spot_img

Tepelný komfort v tropických vedrech

Letní měsíce jsou rok od roku teplejší a zejména ve starších bytových domech tak jejich obyvatelé musí snášet nepříjemné vedro. Aby v nich bylo možné udržet přijatelnou teplotu i během tropických letních dní, je třeba dbát na kvalitní provedení oken a spolu s nimi instalovat i venkovní stínění.

Ani v bytových domech nepodceňujte stínění

Kdo chce mít v bytě během léta snesitelnou teplotu, ten si v prvé řadě nesmí pouštět teplo dovnitř. Samozřejmostí by proto měla být výměna nefunkčních oken za moderní provedení s dobrými izolačními vlastnostmi. Dalším krokem, který k udržení přijatelné teploty významně přispěje, je instalace venkovního stínění. U moderních novostaveb je už dnes prakticky nezbytností, ale jeho funkci bychom neměli opomíjet ani v bytových domech.

„Venkovní stínění posiluje izolaci oken a díky tomu, že slunečním paprskům zabrání proniknout do interiéru, se v místnosti udrží přijatelná teplota i v horkém počasí. V zimě stažené stínění zase přispívá k menšímu prochládání,“ říká Tomáš Pilský, manažer pro inovace společnosti VEKRA.

venkovní žaluzie VEKRA KOMFORT, detail vodící lišty

Jaké jsou možnosti?

Venkovního stínění dnes existuje několik druhů a každý má odlišné vlastnosti a výhody. Nejvyužívanější jsou v našich podmínkách venkovní žaluzie. Jejich hlavní předností je možnost regulovat světlo pronikající do interiéru pomocí nastavitelných lamel. Interiéru tak poskytují soukromí a chrání jej před slunečními paprsky i letním přehříváním. I ve staženém stavu navíc umožňují odvětrávání interiéru okny. Je ale důležité jejich kvalitní provedení, aby při prudkém větru nedošlo k jejich poškození.

venkovní rolety

Další možností jsou venkovní rolety, které mají největší izolační efekt a před letním přehříváním tedy interiér ochrání nejlépe. Neumožňují ale regulaci světla a místnost zcela zatemní. Je také třeba počítat s tím, že se staženými roletami nelze větrat. Nejlépe však tlumí vnější hluk a dobře odolávají větru i dalším povětrnostním vlivům.

Moderním řešením jsou pak screenové rolety, které do interiéru propustí světlo i ve staženém stavu a je přes ně tedy vidět ven. Hodí se proto zejména pro denní zastínění. V noci při rozsvíceném světle ale může být vidět dovnitř. Částečně chrání před horkem i mrazem, mají ale nejnižší izolační efekt. Stejně jako rolety jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, je s nimi ovšem možné větrat. Neposkytují ale ochranu proti hluku. Mohou zastoupit i funkci sítě proti hmyzu a díky malým rozměrům horního kastlíku mohou být řešením pro stavby, kam standardní venkovní žaluzie či rolety nelze nainstalovat.

okna VEKRA natura 78, balkonová sestava klasik, exteriérové zastínění screeny

Stínění a okna v jednom kompletu

Když dojde na nákup venkovního stínění, mohlo by se většině lidí zdát, že jde o jeden z těch pozdějších úkolů, u kterého se nedá příliš šlápnout vedle. Opak je ovšem pravdou. „Aby se předešlo problémům, vyplatí se pořídit venkovní stínění zároveň s okny od společného dodavatele. Vybrané řešení je dobré také před započetím realizace zkonzultovat s odborníkem, který tak může na případná riziková místa včas upozornit,“ doporučuje Tomáš Pilský. Venkovní žaluzie se totiž na stavbě nejčastěji usazují tak, aby byly po dokončení skryté ve fasádě domu. Tomu je ale nutné dopředu přizpůsobit i montáž oken.

okna VEKRA natura 78, meranti afromosia psk dynamic, markýza

Lze to i dodatečně

Pokud už bytový dům kompletní rekonstrukcí a výměnou oken prošel, nemusí být pořízení venkovního stínění zcela ze hry. Pouze je třeba zvolit vhodný typ a dát pozor na jeho montáž, aby při ní nedošlo k porušení nového zateplení.

„Pro dodatečnou instalaci jsme vyvinuli venkovní žaluzie VEKRA KOMFORT. Mají samonosnou konstrukci a pro jejich výrobu se používá větší množství materiálu. Při instalaci se neupevňují do stěny kolem oken, ale přímo do okenního rámu, takže jsou vhodné právě i pro domy s již vyměněnými okny a hotovou fasádou,“ popisuje Tomáš Pilský. Montáž je navíc velmi rychle hotová a dá se provést prakticky hned po montáži oken. Větší množství použitého materiálu navíc dává žaluziím větší odolnost proti větru.

Text: Zuzana Grohlingová
Foto: Vekra
Více na www.vekra.cz
.

Doporučené články

Nürnberg Messe

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Topí, chladí, tlumí hluk, svítí i šetří – to jsou stropní sálavé panely

Zdraví, úspory energií, komfort a městský životní styl. To jsou trendy ovlivňující výstavbu i zařízení interiérů. Jejich součástí se už napevno stalo zajištění optimálního vnitřního klima:...

Kateřina Mášová – Zázrak jménem akvarel

Máte chuť k té růži přivonět, pohladit peří skřivánkova křídla, usednout vedle loďky na mořském břehu… Motivy na akvarelech Kateřiny Mášové ožívají a vnášejí do našich...

Odborná rada má při výběru interiérových dveří cenu zlata

Žít v bytě či domě bez interiérových dveří? Komfort takového bydlení by nebyl příliš vysoký, jelikož dveře mají v domácnosti svoji nenahraditelnou funkci. Kromě té základní,...

Veletrhy bydlení, designu a zahrad nabídnou novinky, trendy i konzultace s odborníky

Letňanské výstaviště PVA EXPO PRAHA bude ve dnech 11. až 14. dubna hostit unikátní veletržní souběh FOR INTERIOR, DESIGN SHAKER a FOR GARDEN. Vystavovatelé z Česka i zahraničí nabídnou na expozicích...

Společné nájemní právo a bydlení manželů

K jednomu bytu může vzniknout právo nájmu více osobám. Může se tak stát při vzniku nájemním smlouvy, při její změně na základě dohody mezi stranami...
Zehnder Tetris