Pro letošní rok připadá začátek adventního období na neděli 1. prosince a pro mnohé z nás tento čas s sebou přináší i přípravu vánočních dekorací, zimní výzdobu našich domovů a pro jiné je to též období výzdoby chalup a chaloupek, kdy opouštějí městské příbytky a čas vánoční tráví blíže k přírodě.
Odkud pochází pojmenování advent?
Slovo advent pochází z latiny a znamená příchod. Pro naše předky toto období přinášelo oslavu narození Ježíše Krista, tedy jeho příchod na svět a na konci věků jeho druhý příchod (vzkříšení). Z historických pramenů se dozvídáme, že počátky oslav adventu se objevují v jižní Galii a ve Španělsku již koncem 4. století. Od období 12. až 13. století se pak advent datuje jako začátek nového liturgického roku. Ten do té doby začínal Vánocemi. Advent neboli příchod jinak vyjadřuje čas příprav na přicházející církevní svátky, to je na Vánoce.
V našich krajinách adventní období trvá čtyři týdny a začíná vždy první nedělí adventní, která spadá do období mezi 27. listopadem a 3. prosincem. V letošním roce tedy počátek adventu připadá na neděli 1. prosince. Konec adventního období pak přichází se západem slunce na Štědrý večer. Podle západní tradice býval adventní čas prožíván jako doba lidského zklidnění, což odpovídalo zklidnění života našich předků za dlouhých zimních nocí.
Jednoduché adventní dekorace
Adventní čas, zejména však čas Vánoc, je dobou rodinných i přátelských setkávání, je to období vzájemných návštěv. Pokud nemáte čas, či nedůvěřujete své šikovnosti při výrobě dekorací, jako přivítání svých milých můžete zvolit nenáročnou výzdobu jablíčky spolu s plody zahrádek dýněmi rozmístěnými v malém proutěném košíčku. Obojí můžete i snadno koupit v běžném obchodě či na tržišti a taková jednoduchá „uvítací“ výzdoba vám zabere sotva 10 minut. Pro další jednoduchou variantu adventní dekorace použijeme sušené lístky barevných květin, okrasných travin nebo sušené plátky ovoce či oříšky. Čím více barev se nám při sušení podaří zachovat, tím působivější dekoraci vytvoříme. Jednotlivé kousky materiálu pak dle vlastní fantazie rozmístíme na ozdobnou misku nebo do drobného košíčku.
Významným symbolem adventního času jsou i různé věnce či věnečky, jejichž domácí výroba není nikterak náročná. Materiálem mohou být větvičky tújí či jehličnanů, trocha sušených květin (nejčastěji volíme slaměnky, krásné jsou i sušené bodláky, které jsme si nasbírali třeba již při letních výletech do přírody), větvičky se sušenými šípky, drobné šišky a základní kruh, nejčastěji z polystyrenu či pevného drátu. Lze jej zakoupit na tržišti či v květinářství. A pak už stačí jen pevná nit či pár tenkých drátků k upevnění jednotlivých částí věnce na základní kruh a hodně fantazie. Menší adventní věnečky je možno zavěsit i na vstupní dveře. A aby byl tradiční adventní věnec úplný, nezapomeňte k němu připevnit čtyři svíce – to podle počtu adventních nedělí, kdy se v období adventu každou neděli zapálí jedna svíce.
Podle dávné tradice věnec symbolizuje vítězství, jde též o projev úcty a radosti. Světlo zapálených svíček pak připomíná příchod Ježíše Krista. Adventní čas odchází se západem slunce o Štědrém večeru. V té době by se na adventním věnci měla zapálit poslední 4. svíčka. Traduje se, že by měla být barvy bílé jako symbol zasvěcení Ježíši Kristu. Ostatní svíce by měly mít barvu fialovou.
Zima za oknem
A čím vyzdobíme truhlíky za oknem, když v zimě nic nekvete? Stačí pár větviček tújí ostříhaných třeba na zahrádce na chalupě, nebo těch, které odstraníme z budoucího vánočního stromku při jeho úpravě a mezi které zapícháme jeden z druhů oblíbené vánoční výzdoby – listy vánoční hvězdy. Živou vánoční hvězdou si raději vyzdobíme slavnostní stůl doma, za oknem nám po celou zimu dobře poslouží i ta umělá. A komu se vánoční hvězda nelíbí, ať zkusí zapíchat například sušené větvičky s velkými výraznými plody šípků, barevných listů nebo hlohu.
Text: Alexandra Hurtová
Foto a výroba dekorací: Alena Holubová