstvy izolace, aby dosáhly na větší úspory energie. Tento způsob „dozateplení“, tj. zdvojení stávajícího zateplení, je možný, ale vždy je potřeba detailní individuální posouzení především únosnosti, soudržnosti, rovinnosti a přilnavosti současné vrstvy. Bez profesionála se v tomto případě neobejdete. Obrátit se můžete na profesní sdružení z aliance Zateplujeme Česko.

Text: Marcela Kubů
Foto: AVMI

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Mediace pro SVJ: Efektivní nástroj řešení konfliktů

Společenství vlastníků jednotek (SVJ) je právnickou osobou, která spravuje společné části bytového domu. V rámci SVJ často dochází k různým konfliktům mezi vlastníky jednotek, ať už...

Nemá to být vidět? Schovejte to za dveře REVEGO

Dnešní domy a byty se snaží co nejvíce propojovat interiér, aby byli všichni jeho obyvatelé pohromadě. Přesto by se ale často hodila stěna navíc, která...

Soutěžní křížovka o meteostanici Netatmo

Zářijová rána jsou chladná, deště častější a děti se vracejí do škol. S inteligentní meteostanicí Netatmo budete vždy připraveni na všechny rozmary počasí. Prožijte babí léto s inteligentní...

Ocelové samonosné lodžie pro bytové domy

Moderní doba přináší mnoho nových technologií a designových trendů do oblasti bydlení. Jednou z těchto inovací jsou ocelové samonosné lodžie, které nabízejí nový způsob,...

Proč koupit vchodové a interiérové dveře najednou? Výhod je hned několik!

Dveře jsou nezbytnou součástí každé domácnosti. Aby nám sloužily mnoho let, je potřeba jejich výběru věnovat dostatek času i pozornosti. I když se hlavní funkce vchodových...