spot_img

Ukázkové interiéry malometrážního bydlení

Brněnské výstaviště přišlo letos v rámci Festivalu architektury a veletrhu Mobitex s novým projektem zaměřeným na malometrážní bydlení. Na výstavní ploše byly k vidění čtyři ukázkové interiéry přesně definované pro jednotlivé uživatele.

Jednalo se v podstatě o ukázkové koncepty a záměrem bylo, aby si návštěvníci mohli nejen prohlédnout, ale i fyzicky vyzkoušet, zda a jak by mohli bydlet na malé ploše.

V jemném vanilkovém odstínu

První byt byl určen mladé single ženě, která miluje vaření. Proto pro ni byla v bytě velice důležitá kuchyňská linka. V hlavní obytné části pak nechyběl rozkládací jídelní stůl i rozkládací pohovka určená pro přespání návštěv. Mladá dáma se živí jako freelancerka, a tak potřebuje v bytě i pracovní stůl. Ten je spojený se sklopným lůžkem, jež je ideální pro každodenní spaní. Uživatelka se zaměřuje na styl eko/bio, má ráda jemné pastelové barvy, které jí dodávají energii a dobrou náladu. V této jemné a světlé barevnici byl zařízen celý prostor a návštěvníci se mohli přesvědčit, že světlá výmalba, podlahová krytina i nábytek prostor opticky zvětšují, a nemusí se jednat pouze o bílou barvu. Vše bylo totiž zařízené v jemném vanilkovém odstínu.

První byt byl určen mladé single ženě, která miluje vaření. Proto pro ni byla v bytě velice důležitá kuchyňská linka.

Barevnost je řešena v neutrálních tónech s černými akcenty

Druhý interiér byl zařízen jako služební byt pro manažera. Protože je tento byt užíván převážně od pondělí do čtvrtka a slouží hlavně pro přespání, je zařízen především funkčně. Zde je umístěna rozkládací pohovka, jež je určena i pro každodenní spaní, speciální rozkládací kuchyně, malý kulatý jídelní stůl a nechybí ani pracovní stůl, který je pro uživatele nezbytný. Barevnost je řešena v neutrálních tónech s černými akcenty. Aby však prostor nebyl tak fádní, je přidán ještě jemný namodralý odstín, který dotváří pánský charakter interiéru.

Druhý interiér byl zařízen jako služební byt pro manažera. Protože je tento byt užíván převážně od pondělí do čtvrtka a slouží hlavně pro přespání, je zařízen především funkčně.

Ložnice s velmi kvalitním lůžkem a zářivě oranžová koupelna

Třetí interiér slouží staršímu páru v penzi, který se sem přestěhoval z velkého rodinného domu, jenž byl na provoz velice náročný (finančně i na úklid). Manželé jsou společensky velmi aktivní a také rádi cestují. Zde nechyběla samostatná malá ložnice s velmi kvalitním lůžkem a zářivě oranžová koupelna, která dodává energii. Tato barva se pak v nejrůznějších odstínech objevuje v celém interiéru.

Třetí interiér slouží staršímu páru v penzi, který se sem přestěhoval z velkého rodinného domu. Nechyběla zde samostatná malá ložnice s velmi kvalitním lůžkem a zářivě oranžová koupelna, která dodává energii.

Mini pracovna pod patrovým lůžkem

Čtvrtý byt obývá mladá rodina s jedním dítětem. Jejich velkým koníčkem je objevování nových zemí a míst, a proto se nechtějí vázat velkou investicí do bydlení. Jejich cílem je neshromažďovat věci, ale zážitky. Muž je podnikatel a žena pracuje na poloviční úvazek, nejčastěji z domova – svou mini pracovnu má pod patrovým lůžkem. Dcera má vlastní dětský pokoj.

Muž je podnikatel a žena pracuje na poloviční úvazek, nejčastěji z domova – svou mini pracovnu má pod patrovým lůžkem.

Celý koncept navrhla česká designérka Iva Bastlová

Většina ukázkových interiérů měla jedno společné – minimalizaci obývacího pokoje určeného na sledování televize. Pohovka byla totiž situována v hlavním obytném prostoru. Zajímavostí je, že řada návštěvníků toto řešení kvitovala a jen dodávali, že obývací pokoj v podstatě využívají minimálně a tráví společný čas spíše u jídelního stolu.

Na projektu spolupracovalo 25 dodavatelských firem a celý koncept navrhla česká designérka Iva Bastlová, která každý den prováděla komentované prohlídky. Protože byl projekt velice úspěšný, můžeme v příštím roce očekávat jeho opakování!

Text: Martin Chára

Foto: Iva Bastlová

Doporučené články

Konference TZB-info Rekonstrukce a provoz bytových domů 2023

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Bohunka Waageová – Mezi nebem a zemí

Duhová oblaka a mlhoviny, v nichž se objevují náznaky Boží přítomnosti, ale i jemné siluety postav a bizarních stromů, propojené s nebesy. Takové jsou – zjednodušeně řečeno –...

Kapky rosy na ocúnech

Pražský klub skalničkářů také letos uspořádal v areálu vedle Faustova domu na Karlově náměstí v Praze tradiční podzimní výstavu, která ukončila sezónu a představila skalničky pozdního léta a začátku...

Sladká pokušení naší čtenářky

Pečení, a zvláště dortů, je hodně individuální záležitost, a to nejen po osobní stránce. Každá trouba peče trochu jinak, každý robot trochu jinak rychle šlehá...

Pavel Piekar – Umění je každodenní práce

„Nevěřím na prvotní inspiraci. Umění je stálá, každodenní práce. Je biologickou nezbytností, stálou potřebou, která, pokud je naplněna, dává na druhou stranu pocit vnitřní...

Konference Rekonstrukce a provoz bytových domů

Portál TZB-info vás zve na odbornou konferenci, která přinese klíčové informace pro efektivní rekonstrukci a provoz bytových domů. Akce se koná 1. listopadu v Praze a je určena...
Zehnder Tetris