Bydlení v panelových domech má své výhody, ale skýtá i některá úskalí, která majitelé jiných typů nemovitostí nemusí řešit. Jedním z těchto problémů je forma vztahu k vlastní bytové jednotce a s tím související majetkoprávní vztahy vůči celému objektu, bytovému domu. V současné době je nejdiskutovanějším tématem zdražení energií pro výrobu tepla a ohřev užitkové vody, úspory energií a zajištění tepelné pohody v obytných prostorech.
Pokud není nemovitost zateplena, je na jednotlivém uživateli bytu, jak se s výdaji za energie a úsporou tepla vypořádá. Individuální zásah do vnějšího pláště domu nepřichází v úvahu, naštěstí existuje možnost byt nebo jeho části, vystavené vlivům povětrnosti, ošetřit termoizolační nátěrovou hmotou, která alespoň částečně zajistí tepelnou pohodu, zamezí růstu škodlivých mikroorganizmů a částečně sníží výdaje za energie.
Termoizolační nátěrová hmota
Termoizolační nátěrová hmota ETERNAL IN Thermo je interiérová barva, která je naplněna skleněnými mikrokuličkami. Kuličky jsou duté a obsahují silně zředěný vzduch. Díky tomu dochází uvnitř kuliček k minimálnímu přenosu tepla. Kuličky rovnoměrně rozptýlené v nátěrové hmotě se při zasychání nátěru k sobě přiblíží natolik, že vytvoří izolační vrstvu.



V jakých případech se použití termoizolačních nátěrů vyplatí a kdy je vhodné je použít?
Zvýšení povrchové teploty vnitřních stěn
Teplo, vyzářené zdrojem tepla dopadá na povrch stěn. Podstatná část tepelného záření, které dopadne na povrch stěny s termoizolačním nátěrem, se odrazí a část záření pohlcená povrchem ohřívá tento povrch. Únik tepla do hmoty stěny brzdí izolace tvořená skleněnými mikrokuličkami. Vnitřní povrch stěn se tak jeví na dotyk teplejší a zvýší se tím tepelná pohoda v místnosti. Místnost s termoizolačním nátěrem nebude nutné vytápět na vyšší teplotu, což přispěje k úspoře nákladů na topení.
Snížení kondenzace vodní páry
Lidskou činností se do uzavřeného prostoru dostává určité množství vodní páry. V extrémních případech (sprchování, koupání, vaření) je množství páry nadlimitní a pára se začne srážet na nejchladnějších plochách. Na těchto místech se začínají objevovat tmavé vlhké skvrny, a nejen že zvyšují únik tepla stěnou, ale mnohdy na nich rostou plísně a další nežádoucí mikroorganizmy. Pokud se v daném místě zvýší povrchová teplota, vodní pára bude rozptýlena rovnoměrně po celé ploše stěny a vlhké skvrny se nebudou objevovat. Termoizolační nátěry zajistí odrazem tepelného záření a snížením průniku tepla zlepšení podmínek v daném místě, zvýšení teploty povrchu a zamezení kondenzace vodní páry.

Ačkoliv termoizolační nátěry nejsou schopné nahradit zateplovací systémy, svoje uplatnění najdou při řešení výše uvedených problémů s cenou, která tvoří jen zlomek nákladů potřebných na kompletní zajištění budovy proti úniku tepla.
Text: Michal Bartakovič
Foto: AUSTIS