spot_img

Ukázkové interiéry malometrážního bydlení

Brněnské výstaviště přineslo v loňském roce v rámci Festivalu architektury a veletrhu Mobitex nový projekt zaměřený na malometrážní bydlení. Na výstavní ploše byly k vidění čtyři ukázkové interiéry přesně definované pro jednotlivé uživatele.

Jednalo se v podstatě o ukázkové koncepty a záměrem bylo, aby si návštěvníci mohli nejen prohlédnout, ale i fyzicky vyzkoušet, zda a jak by mohli bydlet na malé ploše.

V jemném vanilkovém odstínu

První byt byl určen mladé single ženě, která miluje vaření. Proto pro ni byla v bytě velice důležitá kuchyňská linka. V hlavní obytné části pak nechyběl rozkládací jídelní stůl i rozkládací pohovka určená pro přespání návštěv. Mladá dáma se živí jako freelancerka, a tak potřebuje v bytě i pracovní stůl. Ten je spojený se sklopným lůžkem, jež je ideální pro každodenní spaní. Uživatelka se zaměřuje na styl eko/bio, má ráda jemné pastelové barvy, které jí dodávají energii a dobrou náladu. V této jemné a světlé barevnici byl zařízen celý prostor a návštěvníci se mohli přesvědčit, že světlá výmalba, podlahová krytina i nábytek prostor opticky zvětšují, a nemusí se jednat pouze o bílou barvu. Vše bylo totiž zařízené v jemném vanilkovém odstínu.

První byt byl určen mladé single ženě, která miluje vaření. Proto pro ni byla v bytě velice důležitá kuchyňská linka.

Barevnost je řešena v neutrálních tónech s černými akcenty

Druhý interiér byl zařízen jako služební byt pro manažera. Protože je tento byt užíván převážně od pondělí do čtvrtka a slouží hlavně pro přespání, je zařízen především funkčně. Zde je umístěna rozkládací pohovka, jež je určena i pro každodenní spaní, speciální rozkládací kuchyně, malý kulatý jídelní stůl a nechybí ani pracovní stůl, který je pro uživatele nezbytný. Barevnost je řešena v neutrálních tónech s černými akcenty. Aby však prostor nebyl tak fádní, je přidán ještě jemný namodralý odstín, který dotváří pánský charakter interiéru.

Druhý interiér byl zařízen jako služební byt pro manažera. Protože je tento byt užíván převážně od pondělí do čtvrtka a slouží hlavně pro přespání, je zařízen především funkčně.

Ložnice s velmi kvalitním lůžkem a zářivě oranžová koupelna

Třetí interiér slouží staršímu páru v penzi, který se sem přestěhoval z velkého rodinného domu, jenž byl na provoz velice náročný (finančně i na úklid). Manželé jsou společensky velmi aktivní a také rádi cestují. Zde nechyběla samostatná malá ložnice s velmi kvalitním lůžkem a zářivě oranžová koupelna, která dodává energii. Tato barva se pak v nejrůznějších odstínech objevuje v celém interiéru.

Třetí interiér slouží staršímu páru v penzi, který se sem přestěhoval z velkého rodinného domu. Nechyběla zde samostatná malá ložnice s velmi kvalitním lůžkem a zářivě oranžová koupelna, která dodává energii.

Mini pracovna pod patrovým lůžkem

Čtvrtý byt obývá mladá rodina s jedním dítětem. Jejich velkým koníčkem je objevování nových zemí a míst, a proto se nechtějí vázat velkou investicí do bydlení. Jejich cílem je neshromažďovat věci, ale zážitky. Muž je podnikatel a žena pracuje na poloviční úvazek, nejčastěji z domova – svou mini pracovnu má pod patrovým lůžkem. Dcera má vlastní dětský pokoj.

Muž je podnikatel a žena pracuje na poloviční úvazek, nejčastěji z domova – svou mini pracovnu má pod patrovým lůžkem.

Celý koncept navrhla česká designérka Iva Bastlová

Většina ukázkových interiérů měla jedno společné – minimalizaci obývacího pokoje určeného na sledování televize. Pohovka byla totiž situována v hlavním obytném prostoru. Zajímavostí je, že řada návštěvníků toto řešení kvitovala a jen dodávali, že obývací pokoj v podstatě využívají minimálně a tráví společný čas spíše u jídelního stolu.

Na projektu spolupracovalo 25 dodavatelských firem a celý koncept navrhla česká designérka Iva Bastlová, která každý den prováděla komentované prohlídky. Protože byl projekt velice úspěšný, můžeme v letošním roce očekávat jeho opakování!

Text: Martin Chára
Foto: Iva Bastlová

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Stavební veletrh Brno nabídl řešení pro lepší bydlení

Chcete lépe bydlet? Chystáte se stavět, rekonstruovat či modernizovat svůj domov? Hledáte informace o dotačních programech, nových stavebních materiálech a technologiích? Zajímají vás udržitelná a energeticky úsporná...

Kateřina Mášová – Zázrak jménem akvarel

Máte chuť k té růži přivonět, pohladit peří skřivánkova křídla, usednout vedle loďky na mořském břehu… Motivy na akvarelech Kateřiny Mášové ožívají a vnášejí do našich...

Veletrhy bydlení, designu a zahrad nabídnou novinky, trendy i konzultace s odborníky

Letňanské výstaviště PVA EXPO PRAHA bude ve dnech 11. až 14. dubna hostit unikátní veletržní souběh FOR INTERIOR, DESIGN SHAKER a FOR GARDEN. Vystavovatelé z Česka i zahraničí nabídnou na expozicích...

Sepětí s přírodou

Charakteristickým prvkem nového tisíciletí je sílící ekologické cítění. Podvědomě přijímáme znepokojivé zprávy o klimatických změnách a většina z nás se orientuje na zdravý životní styl. Proto se v současné...

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let žijeme v turbulentních časech. Co má však stále smysl? Dobře bydlet, úsporně topit, vytvořit...