spot_img

Domov, který je autentický, barevný, plný knih a obrazů

Řadový terasový dům ze 70′ na pražských Hřebenkách prošel kompletní rekonstrukcí, která se lehce propsala i do exteriéru. Dům je posazen ve velmi prudkém svahu, přístupný pouze po venkovním úzkém schodišti, které vede skrz vzrostlou zeleň.

Přízemí objektu ve své zadní části navazuje na romantickou soukromou zahradu a z rozlehlé terasy v prvním patře se otevírá dechberoucí výhled na panorama Prahy. Není divu, že se do tohoto nevelkého dvoupodlažního domu sevřeného do zeleně a s unikátním výhledem úspěšný filmový režisér Jan Hřebejk s jeho rodinou zamilovali.

Na přání klientů vznikla nová dispozice domu

Rodina Hřebejkových trvale žila na hausbótu, na pražském Smíchově. Život na hausbótu odráží jejich životní styl, potřebu žít v obklopení přírody, ale zároveň ve městě.

Stejně jako na hausbótu, kde jsou prostorově potlačené ložnice a koupelna, tak v jejich novém domě se tento prostorový princip opakuje. Na přání klienta vznikla nová dispozice domu, které dominují společenské větší prostory, a to rovnou v obou podlažích, zatímco soukromé části jsou minimalizovány.

Jednoznačné zadání – vytvořit místo pro život

Když Jan Hřebejk oslovil architektu Dagmar Štěpánovou ze studia Formafatal, dostala jednoznačné zadání – vytvořit místo pro život, kde se budou cítit dobře nejen oni, ale i jejich přátelé. Místo, které bude působit přirozeně a zabydleně od samého začátku. Domov, který bude autentický, barevný, plný knih, obrazů a dalších uměleckých předmětů. Byt, do kterého kdykoliv umístíte něco nového, neuškodí mu to. Tyto požadavky se staly klíčovými pro koncept celé rekonstrukce.

Vznikla nová prosklená přístavba v části terasy, která zvětšuje obytnou část domu.

Vznikla nová prosklená přístavba v části terasy, která zvětšuje obytnou část domu

Architektka na projektu pracovala celkem čtyři roky. Protože je dům součástí řadového domu, nemohla příliš zasahovat do fasády, aby vizuálně udržela jednotný charakter. Pustila se do nového vstupního portálu s navazujícím novým bezrámovým zasklením v prvním patře, který podpořil vizuální propojení a prosvětlení celého horního patra. Tam také na přání klientů vznikla nová prosklená přístavba v části terasy, která zvětšuje obytnou část domu. Do této přístavby je zakomponovaný stávající krb, ovšem s novou krbovou vložkou a v novém obložení z červeného travertinu. Tato přístavba slouží jako hlavní jídelna, je z obou stran přístupná na terasu a propojená s kuchyní, kde dříve byla ložnice a koupelna.

Do obytného prostoru v prvním patře architektka vsadila novou koupelnu

Do hlavního obytného prostoru v prvním patře Dagmar Štěpánová vsadila novou koupelnu pomocí industriálně prosklené kostky. Soukromí v koupelně je zajištěné pomocí závěsu. K hlavnímu prostoru přiléhají už jen dvě malé ložnice (dětské pokoje) s okny do zahrady.

Dveře do dětských ložnic

Dveře do dětských ložnic jsou zakomponované do obkladu z medově olejované březové překližky. Komplikací bylo přemístění svodu dešťové vody ze střechy, který po úpravách dispozičního uspořádání zůstal volně v prostoru. Architektka si poradila a svod vsadila do krásného starého litinového sloupu, který majitelé bytu koupili v antik bazaru.

Obklady z červeného a žlutého travertinu

Architektka nakonec vsadila na kombinace zdánlivě nesourodých materiálů, které použila pro obklady stěn nebo na nábytek vyrobený dle autorského návrhu. Tímto se docílilo autenticity a originality, jako by interiér vznikal postupně a přirozeně. Borovicová překližka se setkává se sofistikovanými materiály, jako jsou obklady z červeného a žlutého travertinu nebo mahagonové masivní dřevo na kuchyňském pracovním pultu.

Výmalby v modrých odstínech nechávají vyniknout barevným obrazům.

Výmalby v modrých odstínech nechávají vyniknout barevným obrazům

Interiér zvýrazňují barevné výmalby v modrých odstínech, které nechávají vyniknout barevným obrazům na stěnách, nebo zelená cementová stěrka v hlavní obytné části domu navazuje na dubové parkety druhé jakosti, protože určitá nedokonalost je v případě tohoto interiéru žádoucí. V přízemí domu se nachází malá ložnice s kuchyňkou, miniaturní koupelna a velká pracovna ústící do zahrady, která je druhým společenským prostorem v domě.

Pomohl dlouholetý přítel

Některý vintage nábytek a svítidla si režisér s manželkou vybírali sami a ke spolupráci ještě přizvali svého dlouholetého rodinného přítele, akademického malíře Miroslava Bednáře. Ten pro ně vybral několik originálních a nevšedních kusů a vedle toho po domě rozmístil obrazy a umělecké předměty ze sbírky majitelů.

Text: Jan Chára
Foto:
BoysPlayNice


Základní údaje

Řadový terasový dům ze sedmdesátých let minulého století semknutý do vzrostlé zeleně se nachází v Praze na Hřebenkách a patří úspěšnému filmovému režisérovi Janu Hřebejkovi a jeho rodině. K rekonstrukci přizval architektku Dagmar Štěpánovou ze studia Formafatal, která interiérům domu vtiskla barevně živý ráz s nevšední kombinací materiálů. Nový domov rodiny Hřebejků je plný knih, obrazů a uměleckých děl.

Materiály

 • cor-ten – obklad vstupního portálu se vchodovými dveřmi dle autorského návrhu
 • masiv modřín – lamelový dřevěný obklad (část fasády)
 • masiv dub – parkety podlaha
 • cementová probarvená stěrka – podlaha, nábytek dle autorského návrhu (kuchyňská linka)
 • červený travertin Persiano Rosso – obklady stěn (koupelny), obklad krbu, žlutý travertin – obklad stěny (kuchyně)
 • Dulux Trade – výmalby stěn
 • borovicová překližka, povrch zabarvený olej – obklady stěn, nábytek dle autorského návrhu (umyvadlové stolky)
 • mahagon masiv – deska kuchyňského pultu
 • mosazný plech – deska jídelního stolu
 • ocel – nábytek dle autorského návrhu, prosklená příčka + dveře a zábradlí dle autorského návrhu
 • flétnové sklo AGC – nábytek dle autorského návrhu (kuchyňská linka)
 • děrovaný ocelový lakovaný plech – nábytek dle autorského návrhu (šatní skříně)
 • dubová dýha – nábytek dle autorského návrhu (šatní skříně, mini kuchyně)
 • čiré sklo – nové okno a další výplně, přístavba zimní zahrady na terase 1. NP

Značky

 • dveře Muteo, design Petr Novaque – Sapeli\www.sapeli
 • prosklená přístavba zimní zahrady na terase v 1. NP – FIALA Josko Partner\www.josko.cz
 • nástěnné přisazené svítidlo Tolomeo Micro Wall – Artemide\www.artemide.com
 • bakelitové elektrické koncové prvky – THPG\www.thpg.de
 • vintage nábytek a svítidla – retro shop Moaré\www.retroobjects.com
 • čalouněné šedé křeslo s ocelovou podnoží, design Miroslav Navrátil – TON\www.ton.eu
 • vertikální ocelová knihovna Sapiens, design Bruno Rainaldi – BBB Italia\www.bbbitalia.it
 • otočné ikonické křeslo s hnědým koženým polstrováním, Mid-Century Aluminium Group EA 115 Lounge Chair by Charles & Ray Eames – Vitra\www.vitra.com
 • přisazená stropní kovová svítidla (válce), design Ing. arch. Stanislav Fiala
 • přisazené lineární svítidlo (koupelna) Opal Stick Lamp – Zangra\www.zangra.com
 • Dublexo Lauge Sofa Bed – Innovation Living\www.innovationliving.com
 • jídelní stůl s mosaznou patinovanou deskou, design akademický malíř Miroslav Bednář
 • vintage stojací lampa Kladivoun – novoretro\www.novoretro.net

Studio Formafatal

Jsme tým kamarádů – architektů, designérů a scénografů. Jsme kreativní studio zabývající se architekturou, návrhy interiérů, výstavními instalacemi a produktovým designem. Studio Formafatal se stalo vítězem kategorie INTERIÉROVÝ DESIGNÉR ROKU 2020 v prestižní mezinárodní soutěži DEZEEN AWARDS 2020.

Formafatal založila architektka Dagmar Štěpánová v roce 2015 a v současné době tým studia tvoří Dagmar společně s Katarínou, Janem, Ivetou, Danou, Annou, Deborou, Petrou a Lucií.

Tým Studia Formafatal tvoří: Dagmar společně s Katarínou, Janem, Ivetou, Danou, Annou, Deborou, Petrou a Lucií

Vytváříme veřejné prostory, ve kterých se lidé cítí jako doma, a domovy, které jsou šité klientům na míru. Ke všem projektům přistupujeme s důrazem na konkrétní lidské potřeby. Individuální přístup u každého projektu zakládáme na vzájemném porozumění s klientem, nadšení, přirozené spolupráci na jednotných koncepčních řešeních. Projekty řešíme komplexně od kreativního konceptu až po realizaci, s důrazem na detail. V současné době studio Formafatal pracuje na řadě komerčních a rezidenčních projektů nejen v České republice, ale napříč světem. Za své zrealizované projekty interiérů studio Formafatal získalo již celou řadu tuzemských i mezinárodních vítězství a ocenění – například vítězství v ARCHITIZER AWARDS 2020 za Atelier villu Costa Rica a další za projekty Art Villas Costa Rica, vinný bar Autentista, noční klub Moon Club, soukromý byt Loft Hřebenky, nebo za argentinskou restauraci Gran Fierro.

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Walk In! Vstupte!

Užijte si sprchování bez bariér a prostorových omezení. S novými sprchovými kouty Walk In Air od RAVAK získáte praktické řešení vhodné takřka do každé koupelny. Sprchové kouty Air dostaly...

Interiérem roku se stala rekonstrukce domu v Kutné Hoře

Absolutním vítězem devátého ročníku ocenění Interiér roku 2023 se stala výjimečná rekonstrukce nazvaná Nová identita domu v Kutné Hoře. Autory jsou Jan Holub a Tomáš Hanus...

SANAKRYL TOP Thermo

V dnešní době klimatických změn se klade stále větší důraz na zateplení staveb proti úniku tepla a snížení tepelných ztrát. Se zvyšujícím se počtem tropických dní...

Unikátní asistence a podpora ekologických investic

„Kromě vylepšených i zcela nových asistenčních služeb, podstatného navýšení či úplného zrušení většiny limitů plnění, nabízíme třeba mimořádnou inflační garanci nebo unikátní ekologický benefit,“ představuje novinky...

Ložnice – místo pro komfortní spánek

Ložnice je místem, kde se chcete cítit příjemně a uvolněně. Abyste si mohli dopřát komfortní spánek, neobejdete se bez kvalitních lůžkovin, jako jsou polštáře a přikrývky....