spot_img

Voňaví poslové jara

Jakmile ze svého domova odstraníme poslední vánoční dekorace, začínáme se už pomalu těšit na příchod jara. To je ale ještě hodně daleko a venku stále panuje zima. V tento moment můžeme rozzářit a zútulnit svůj domov hyacintem v květináči. Je k tomuto účelu ideální, protože je považován za jednoho z poslů jara.

Optimistickou jarní atmosféru si tak doma můžeme vytvořit, kdykoli se nám zachce, a to i když za okny ještě chumelí. Omamná vůně hyacintu nahradí vůni jehličí a vánočního cukroví a jeho nádherné květy prozáří byt stejně jako ty nejblyštivější vánoční ozdoby. Navíc je hrnkový hyacint na trhu jen do konce března, což z něj činí exkluzivní záležitost, kterou bychom neměli propást.

Vyberte stylový květináč

Z široké škály barev, v nichž se hyacint vyskytuje, si vybere opravdu každý. Květy mohou být bílé, smetanové, růžové, fialové, oranžové, červené, modré nebo žluté. Hyacint tak můžete jednoduše sladit s ostatními bytovými doplňky. Také květináč volte ve stejném stylu, v jakém je zařízený celý interiér. Platí, že bílá a pastelové odstíny růžové a fialové pomáhají navodit decentní, romantickou atmosféru. Pro tento styl je důležité sladit barvu květu s barvou květináče. Ostře růžové a modře zbarvené odrůdy jednoznačně poutají pozornost, podtrhnou vaši individualitu a hodí se do výstředněji zařízeného interiéru. V tomto případě zvolte také výraznou barvu květináče, rozhodně ale nemusí být shodná s barvou květu hyacintu. Pokud usilujete o veselý a hravý dojem, sesaďte dohromady hyacinty různé barvy květů, například bílé, růžové, oranžové a žluté.

Aranžování do průhledných nádob

Hitem poslední doby je zbavit kořeny a cibulku hyacintů zeminy a aranžovat je do průhledných nádob, v nichž nádherná struktura rostliny vynikne. Navíc tak máme možnost každým dnem pozorovat další růst kořenů. Hrnkový hyacint vykvétá při teplotě 16 až 20 °C, kvete obvykle 21 dní, při vyšších teplotách bude ale tato doba kratší. Hyacint je nenáročný na péči. Není nutné jej přihnojovat, pouze pravidelně zalévejte. Květináček, ve kterém se hyacint prodává, bývá malý, a rychleji proto vysychá. Kořenový bal bychom měli udržovat stále mírně vlhký.

Neustálá proměna

Kromě hrnkového hyacintu je samozřejmě k dostání i
hyacint řezaný, který se vyznačuje stejně jedinečnou vůní a barevnou rozmanitostí a s oblibou se využívá do jednodruhových i smíšených kytic. Řezaný hyacint je na trhu dostupný od listopadu dokonce až do května. Kvalita řezaných hyacintů podstatně vzrostla od doby, kdy se prodávají i s částí cibulky, která, jak se zjistilo, obsahuje buňky dodávající květině optimální množství vody a živin. Stejně jako ostatní cibuloviny i řezaný hyacint v aranžmá dále roste, což aranžmá zajišťuje neustálou proměnu.

Květy chraňte před průvanem

Vzhledem k tomu, že mají hyacinty na konci stonku ponechanou část cibulky, se jejich stonky pravidelně neořezávají jako u jiných květin. Spodní část stonku proto jen dobře opláchněte. Květiny umístěte do čisté vázy s čerstvou vodou a přídavkem speciální výživy pro řezané cibuloviny. Květiny chraňte před průvanem a zdroji etylénu, jako jsou výfukové plyny, cigaretový kouř a zrající ovoce. Obojí zkracuje jejich životnost, která se jinak pohybuje v průměru okolo sedmi dnů.

Když jaro klepe na dveře

Protože se hyacint nejčastěji vnímá jako typicky jarní květina, je oblíbenou součástí velikonočních aranžmá. Sami si velice jednoduše můžete vytvořit řadu nejrůznějších velikonočních dekorací. Vezměte například hrnkový hyacint a zeminu v květináči ozdobte prázdnými vaječnými skořápkami. Nebo zkombinujte jednu odrůdu řezaného hyacintu s rašícími jarními větvičkami. Vznikne tak velice přirozené a svěží aranžmá. Další alternativou jsou bohaté kytice pestrobarevných hyacintů v kombinaci s dalšími jarními květinami, jako jsou narcisy, konvalinky, tulipány, fialky nebo modřence (Muscari). Zajímavé je, že hyacinty se s narcisy snášejí bez problémů, i když látky, které narcisy vylučují, jiným květinám škodí.

