spot_img

V garsonce museli architekti čarovat s dispozicí

Malý byt v pražských Vršovicích o ploše necelých 30 metrů čtverečních byl výzvou pro architekty především po stránce nové dispozice. Majitelé si totiž přáli plnohodnotné bydlení pro dvojici. Do malého bytu se podařilo dostat vše potřebné, včetně dvoulůžka.

Nedostatky původního stavu

„V původním stavu se vstupními dveřmi vcházelo do chodbičky, jejíž součástí byla i malá kuchyňská linka. Chodbou se pokračovalo do koupelny. V pokoji pak bylo patro na spaní, sedačka a pracovní kout. Nevýhodou tohoto řešení byl tak stísněný vstup a nedostatek úložného prostoru v chodbě i kuchyni. K nevýhodám však patřilo i spaní na patře,“ říká Alena Koubová ze studia Kouba Interiér.

Nové dispoziční řešení

Požadavkem majitelů bylo vytvořit plnohodnotný malý byt. Důraz kladli na pohodlné spaní (žádný rozkládací gauč nebo pohovka) a dostatek úložných prostor. „Zpracovali jsme několik možných řešení nové dispozice, a nakonec zvítězila ta radikálnější,“ vysvětluje Alena Koubová.

Spaní v pokoji vyřešil spací kout s oknem

Za vstupem do bytu tak vzniklo zádveří s odkládacím a úložným prostorem. Koupelna se přemístila do části bývalé chodbičky. Je menší, nicméně funkční, k dispozici je zde toaleta, umyvadlo se skříňkou a sprchový kout o rozměrech 120×80 cm. Spaní v pokoji vyřešil spací kout s oknem. Tvoří jej zvýšená postel o rozměrech klasického dvoulůžka, pod kterou jsou dvě prostorné zásuvky na lůžkoviny.

V rohu pokoje se našlo místo pro pracovní kout

Kuchyňskou linku a hlavní úložný prostor umístili autoři proměny podél delší stěny pokoje. V kuchyňské lince je kromě klasických spotřebičů i vestavná pračka. V rohu pokoje se našlo místo i pro malý pracovní kout.

Dominantu tvoří nová dřevěná podlaha z parket

Byt prošel kompletní rekonstrukcí, při které se musela odstranit celá skladba podlahy a vytvořit nová. To umožnilo osazení kuchyně dál od stoupačky vody a odpadu. Dominantu tvoří nová dřevěná podlaha z parket.

Skříňkový nábytek byl vyrobený na míru

Nábytek je z lamina se zapuštěnými hranami z masivního dřeva. „Toto řešení představuje velmi odolné řešení a umožňuje přesnější provedení detailů,“ vysvětluje Martin Kouba, který v rodinné společnosti vede výrobu nábytku. Skříňkový nábytek byl vyrobený na míru, stůl, židle a konferenční stolky jsou od firmy Ton.

Minimalistický dekor autoři použili i na stěně za spacím koutem

V místě, kde dříve bývala koupelna, vznikl příjemný spací kout i s oknem. U kuchyňské linky navrhli architekti keramický obklad s netradičním dekorem teček. Minimalistický dekor autoři použili i na stěně za spacím koutem, který tvoří modrá dekorativní stěrka zalakovaná epoxidem. Toto řešení má i praktický rozměr, protože lak je prevencí oděrků nebo zašpinění stěn. V koupelně a chodbě je šedobílá dlažba menšího formátu. Obklad je též světlý, doplněný o žlutou mozaiku v nice. Dveře jsou lakované do odstínu slonové kosti.

Profesionál není jen pro majitele luxusních bytů

Pozvat si při rekonstrukci interiéru na pomoc bytové designéry už dávno není výsadou majitelů luxusních nemovitostí. Odborníci běžně pracují na nízkonákladových řešeních a speciálně v interiérech, kde je třeba šetřit každým centimetrem, se jejich rady skutečně vyplatí. Díky svým zkušenostem totiž dokážou chytře upravit i velmi malé byty. Mladí majitelé si přáli plnohodnotné bydlení pro dvě osoby. Architekti Alena a Martin Koubovi a jejich studio Kouba interiér si se zapeklitým úkolem poradili opravdu velmi dobře. Posuďte sami.

Text: Jan Chára
Foto: Kouba interier


Ing. Alena Koubová

Absolventka Fakulty stavební ČVUT. Od dokončení studií se zaměřuje na rekonstrukce bytů a interiéry. Od roku 2007 pracuje v rodinné firmě Kouba interier, kde mimo jiné řídí stavební práce.

Ing. Martin Kouba

Vystudoval Dřevařské inženýrství na ČZU. V roce 2003 začal navrhovat a vyrábět nábytek. V roce 2006 založil společnost Kouba interier, která se zaměřuje na návrhy a zakázkovou výrobu nábytku.


Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Topí, chladí, tlumí hluk, svítí i šetří – to jsou stropní sálavé panely

Zdraví, úspory energií, komfort a městský životní styl. To jsou trendy ovlivňující výstavbu i zařízení interiérů. Jejich součástí se už napevno stalo zajištění optimálního vnitřního klima:...

Kateřina Mášová – Zázrak jménem akvarel

Máte chuť k té růži přivonět, pohladit peří skřivánkova křídla, usednout vedle loďky na mořském břehu… Motivy na akvarelech Kateřiny Mášové ožívají a vnášejí do našich...

Odborná rada má při výběru interiérových dveří cenu zlata

Žít v bytě či domě bez interiérových dveří? Komfort takového bydlení by nebyl příliš vysoký, jelikož dveře mají v domácnosti svoji nenahraditelnou funkci. Kromě té základní,...

Veletrhy bydlení, designu a zahrad nabídnou novinky, trendy i konzultace s odborníky

Letňanské výstaviště PVA EXPO PRAHA bude ve dnech 11. až 14. dubna hostit unikátní veletržní souběh FOR INTERIOR, DESIGN SHAKER a FOR GARDEN. Vystavovatelé z Česka i zahraničí nabídnou na expozicích...

Společné nájemní právo a bydlení manželů

K jednomu bytu může vzniknout právo nájmu více osobám. Může se tak stát při vzniku nájemním smlouvy, při její změně na základě dohody mezi stranami...