Pokud bychom volili nejvoňavější rostlinu jara, určitě by naši soutěž vyhrál hyacint. Dokáže nádherně provonět celý byt svěží přírodní vůní, která evokuje tolik očekávané jaro. V Nizozemsku byly hyacinty populární už v 18. století, kdy se již pěstovalo přes 2000 kultivarů. A dodnes zůstalo Nizozemsko zemí, kde se hyacinty pěstují nejvíce.
Předností hyacintů je kromě delikátní vůně, krásného tvaru květenství i jednotlivých květů, jejich barevná paleta. Proto se s nimi dá v interiéru velmi dobře experimentovat. Rozhodně se nebojte zkrášlit na jaře prostor kolem sebe hyacinty! A jak na to?
Působí přitažlivě
Hyacint v keramickém či skleněném obalu nebo váze dostává velmi moderní vzhled. Často se setkáváme s tím, že cibule a kořeny jsou viditelné, což působí přitažlivě, a navíc nádherná struktura rostliny v průhledné nádobě ještě více vynikne. My tak máme možnost pozorovat růst rostliny každým dnem, téměř v přímém přenosu. Tradičnější obal, například proutěný košíček nebo váza s barokním nádechem, naopak dodá hyacintu zcela jiný charakter − hrdý, téměř královský vzhled, který je ideální pro klasičtěji či rustikálněji zařízený interiér.
Kombinace různých barev
Květy hyacintů mohou být bílé, smetanové, růžové, fialové, oranžové, červené, modré nebo žluté. To je natolik bohatá paleta barev, že si vybere každý, ať již podle oblíbené barvy či momentální nálady. Podle cibulky hyacintu lze poznat barvu květu i u zeleného poupěte. Z bílé cibulky vyroste bílý květ, z načervenalé červený květ a z modré modrý.
Bílá a pastelové odstíny růžové a fialové pomáhají navodit decentní, romantickou atmosféru. Ostře růžové a modře zbarvené odrůdy jednoznačně poutají pozornost. Pokud usilujete o veselý a hravý dojem, můžete ho dosáhnout kombinací různých barev květů, například bílé, růžové, oranžové a žluté.
Přírodně laděné aranžmá
Stále oblíbenější je pěstování rostlin v truhlících a kontejnerech na balkonech. Na jaře se náš životní prostor díky teplejšímu počasí rozšiřuje i o prostory, jako jsou balkony, terasy, patia či zahrady. A pokud jste zapomněli na podzim zasadit cibuloviny do volné půdy na zahrádce, nevadí, i hrnkové hyacinty můžete na jaře přesadit do venkovních truhlíků či jiných okrasných nádob a vyzdobit jimi balkon či terasu a hlavně si pohledem na ně zpříjemnit každý den. Na balkon se velmi dobře hodí přírodně laděné aranžmá z hyacintů například v květináči z kůry a doplněné zeleným mechem nebo může být několik hyacintů sesazeno do kovové nádoby.
Co všechno hyacinty umějí
Vůně, křehká krása, úžasné barvy – to jsou atributy, které by neměly chybět žádnému dárku. Hyacint, náležitě dozdobený, se může stát hezkým dárkem k svátku či narozeninám lidem narozeným na konci zimy a začátku jara. A je také spousta důvodů, proč si koupit hyacint jen tak pro sebe. Na jaře potřebujeme dodat energii, zlepšit náladu a to všechno hyacinty umějí.
Text a foto: HKK
|
Hyacint vykvétá při teplotě 16 až 20 °C. Obvykle kvete 21 dní, při vyšších teplotách to bude ale kratší doba. Hyacint není na péči náročný, kořenový bal udržujte mírně vlhký. Ani přihnojování není nutné. |
|