spot_img

Změna dispozice malého bytu

„Představujeme vám milý projekt a prostor, kde již druhým rokem spokojeně žije náš klient. Pořídil si byt 1+kk v novostavbě a oslovil nás s návrhem interiéru. Statečně nesl úvodní konzultaci, během které jsme řešili nedostatky jeho zbrusu nové nemovitosti a my jsme už na začátku tušili, že spolupráce bude dobře fungovat,“ říkají architekti ze společnosti BY architects.

Úprava dispozice

Architekti navrhli nečekanou úpravu dispozice, kterou je jeden otevřený a značně neuchopitelný prostor rozčleněn do jednotlivých funkčních zón tak, aby uživatel nemusel snídat vedle rozestlané postele. Obecně v „otevírání prostoru“ za každou cenu nevnímáme takový benefit a zacházíme s tímto tématem velmi opatrně.

Nad hotovou dubovou podlahou se tak mezi novými příčkami ze sádrokartonu vznáší malá ložnice, která odsunula kuchyňku z původní nevýhodné pozice v ostrém rohu blíže k prostorné terase.

původní stav bytu
navrhovaný stav s vyznačenou budoucí příčkou

Rekonstrukce v době Covidu

Celé vyzvednutí vzniklo z části kvůli potrubí s odpadem, které tudy vede z kuchyně, ale s výhodou také skrývá pod dvěma poklopy mnoho úložného prostoru, kam se vejde vše, na co v malém bytě není místo jinde.

Nejnáročnější bylo si mentálně připustit, že se nejedná o interiér, ale že se bude „stavět“ a na tuto drobnou, ale zcela zásadní úpravu přemluvit rozumné řemeslníky a ty také v rámci stavby, pokud to tak lze vůbec nazvat, v přiměřeném čase zkoordinovat. „Však kdo to kdy viděl přesouvat kuchyň do druhého konce místnosti a stavět příčky do zcela nového bytu. Další boj byl s truhláři, kteří po vysoutěženém výběrovém řízení moc nehleděli na termíny. Budiž jim však polehčující okolností, že se vše odehrávalo v době nejtěžšího Covidu a hlavně že to nakonec velmi dobře dopadlo,“ říká architektka Markéta Zdebská.

průhled z jídelny do kuchyně a pohled na nábytek vytvořený na míru potřebám investora

Dostatečná cirkulace vzduchu

Vložený pelíšek se šatní skříní a podpalubím jsou vyvedeny z březové překližky. Postupně jsou vyrobeny z bílého lakovaného perforovaného plechu pro dostatečnou cirkulaci vzduchu k radiátoru pod oknem.

Nábytek na míru

„V předsíni, koupelně a na WC jsme ponechali původní povrchy a po částečném přeuspořádání jsme doplnili nábytkem na míru tak, abychom vytěžili prostor na maximum. Nábytek je proveden z bíle lakované MDF v kombinaci s ostrůvkem z překližky a s pracovními plochami z Corianu. Po domluvě s investorem jsme také vyměnili vnitřní dveře a kování, které v původním standardu působily poněkud nedůstojně,“ říká architektka.

detail schodů s úložným prostorem a detail šatní skříně

Okenní textil na míru

Vše doplňuje na míru ušitý okenní textil, několik vybraných solitérních kusů nábytku, osvětlení a klientem obstarané obrazy, které nás baví stejně jako celá tato malá, ale velmi zajímavá akce.

Text: Novinky
Foto: Aleksandra Vajd a časopis Bydlení mezi panely

Technické informace

IN 21
klient: soukromá osoba
lokalita: Praha
typ stavby: interiér
projekt: 2022
užitná plocha: 39 m2
autor: MgA. Markéta Zdebská, Ing. arch. Marek Žáček/BYarchitects

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Založení zahrady projektu Zahrada Gallas

Obyvatelé první etapy projektu Zahrada Gallas v Liberci se dočkají svého bydlení dřív – nastěhují se už letos na podzim. A již nyní, ve středu...

Dokonalá souhra

Korado uvádí na trh nový typ radiátoru RADIK V-POWER, který je určen pro tepelná čerpadla. Radiátor dokáže zvýšit tepelný výkon až o 60 %. V současné době...

Malý byt v centru Brna

Tento byt o velikosti 38 m2 je součástí developerského projektu v centru Brna. Majitelé si garsonku pořídili jako investiční nemovitost k pronájmu. Vzhledem k tomu, že se nachází v lokalitě...

Frýdecko-Místecký veletrh – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24. 5. a v sobotu 25. 5. Vystavovatelé z oboru Stavba – Teplo – Energie – Zahrada – Hobby budou připraveni ve...

Sanace fasád napadených plísněmi, houbami a řasami

Plísně, houby a řasy, které rostou na fasádách se projevují černými nebo zelenými skvrnami. Toto napadení fasády poškozuje, znehodnocuje jejich vzhled a také zhoršuje hygienické podmínky...