Řezané květiny jsou dnes nabízeny v takovém výběru, že až oči přecházejí. Kytice růží je sice nehynoucí klasikou, ale současná floristika nabízí mnohem více. Stále se objevují nové, zajímavé a exotické druhy rostlin, které vám v mnoha květinářstvích svážou do nevšedních kytic. Můžete tak spolu s profesionálem vybrat květinovou vazbu, která bude přímo stvořena pro obdarovávaného. Dnes už je zcela běžné doplnit žádost o uvázání kytice několika informacemi o obdarovávaném, zda je spíše konzervativní nebo snese stopy extravagance.
Dlouhověkost počítaná na týdny
Pokud chcete darovat originální a nevšední květiny, můžete se nechat inspirovat trendy ve floristice. Za exotický drahokam je považována královsky slavnostní protea, noblesní anthurie a nevšedně a zajímavě působící helikonie. Všechny tyto květiny jsou velice zajímavé a nejlépe vyniknou v jednoduchých, ale precizních barvách. Další společnou předností je jejich dlouhověkost, kterou můžeme počítat na týdny.
Aby dlouho vydržely
Jak dlouho budou květy těšit obdarovaného nebo spíše obdarovanou a zdobit interiér velmi závisí na správné péči. První záležitostí je už samotná přeprava z květinářství. V zimním období je přechod z tepla do zimy jak známo velmi výrazný, a proto potřebuje květina po cestě co nejlepší ochranu. Kytici by vám měli v květinářství v každém případě zabalit do hedvábného papíru, a tak ji účinně ochránit před chladem a větrem. Ale to je dnes celkem běžné. Jako ochrana může posloužit i celofán. Ozdobné celofány se na darovaných kyticích při předávání často nechávají – záleží na vkusu každého, avšak květinám na kráse většinou moc nepřidají. Pokud máme možnost, šok z přechodu ze zimy do tepla můžeme snížit tím, že ještě zabalenou kytici vložíme do vázy – tento postup je vhodný především pro křehké květiny, které budou po napití odolnější a rozbalování jim neublíží.
Voda znamená život
Je celkem známé, že stonek květin by se měl před vložením do vázy znovu šikmo seříznout. Nový čistý řez umožní rostlině lepší čerpání vody, protože právě na něm závisí, jak dlouho zůstane svěží. Šikmé seříznutí ještě onu příjmovou plochu zvětší. Velmi důležité je, abychom stonek opravdu seřízli – ne ustřihli. Nůžky totiž pletivo, a tím i cévy, které vedou vodu, zmáčknou a příjem vody se tím velmi ztíží. Pokud považujete rostliny za své přátele, opravdu se vyplatí mít speciální, ostrý nůž určený pouze pro květiny.
Recepty na dlouhověkost
Ve snaze prodloužit krásu ve váze vymysleli lidé řadu zajímavých, ale ve své podstatě málo účinných receptů. Čerstvá, nejlépe obden měněná voda, je určitě spolehlivější než cukr, sůl, acylpyrin nebo mince. Něco navíc pro své květiny však udělat můžete – v dobrých květinářstvích je k dostání speciální výživa pro řezané květiny – tato směs rozpuštěná ve vodě, vyrobená přímo pro potřeby květin ve váze, jim život opravdu prokazatelně prodlužuje.
Text: (jm)
Foto: Martin Mašín, HKK a archiv redakce
Helikonie
Helikonie, vzdálená příbuzná banánovníku, pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Atraktivní jsou ani ne tak květy, jako oranžově a červeně zbarvené listeny (stejně jako u oblíbené vánoční hvězdy). Jejich nevšední tvar lze dobře využít v originálních vazbách. Je to rostlina velmi nenáročná a ve váze vydrží čtrnáct dnů a mnohdy i déle a dokonce i bez výživy pro řezané květiny.
Anthurie
Anthurie pochází z tropů Jižní Ameriky – poté, co zde byla v roce 1862 objevena, ji nizozemští a němečtí pěstitelé rozšířili takřka po celém světě. Dnes patří mezi nejprodávanější tropické rostliny. Květy ve tvaru toulců jsou velmi elegantní a vybrat si můžete z řady barev – červené, růžové, bílé, zelené, hnědé, či dokonce jejich různé kombinace. Například odrůdu Paradiso a Lambada zdobí růžová a zelená, odrůdu Trinidad zase jasně červený toulec se zeleným okrajem. Jako většině řezaných květin prodloužíme i anturii život seříznutím stonku a výživou pro řezané květiny. Anthurii lze pěstovat jako pokojovou květinu – dařit se jí bude na světlém, avšak před přímým sluncem chráněném místě. Dále potřebuje dostatečnou zálivku (substrát nesmí nikdy zcela vyschnout) a teplotu, která nikdy neklesne pod 15 °C – jednoduše náhradu za tropickou domovinu.
Protea
Tato květina je často považována za královnu exotiky – její květy jsou opravdu nepřehlédnutelné a velmi atraktivní. Jedná se vlastně o květenství složené z menších květů, které obklopují ještě barevné listeny – celek je proto většinou poměrně robustní. Protea však přesto působí zároveň i jemně – květy jsou mírně plstnaté, jakoby opředené vlnou. Barva může být červená, stříbřitě růžová či béžová. Květy se používají do nevšedních barev, ve váze však vyniknou samotné. Protea má řadu druhů – některé pocházejí z Jižní Afriky, jiné z Austrálie. Švédský botanik Carl Linné, který před dvěma sty lety vytvořil botanické názvosloví většiny rostlin, ji nazval podle boha Protea – zrovna tak jako on se nachází v mnoha různých podobách. Protea není nikterak náročná na péči a vydrží dlouho svěží. Po přinesení z květinářství seřízněte stonek o několik centimetrů a vložte do vody tak, aby žádné listy nezůstaly pod hladinou. Voda by se měla vyměňovat alespoň jednou za čtyři dny. Zrovna tak jako všem ostatním exotickým kráskám i jí prospěje výživa pro řezané květiny.