spot_img

Tepelný komfort v tropických vedrech

Letní měsíce jsou rok od roku teplejší a zejména ve starších bytových domech tak jejich obyvatelé musí snášet nepříjemné vedro. Aby v nich bylo možné udržet přijatelnou teplotu i během tropických letních dní, je třeba dbát na kvalitní provedení oken a spolu s nimi instalovat i venkovní stínění.

Ani v bytových domech nepodceňujte stínění

Kdo chce mít v bytě během léta snesitelnou teplotu, ten si v prvé řadě nesmí pouštět teplo dovnitř. Samozřejmostí by proto měla být výměna nefunkčních oken za moderní provedení s dobrými izolačními vlastnostmi. Dalším krokem, který k udržení přijatelné teploty významně přispěje, je instalace venkovního stínění. U moderních novostaveb je už dnes prakticky nezbytností, ale jeho funkci bychom neměli opomíjet ani v bytových domech.

„Venkovní stínění posiluje izolaci oken a díky tomu, že slunečním paprskům zabrání proniknout do interiéru, se v místnosti udrží přijatelná teplota i v horkém počasí. V zimě stažené stínění zase přispívá k menšímu prochládání,“ říká Tomáš Pilský, manažer pro inovace společnosti VEKRA.

venkovní žaluzie VEKRA KOMFORT, detail vodící lišty

Jaké jsou možnosti?

Venkovního stínění dnes existuje několik druhů a každý má odlišné vlastnosti a výhody. Nejvyužívanější jsou v našich podmínkách venkovní žaluzie. Jejich hlavní předností je možnost regulovat světlo pronikající do interiéru pomocí nastavitelných lamel. Interiéru tak poskytují soukromí a chrání jej před slunečními paprsky i letním přehříváním. I ve staženém stavu navíc umožňují odvětrávání interiéru okny. Je ale důležité jejich kvalitní provedení, aby při prudkém větru nedošlo k jejich poškození.

venkovní rolety

Další možností jsou venkovní rolety, které mají největší izolační efekt a před letním přehříváním tedy interiér ochrání nejlépe. Neumožňují ale regulaci světla a místnost zcela zatemní. Je také třeba počítat s tím, že se staženými roletami nelze větrat. Nejlépe však tlumí vnější hluk a dobře odolávají větru i dalším povětrnostním vlivům.

Moderním řešením jsou pak screenové rolety, které do interiéru propustí světlo i ve staženém stavu a je přes ně tedy vidět ven. Hodí se proto zejména pro denní zastínění. V noci při rozsvíceném světle ale může být vidět dovnitř. Částečně chrání před horkem i mrazem, mají ale nejnižší izolační efekt. Stejně jako rolety jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, je s nimi ovšem možné větrat. Neposkytují ale ochranu proti hluku. Mohou zastoupit i funkci sítě proti hmyzu a díky malým rozměrům horního kastlíku mohou být řešením pro stavby, kam standardní venkovní žaluzie či rolety nelze nainstalovat.

okna VEKRA natura 78, balkonová sestava klasik, exteriérové zastínění screeny

Stínění a okna v jednom kompletu

Když dojde na nákup venkovního stínění, mohlo by se většině lidí zdát, že jde o jeden z těch pozdějších úkolů, u kterého se nedá příliš šlápnout vedle. Opak je ovšem pravdou. „Aby se předešlo problémům, vyplatí se pořídit venkovní stínění zároveň s okny od společného dodavatele. Vybrané řešení je dobré také před započetím realizace zkonzultovat s odborníkem, který tak může na případná riziková místa včas upozornit,“ doporučuje Tomáš Pilský. Venkovní žaluzie se totiž na stavbě nejčastěji usazují tak, aby byly po dokončení skryté ve fasádě domu. Tomu je ale nutné dopředu přizpůsobit i montáž oken.

okna VEKRA natura 78, meranti afromosia psk dynamic, markýza

Lze to i dodatečně

Pokud už bytový dům kompletní rekonstrukcí a výměnou oken prošel, nemusí být pořízení venkovního stínění zcela ze hry. Pouze je třeba zvolit vhodný typ a dát pozor na jeho montáž, aby při ní nedošlo k porušení nového zateplení.

„Pro dodatečnou instalaci jsme vyvinuli venkovní žaluzie VEKRA KOMFORT. Mají samonosnou konstrukci a pro jejich výrobu se používá větší množství materiálu. Při instalaci se neupevňují do stěny kolem oken, ale přímo do okenního rámu, takže jsou vhodné právě i pro domy s již vyměněnými okny a hotovou fasádou,“ popisuje Tomáš Pilský. Montáž je navíc velmi rychle hotová a dá se provést prakticky hned po montáži oken. Větší množství použitého materiálu navíc dává žaluziím větší odolnost proti větru.

Text: Zuzana Grohlingová
Foto: Vekra
Více na www.vekra.cz
.

Doporučené články

Konference TZB-info Rekonstrukce a provoz bytových domů 2023

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Jak ušetřit na energiích při vaření: Tipy z Oresi

Ceny energií klesají, s nástupem podzimu ale přicházejí kratší a chladnější dny, které zvyšují spotřebu v celém domově. Jak ušetřit na energiích v kuchyni, a přitom vařit komfortně? Poradí...

Rekonstrukce koupelny bez zbytečného stresu

Proměna zastaralé koupelny v novou patří k nejnáročnějším úpravám v bytě i domě. Častým limitem je malý prostor, zároveň ale potřebujete vytvořit plně funkční místnost pro denní užívání...

Štěstí pro skromnou bojovnici

Jana, která neměla zrovna lehký život, žije sama. Byla totiž jedináček a její matka k ní měla od začátku vlažný vztah. Zato tatínek na ni byl...

Připravují se nová pravidla pro rozúčtování tepla v bytových domech

Ministerstvo pro místní rozvoj uspořádalo kulatý stůl, kde účastníky seznámilo s připravovanými změnami ve vyhlášce o rozúčtování nákladů na vytápění. Úpravy vychází z odborné analýzy, kterou pro ministerstvo...

Rychlé a kvalitní zateplení dvouplášťové větrané střechy pomocí foukané minerální izolace URSA Pure Floc

Dvouplášťové větrané střechy jsou typy střešních konstrukcí, které hrají klíčovou roli při ochraně budov před povětrnostními vlivy a v udržování optimální teploty uvnitř. Kvalitní izolace těchto...
Zehnder Tetris