Připravte si materiál: žlutý a bílý hyacint, listy Eucalyptus robusta a Galax urceolata, mech, obarvené březové větvičky, pěnovou aranžovací hmotu.

Důkladně navlhčete pěnovou aranžovací hmotu a vložte ji do ozdobné misky. Na jedné straně do aranžovací hmoty zasuňte bílý hyacint.

Březové větvičky na přední straně vytvoří zajímavý kontrast. Aranžovací hmotu zakryjte kousky mechu a trsy listů.

Žlutý hyacint seřízněte nakrátko a zapíchněte jej do pěnové hmoty v přední části aranžmá. Jako tečku připevněte k březové větvičce ozdobného motýla.

Hotovo! Jarní aranžmá se dvěma druhy hyacintu rozveselí a provoní váš domov nebo kancelář.

Rozveselí,
provoní,
upoutá…


Hyacint jako dárek

Díky své přirozené kráse, úžasným barvám a nádherné vůni se hyacint skvěle hodí i jako dárek. Pokud chcete darovat malou drobnost, můžete třeba jen květináček hrnkového hyacintu obalit hezkým dárkovým papírem a dostanete originální dárek za pár korun. Když chcete investovat více, můžete dokoupit zajímavý obal na květináč, nebo vytvořit či objednat u floristy větší a složitější aranžmá, a to jak z hrnkového, tak řezaného hyacintu.

Text a foto: Jan Chára a HKK

Růžový hrnkový hyacint
Růžový hrnkový hyacint

Historie a původ hyacintu

Hyacinty pocházejí ze západní Asie, Turecka, Sýrie a Libanonu. V Evropě se ale pěstovaly už v době antického Řecka a Říma. Jak Homér, tak Vergilius totiž ve svých spisech zmiňují jejich sladkou vůni. Poté není o hyacintech zmínka až do 16. století, kdy je do západní Evropy přivezl z Turecka německý doktor Leonhardt Rauwolf. Hitem se hyacinty staly v polovině 18. století, kdy si je oblíbila Madame de Pompadour, milenka francouzského krále Ludvíka XV., a zaplnila jimi zahrady i palác ve Versailles. Madame de Pompadour byla ve své době módní ikonou udávající trendy, takže mezi tehdejší francouzskou elitou propukla okamžitě doslova hyacintová horečka. Rozmnožování a šlechtění hyacintů je neobvykle komplikovaná záležitost vyžadující značné zkušenosti a specifickou půdu. Největších úspěchů v této oblasti dosahují nizozemští pěstitelé, a proto je Nizozemsko i zemí, kde se dnes hyacinty pěstují nejvíce. O velké oblibě hyacintu svědčí i to, že má dokonce svůj vlastní svátek. Světový den hyacintu se slaví každoročně 7. března.

Zajímavá aranžmá z hyacintů v nádobách

Poutavá aranžmá z řezaných hyacintů

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Sanace fasád napadených plísněmi, houbami a řasami

Plísně, houby a řasy, které rostou na fasádách se projevují černými nebo zelenými skvrnami. Toto napadení fasády poškozuje, znehodnocuje jejich vzhled a také zhoršuje hygienické podmínky...

Nadšená nálada mezi všemi účastníky veletrhu ve Stuttgartu

R+T, přední světový veletrh rolet, vrat, brán a protislunečních systémů, přilákal v únoru letošního roku po šestileté pauze odborníky z celého světa na stuttgartské výstaviště. Celkem 1020...

Stavební veletrh Brno nabídl řešení pro lepší bydlení

Chcete lépe bydlet? Chystáte se stavět, rekonstruovat či modernizovat svůj domov? Hledáte informace o dotačních programech, nových stavebních materiálech a technologiích? Zajímají vás udržitelná a energeticky úsporná...

Předplatitelská soutěž BMP

Objednejte si roční předplatné do 30. května 2024, a to e-mailem na danap@send.cz nebo na telefonních číslech 225 985 225 a 777 333 370. Pro 10 předplatitelů jsme připravili knihy...

Relax na maximum. Koupelna s prvky přírody uklidní a potěší smysly

Koupelna je prostředím, v němž se po dlouhém dni zbavujeme nejen fyzických nečistot, ale také stresu a napětí. Rustikální koupelny se na psychickou pohodu přímo zaměřují...