spot_img

Zdařilá proměna panelového bytu

Oslovila mě čtenářka, která plánuje rekonstrukci bytu v panelovém domě. Její dcera se odstěhovala, a tak zůstává jeden pokoj volný. Čtenářka pracuje jako účetní a nyní plánuje pracovat z domova, kde by si chtěla zařídit domácí pracovnu, respektive přestěhovat kancelář do bytu.

Znamená to, že k ní domů budou chodit klienti a je třeba vše navrhnout tak, aby neprocházeli celým bytem.

Klientka preferuje jednoduchý nadčasový design

Přála by si opravit stávající parkety, které byly celé roky skryté pod kobercem. Preferuje méně nábytku a celkově méně úložných prostor, neboť bude byt obývat jen ona s manželem. Preferuje jednoduchý nadčasový design a kvalitní materiály, masivní dřevo a kámen.

Dispozice beze změny

Dispozici bytu jsem ponechala beze změny. V předsíni, která je prostorná a čtvercová, jsem navrhla skleněné posuvné dveře, které ji rozdělí tak, že klienti, kteří přijdou, mohou jít rovnou do kanceláře a další osoby v bytě mohou procházet z ložnice do kuchyně, do koupelny a na WC, které je zcela oddělené.

V koupelně je sprchový kout i pračka se skříňkou

Nová koupelna a WC jsou oddělené, a to právě i z důvodu návštěv klientů. V koupelně je sprchový kout i pračka se skříňkou. Vše je jednoduché světlé, převažuje lesklý chrom, sklo, zrcadla a dlaždice s dekorem mramoru. V předsíni je minimum nábytku, pouze nezbytný věšák, zrcadlo a skříň pro uložení obuvi a svršků.

Dva dřevodekory

V celém bytě dominují dva dřevodekory – světlý dřevodekor na podlaze a výrazně tmavý dekor dřeva na nábytku. To vše v kontrastu s bílou výmalbou a dalšími texturami jako textil a mramor.

Minimalismus zvítězil

Kuchyňská linka je zcela jednoduchá, jedná se o dvě protilehlé linky, kde je umístěna i samostatně stojící dvoukřídlá chladnička. U okna je pak jídelní kout s kulatým stolem. Prostor je vzdušný a čistý. Mezi kuchyní a obývacím pokojem jsou dvojité prosklené dveře, obě místnosti jsou tak lépe propojené. Rovněž obývací pokoj je minimalisticky zařízený. Použila jsem pouze základní vybavení – pohovku, křeslo, komodu s TV, malou knihovnu, která je v bílém provedení, a konsolový stolek se zrcadlem.

Ložnice je rovněž zařízená minimalisticky. Velká šatní skříň s posuvnými dveřmi, velká čalouněná komfortní postel a noční stolky. Vše v provedení tmavého dřevodekoru a tmavě modrého čalounění na posteli. Naproti posteli je malá skříňka se zrcadlem a křeslo.

Nechybí pohodlná pracovní křesla

V domácí pracovně/kanceláři je skříň s posuvnými dveřmi, kde lze uložit velké množství dokumentace. Naproti je velký pracovní stůl pro čtenářku a jejího manžela, doplněný policemi pro odložení kancelářských potřeb. Také komoda v rohu místnosti a sedátko. Samozřejmě nechybí komfortní a pohodlná pracovní křesla.

Dominují solitéry

Nábytkové vybavení bytu je jednoduché a minimalistické. Dominují solitéry, nejsou zde žádné velké vestavné nábytkové stěny. Převažuje kvalitní materiál, masivní dřevo, kámen, sklo a kov. I když se jedná o typizovaný byt, při použití kvalitních materiálů a jednoduchých linií lze docílit elegantní a čisté prostředí.

Text, vizualizace a plánky: Kateřina MlejnkováKateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů

Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997-2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem.


Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Bytový dům Vysocká v Hradci Králové ušetří ročně 166 000 Kč

Fotovoltaika na panelovém domě v Hradci Králové vyrobí domácnostem 50 % energie. Majitelé bytů si od S-Power Energies pořídili elektrárnu se 73 fotovoltaickými panely, která jim pokrývá...

Richard Kočí – Příběhy jenom tušené…

Richard Kočí nemá rád stojaté vody. To platí o jeho dosavadní životní cestě i o uměleckém vyjádření. Od sochařské tvorby přes dřevěné reliéfy dospěl k malbě, v níž vyzbrojen...

Zateplení bytových domů v ČR

Může se jevit, že bytové domy jsou už z velké části zateplené, ale je to spíše realita velkých měst. Podle analýzy iniciativy Zateplujeme Česko většina...

Jak šetrně zacházet s vodou

Téma úspory vody je stále aktuálnější a pozornost mu věnuje čím dál více z nás, ať už je důvodem ohleduplnost k přírodě, udržitelný životní styl nebo také...

Celková rekonstrukce bytu 2+1 v bytovém domě z 60. let

Byt se nachází v cihlovém bytovém domě postaveném v 60. letech minulého století. Výměra bytu činí 51 m2. K bytu náleží i větší sklep, což je velkou devizou. Původní dispozice...