spot_img

Změna dispozice malého bytu

„Představujeme vám milý projekt a prostor, kde již druhým rokem spokojeně žije náš klient. Pořídil si byt 1+kk v novostavbě a oslovil nás s návrhem interiéru. Statečně nesl úvodní konzultaci, během které jsme řešili nedostatky jeho zbrusu nové nemovitosti a my jsme už na začátku tušili, že spolupráce bude dobře fungovat,“ říkají architekti ze společnosti BY architects.

Úprava dispozice

Architekti navrhli nečekanou úpravu dispozice, kterou je jeden otevřený a značně neuchopitelný prostor rozčleněn do jednotlivých funkčních zón tak, aby uživatel nemusel snídat vedle rozestlané postele. Obecně v „otevírání prostoru“ za každou cenu nevnímáme takový benefit a zacházíme s tímto tématem velmi opatrně.

Nad hotovou dubovou podlahou se tak mezi novými příčkami ze sádrokartonu vznáší malá ložnice, která odsunula kuchyňku z původní nevýhodné pozice v ostrém rohu blíže k prostorné terase.

původní stav bytu
navrhovaný stav s vyznačenou budoucí příčkou

Rekonstrukce v době Covidu

Celé vyzvednutí vzniklo z části kvůli potrubí s odpadem, které tudy vede z kuchyně, ale s výhodou také skrývá pod dvěma poklopy mnoho úložného prostoru, kam se vejde vše, na co v malém bytě není místo jinde.

Nejnáročnější bylo si mentálně připustit, že se nejedná o interiér, ale že se bude „stavět“ a na tuto drobnou, ale zcela zásadní úpravu přemluvit rozumné řemeslníky a ty také v rámci stavby, pokud to tak lze vůbec nazvat, v přiměřeném čase zkoordinovat. „Však kdo to kdy viděl přesouvat kuchyň do druhého konce místnosti a stavět příčky do zcela nového bytu. Další boj byl s truhláři, kteří po vysoutěženém výběrovém řízení moc nehleděli na termíny. Budiž jim však polehčující okolností, že se vše odehrávalo v době nejtěžšího Covidu a hlavně že to nakonec velmi dobře dopadlo,“ říká architektka Markéta Zdebská.

průhled z jídelny do kuchyně a pohled na nábytek vytvořený na míru potřebám investora

Dostatečná cirkulace vzduchu

Vložený pelíšek se šatní skříní a podpalubím jsou vyvedeny z březové překližky. Postupně jsou vyrobeny z bílého lakovaného perforovaného plechu pro dostatečnou cirkulaci vzduchu k radiátoru pod oknem.

Nábytek na míru

„V předsíni, koupelně a na WC jsme ponechali původní povrchy a po částečném přeuspořádání jsme doplnili nábytkem na míru tak, abychom vytěžili prostor na maximum. Nábytek je proveden z bíle lakované MDF v kombinaci s ostrůvkem z překližky a s pracovními plochami z Corianu. Po domluvě s investorem jsme také vyměnili vnitřní dveře a kování, které v původním standardu působily poněkud nedůstojně,“ říká architektka.

detail schodů s úložným prostorem a detail šatní skříně

Okenní textil na míru

Vše doplňuje na míru ušitý okenní textil, několik vybraných solitérních kusů nábytku, osvětlení a klientem obstarané obrazy, které nás baví stejně jako celá tato malá, ale velmi zajímavá akce.

Text: Novinky
Foto: Aleksandra Vajd a časopis Bydlení mezi panely

Technické informace

IN 21
klient: soukromá osoba
lokalita: Praha
typ stavby: interiér
projekt: 2022
užitná plocha: 39 m2
autor: MgA. Markéta Zdebská, Ing. arch. Marek Žáček/BYarchitects

Doporučené články

Konference TZB-info Rekonstrukce a provoz bytových domů 2023

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Jak si nezničit kuchyň a zdraví

Věděli jste, že nedostatečným odsazením kuchyňské linky může dojít ke kondenzaci vlhkosti a vytvoření nebezpečných plísní? Víte, že v okolních státech západní Evropy se mění kuchyňský...

Kytky, které čistí vzduch

Vytvořte si doma prales, ve kterém se vám bude dobře dýchat… některé květiny totiž mají velmi užitečnou vlastnost – umí filtrovat ze vzduchu škodlivé...

Radiátor jako šikovná příčka v koupelně

Když se řekne koupelnový radiátor, většině lidí se vybaví chromovaný žebřík pod náporem mokrých ručníků. Ti odvážnější si představí totéž v barevném provedení. Málokdo však...

Tři boxy z Packwallu v otevřeném prostoru

Malý byt v proseckém paneláku z konce šedesátých let minulého století doposud nebyl výrazněji upravován. Byt je vymezen z východní strany lodžií přes celou šířku dispozice, západní...

Marie Michaela Šechtlová – Přijít věcem na kloub

Tu vlastnost dostala Marie Šechtlová „do vínku“ od svých předků, kteří v několika generacích posouvali kupředu úroveň umělecké fotografie v Táboře. Marie nevykročila jejich cestou, ale...
Zehnder Tetris