spot_img

Sedět v chládku aneb Jak vybrat správnou klimatizaci

Horko jako v pekárně? Letos ne! I když zima po ránu stále ještě zalézá za nehty, už teď je čas na to, připravit se na rozpálený teploměr a poohlédnout se po nějaké klimatizaci. Tepelná, v tomto případě chladivá pohoda je základem spokojeného bydlení.

Často jsme měli pojem klimatizace spojen s mrazivým chlazením ve čtyřicetistupňových vedrech, a tedy ano, někdy i s kapesníkem u nosu. Dnešní technologie však nabízejí mnohem pokrokovější možnosti s precizním nastavením, tichým chodem a elegantním designem.

I přesto mnohdy přemýšlíme o klimatizaci jako o zařízení, které pro vytvoření optimální tepelné pohody v interiéru využíváme pouze v letních měsících… Ano, nechcete se v červenci nepříjemně přehřívat, ale víte o tom, že klimatizací se dá i zatopit, čistit vzduch, nebo dokonce zničit bakterie?

Ve víru dění, prachu a pachu. Proč si pořídit dobrou klimatizaci?

Klimatizace ve své podstatě pro interiér znamená úpravu teploty, vlhkosti, čistoty a proudění vzduchu. Hlavním důvodem, proč si ji lidé instalují, je zajištění komfortního vnitřního klimatu. Ale je také mnoho dalších důvodů, které znepříjemňují pobyt za zavřenými okny. Příčinou migrény nebo chronické únavy mohou být třeba i pachy. S dobrou klimatizací však ne! Klimatizační zařízení jsou standardně vybavena prachovými filtry, některé typy jsou pak doplněny dalšími možnostmi filtrace, například filtrem formaldehydovým nebo právě filtry odstraňujícími pachy. Dále pak často obsahují filtry zachycující velmi jemné částice prachu a cigaretový kouř, filtry ničící alergeny, buněčné stěny a jádra bakterií, čímž bakterie úplně zabíjejí. V neposlední řadě nabízí také systémy odstraňující roztoče či zvířecí chlupy. Tyto různé typy filtrace ocení především lidé trpící alergiemi a dalšími onemocněními. Klimatizační zařízení můžete tedy využívat během celého roku.

Po jaké klimatizaci sáhnout?

Můžeme vybírat ze dvou druhů klimatizací, a to MOBILNÍCH a NÁSTĚNNÝCH. Nástěnné klimatizace typu split nebo multisplit se skládají z vnitřních jednotek umístěných v místnosti a z vnější jednotky, která se dá osadit na venkovní stěnu nebo na balkon. Jsou oproti mobilním klimatizacím prostorově nenáročné a nenarušují vzhled interiéru. Jejich velkou výhodou je tichý chod a vysoká účinnost chlazení. Pojďme se na obě možnosti podívat zblízka.

Změna klimatu snadno a rychle. Kam se hodí mobilní klimatizace?

Mobilní klimatizace je určena do bytů bez balkonu a všude tam, kde není možné instalovat venkovní jednotku. Jde o jednoduché a zároveň komplexní řešení, při kterém se člověk nemusí o nic starat. Hlavní výhodou mobilní klimatizace je, že ji díky kolečkům podle potřeby snadno přemístíte po bytě. V obývacím pokoji, ložnici a dalších místnostech pak rychle sníží teplotu na požadovanou. Mobilní klimatizace je často také velice tichá a nenarušuje zvukovou pohodu interiéru, nehledě na to, že při instalaci není potřeba žádná montáž. Zkrátka ji umístíte a můžete začít chladit.

Komu lépe poslouží klimatizace nástěnná?

Nástěnná klimatizace je vhodná pro ty, kteří bydlí v bytě s lodžií či balkonem nebo v rodinném domě, a mohou si tak nechat provést montáž.

Výhodou nástěnné klimatizace oproti té mobilní je, že díky malé vnitřní jednotce zabírá jen minimum prostoru. Vysoká účinnost také neznamená hlasité „divadýlko“, ale naopak jsou i nástěnné klimatizace velice tiché. V jakékoli místnosti sníží teplotu o několik stupňů doslova během několika minut.

Co je dobré vědět před pořízením?

Při koupi kvalitní klimatizace občas musíme sáhnout hlouběji do kapsy, ale právě proto, že se jedná o nemalou investici, je potřeba vybírat opravdu pečlivě a vyvarovat se zbytečných chyb.

Důležitým faktorem při výběru je i určení výkonu, jakým by klimatizace měla disponovat. Ten se odvíjí především od velikosti prostoru, který bude ochlazovat. Nesprávně zvolená i používaná klimatizace může být doslova žroutem elektřiny i čísel na vašem účtu.

Dobře, jdu do ní. Co ještě zvážit?

Při koupi je nejprve nutné, nebo alespoň dobré, zvážit chladicí výkon, průtok vzduchu, spotřebu elektrické energie, náklady na provoz a složení klimatizační jednotky.

U kombinovaných zařízení pak tepelný výkon, energetickou třídu, koeficienty COP a EER, hlučnost, způsob proudění vzduchu a další přídavné funkce (například čištění a ionizaci vzduchu). A konečně také vzhled. To je totiž to poslední, co mnozí u klimatizace řeší. Je to ale to první, co je vidět. Měli bychom mít na paměti, že klimatizační jednotky jsou dnes již výrazným doplňkem interiéru.

Ano, těch věcí je spousta a jednomu by se z toho mohla zatočit hlava. Aby se vám však hlava nezatočila z vedra, stojí za to dobře vybírat nebo si nechat poradit.

Text: (pr), foto: PRE

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Zateplení bytových domů v ČR

Může se jevit, že bytové domy jsou už z velké části zateplené, ale je to spíše realita velkých měst. Podle analýzy iniciativy Zateplujeme Česko většina...

Jak šetrně zacházet s vodou

Téma úspory vody je stále aktuálnější a pozornost mu věnuje čím dál více z nás, ať už je důvodem ohleduplnost k přírodě, udržitelný životní styl nebo také...

Celková rekonstrukce bytu 2+1 v bytovém domě z 60. let

Byt se nachází v cihlovém bytovém domě postaveném v 60. letech minulého století. Výměra bytu činí 51 m2. K bytu náleží i větší sklep, což je velkou devizou. Původní dispozice...

Dokonalá souhra

Korado uvádí na trh nový typ radiátoru RADIK V-POWER, který je určen pro tepelná čerpadla. Radiátor dokáže zvýšit tepelný výkon až o 60 %. V současné době...

Založení zahrady projektu Zahrada Gallas

Obyvatelé první etapy projektu Zahrada Gallas v Liberci se dočkají svého bydlení dřív – nastěhují se už letos na podzim. A již nyní, ve středu...