Majitelka bytu v panelovém domě chtěla poradit s úpravou dispozice tak, aby získala spojený prostor obývacího pokoje a kuchyně. Z obou místností vedou okna na velký balkon a z předsíně by vedly namísto dvou dveří jedny společné. Navíc by vznikla jedna velká místnost otevřená směrem na balkon.
Majitelka vlastní spoustu květin a v nově zařízeném pokoji pro ně musí být dostatečný prostor, a to i pokud bude nutné minimalizovat nábytkové vybavení.
Majitelka se nebojí atypických řešení
Kuchyňskou linku si přeje spíše menší, neboť tolik nevaří, ale zase potřebuje hodně míst k sezení u stolu, protože často hostí rodinu a přátele. Nemá televizi a nepočítá s ní, spíše preferuje odpočivnou relaxační část napojenou na zbytek místnosti. Preferuje teplejší tóny a výrazné syté barvy a rozhodně se nebojí výrazných prvků či atypických řešení. Určitě nechce studený minimalismus nebo lesklé lakované plochy.
Vznikl velký prostor
Spojením místností vznikl opravdu hezký velký prostor s okny vedoucími na velký balkon, což jej ještě opticky zvětšuje a navozuje dojem vzdušnosti. S ohledem na tak velkou místnost jsem navrhla dvoukřídlé prosklené dveře, které tak nesou světlo i do předsíně.
Další příklad protikladného účinku
Základem je kontrast čisté a svěží bílé barvy, použité na výmalbě a dveřích, pojednaných sytým a teplým odstínem třešňového dřeva. Ten jsem použila nejen na materiál na podlaze, kde působí obohacujícím účinkem a utváří základní vzhled celého prostoru. Struktura a teplost dřeva v protikladu studeného kamene jako pracovní desky je další příklad využití protikladného účinku.
Střídání materiálů je doménou
Vzdušné a lehké zastínění oken, které umožňuje výhled, vedle hrubší látky použité na čalounění pohovek opět kontrastující s lesklými kovovými detaily na konstrukčních detailech nábytku. Střídání materiálů je vyloženě doménou tohoto prostoru a vytváří pěkný vzhled.
Funkčnost uspořádání nábytku
Co se týče funkčnosti, tedy uspořádání nábytku, kterého je v místnosti minimum, bylo nejdůležitější využití oken s balkonem a prostor pro květiny. S ohledem na pozici světlíku bylo zřejmé umístění kuchyňské linky, v návaznosti na ní pak jídelní kout s výhledem z okna a samozřejmě odpočivná část hned při vstupu do místnosti.
Použití ostrůvku
Kuchyňská linka je opravdu minimálně velká a zahrnuje všechny standardní vestavné spotřebiče. Naproti je pak praktický ostrůvek, který je hlubší, díky čemuž je u něj i sezení, ale především skýtá pracovní plochu. Umožňuje hostitelce být čelem k hostům, sedícím u jídelního stolu nebo na pohovce. Toto řešení ostrůvku působí v interiéru vždy velmi dobře a prospívá komunikaci v celém prostoru.
Umělý kámen je velmi praktický
Kontrast dřevěných ploch v třešňovém dekoru a syrovost světlého kamene se perfektně doplňují. Umělý kámen je velmi praktický a ostrůvek tak z vnějšku působí jako solitér, není pevně spojený s linkou. Spotřebiče jsem volila v bílém provedení a digestoř je zabudovaná v horní skřínce.
Kruhový jídelní stůl
Jídelní stůl jsem navrhla kruhový, díky čemuž se k němu vejde různé množství židlí podle potřeby. Navíc v prostoru působí příjemně spolu s pohodlnými židlemi, dekorovanými výrazným čalouněním se sytými barvami. Nad stolem je totožné světlo jako v prostoru kuchyně, kde jsou stejné lampy, ale menší velikosti jako osvětlení kuchyňského ostrůvku. Stěna u jídelního stolu a kuchyně zůstala čistá, využila jsem jí pro dekoraci, police pro květiny, či pokud bude chtít majitelka vytvořit třeba panel pro květiny, který může zabrat větší díl celé stěny.
V odpočinkové části je umístěna komoda
V odpočivné části prostoru jsem nakonec navrhla komodu, nebo spíše skříň, která je středně vysoká a mohla by v ní být případně umístěna televize, pokud by majitelka bytu v budoucnu chtěla změnu. Takto by byla krásně schovaná ve skříni. Záměrně jsem do prostoru umístila dvě pohovky, aby byl dostatek sedacích míst a pak už jen odkládací stolek.
Volba stojací lampy
Zajímavým prvkem je volba stojací lampy, jejíž oblouk se naklání až na odkládací stolek a slouží tak i jako horní osvětlení. Barvy navazují na ostatní části místnosti, čalounění pohovky je v útulné syté zelené barvě. Zase v kontrastu s kovovými lesklými detaily na nábytku a dekoracích.
Barevné řešení je svěží a vzdušné
Prostor je, co se týče nábytkového vybavení, vlastně velmi minimalistický a tedy vzdušný. Zbývá řada variant, kam si majitelka může umístit květiny různých druhů a velikostí. Barevné řešení je svěží a vzdušné, zároveň díky kontrastním materiálům velmi útulné. Majitelka bytu nás rovněž požádala o návrhy na zařízení předsíně a koupelny, které rovněž připravíme.
Text a vizualizace: Kateřina Mlejnková
Kateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů
Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997 – 2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem.