Balkonové zasklení může ušetřit energii potřebnou na vytápění. Kvalitní systémové řešení podle odborného posudku sníží tepelnou ztrátu přiléhající místnosti o 19 až 29 procent. Podmínkou je ovšem volba balkonového zábradlí odpovídající konstrukce a vhodného navazujícího zasklení, které spolu budou tvořit systémový celek.
Zasklení balkonu či lodžie přináší obyvatelům bytových domů řadu výhod. Zvyšuje hodnotu bytu, rozšiřuje ho o další obytný prostor, posiluje ochranu proti zlodějům a v neposlední řadě představuje další zvukovou a tepelnou izolační bariéru. V současné době roste význam balkonového zasklení jako opatření na úsporu energie potřebné na vytápění.
Snížení potřeby energie na vytápění potvrzeno teoretickým výpočtem i experimentálním ověřením
Dopadem zasklení lodžie na energetickou náročnost budovy se podrobně zabývá technický posudek, který v roce 2017 vypracovali odborníci z Ústavu technologií stavebních hmot a dílců Fakulty stavební VUT v Brně. Jako modelový případ byla zvolena situace v typickém bytě panelového domu, který nedávno prošel rekonstrukcí, má zateplenou fasádu a nová plastová okna s izolačním dvojsklem. Odborné posouzení potvrdilo, že zasklení v zimním období zvýší teplotu v prostoru lodžie, čímž sníží energetickou ztrátu v přilehlé konstrukci. Z teoretického výpočtu modelové situace a jeho následného experimentálního ověření přímo v bytě vyplynulo, že se měrná tepelná ztráta sníží o 20 až 22 %.
Konkrétní přínos zasklení lodžie ke snížení energetické náročnosti přiléhajícího bytového prostoru závisí také na technickém stavu budovy. Pokud by zde nebyla realizována opatření k úspoře energií v podobě zateplení fasády a výměny oken, ztráta by se podle výpočtu snížila až o 29,2 %. Naopak při realizaci opatření na úrovni současných technických norem by se zasklením lodžie dosáhlo snížení měrné tepelné ztráty o 18,9 %.
Základem je systémové řešení
Aby zasklení splnilo očekávaný efekt v podobě úspory energií potřebných na vytápění, je třeba investovat do systémového řešení. Zasklení by se ideálně mělo řešit už v rámci projektu, což ulehčí i veškerou administrativu. Při výběru zábradlí je dobré si uvědomit, že instalace horního zasklení představuje výrazné zatížení. Vedle nosnosti zábradlí zde hraje roli i jeho technické řešení a těsnost celé konstrukce. I když o zasklení ještě není rozhodnuto, vyplatí se už při realizaci zábradlí provést přípravu na uchycení konzolí pro zasklívací systém. Kdykoli později se pak majitel bytu může rozhodnout pro dodatečné zasklení a velmi jednoduše ho realizovat.
Pokud investor se zasklením nepočítá už předem a všechno chce řešit až dodatečně, není to efektivní způsob a ani výsledek zpravidla není optimální. Dodatečné utěsňování bočních mezer mezi fasádou a konstrukcemi totiž není tak dokonalé, aby zaručilo snížení energetických ztrát. Dotěsňování konstrukcí zároveň investici do zasklení zbytečně prodražuje. Takové nesystémové řešení navíc není ani estetické a výsledný vzhled tak může být pro majitele bytu zklamáním.
Firma Alumistr SE nabízí několik variant systémových řešení pro zasklení balkonů či lodžií. Řešení lze přizpůsobit různým typům bytových domů. Volbu toho správného je vždy třeba konzultovat s odborníky.
Text: Lenka Sagnerová
Foto: Alumistr