spot_img

Rekonstrukce starého bytu v centru Brna

„Baví nás interakce s klienty, nacházení nových prostorových řešení, ale hlavně jejich přeměna ve smysluplné a funkční prostory, které neobsahují imitace, ale pravé materiály,“ poznamenávají architektky Barbora Kudelová a Kristýna Sirová ze studia HRA.

Rekonstrukce starého bytu v centru Brna měla zajímavé zadání. Původně se totiž přemýšlelo jenom o tom, že se bude rekonstruovat pouze koupelna.

Materiály a detail jejich použití

Tudíž zadáním pro tento projekt bylo spojení “luxusní koupelna s volně stojící vanou”. Co to znamená v dnešní době luxusní koupelna? Zlato, mramor, lesk? Hmm. Spíše ne. Pro architektky ze studia HRA jsou to materiály a detail jejich použití. Prvky navazují, linky se napojují, věci do sebe zapadají.

Zrcadlo přes celou stěnu

Všechno tvoří harmonii. Koupelnu definuje velké kastlové okno, díky němuž je krásně prosvětlená. Myšlenka koupelny se opřela o čistotu v podobě stěrky na zdech a na podlaze. Ta se rozbila čtvercovým, tmavě zeleným, obkladem deset na deset centimetrů a do jeho vyšší části se spolu s tenkou kovovou policí osadilo zrcadlo přes celou stěnu. To pomáhá koupelnu opticky rozšířit. Detaily vypínačů, tmavě zeleného topení a chromových doplňků doplňují koupelnu, které architektky říkají “luxusní.”

Další dílčí úpravy

Po vybourání části koupelny se zjistilo, že v bytě je potřeba udělat ještě další úpravy. Vyřešit velmi malou kuchyň a chodbu a vyspravit hlavní chodbu a vstup, které se staly staveništěm. Na velké zásahy ve stylu probourání kuchyně a vytvoření společného obývací pokoje nebyl prostor a klient si tento zásah nepřál, proto se pracovalo s původními místnostmi. Kuchyň se stala příjemným experimentem. Rozdělila se na dvě části, kde každou z nich definuje jiná podlaha.

Přesně v ose visí
velký červený lustr

Kuchyň definuje dlažba a prostor pro jídelní stůl s parketami. Celá kuchyň je symetricky umístěná na osu okna. Přesně v ose visí velký červený lustr a pod ním se nachází oválný stůl s židlemi. Zbytek prostoru tvoří černá kuchyň s posuvnými dvířky. Dvířka dělají kuchyň v pohybu. Něco je vidět, něco ne a každý den je to trošku jinak.

Repasované staré dveře do pokojů zůstaly původní

V chodbě se esteticky řešil jediný prvek a to, jak srovnat výšku šesti dveří, přičemž každé jsou jinak vysoké. Repasované staré dveře do pokojů zůstaly původní a do nové kuchyně a koupelny se nechaly udělat vysoké bezzárubňové dýhované dveře s nadsvětlíkem. Chodbu doplnila hned za vstupem skříň, kde je umístěn kotel.

Na zeleno natřená trubka se stala přiznaným prvkem

Ten se z původní koupelny přesunul do chodby, aby mohla zůstal koupelna čistá. V koupelně ještě nemůžeme opomenout na zeleno natřenou trubku od kotle, která už nešla z technických důvodů schovat, a tak se stala přiznaným prvkem. Nové dveře jsou od firmy Dorsis, obklad v koupelně od firmy Winkelmans, světlo od jihoafrické značky Moos a židle od známé značky TON.

Text: Jan Chára
Foto: Barbora Kudelová

Studio Holky rády architekturu

V roce 2020 jsme založily brněnské studio Holky rády architekturu ve zkratce HRA. Věnujeme se převážně interiérům, ale také studiím rodinných domů, menších objektů nebo veřejných prostranství. Architektura je pro nás HRA.


Barbora Kudelová a Kristýna Sirová, spolužačky z brněnské fakulty architektury.
Bára: studium FA VUT Brno, rok Erasmus ve Francii, půl roku Erasmus v Belgii, studium fotky na ITF v Opavě. Kristýna: FA VUT Brno, roční pobyt Erasmus ve Francii. Autor rekonstrukce: Ing. arch. Barbora Kudelová, studio HRA; e-mail: ahoj@holkyradyarchitekturu.cz; web:www.holkyradyarchitekturu.cz

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Stavební veletrh Brno nabídl řešení pro lepší bydlení

Chcete lépe bydlet? Chystáte se stavět, rekonstruovat či modernizovat svůj domov? Hledáte informace o dotačních programech, nových stavebních materiálech a technologiích? Zajímají vás udržitelná a energeticky úsporná...

Předplatitelská soutěž BMP

Objednejte si roční předplatné do 30. května 2024, a to e-mailem na danap@send.cz nebo na telefonních číslech 225 985 225 a 777 333 370. Pro 10 předplatitelů jsme připravili knihy...

Relax na maximum. Koupelna s prvky přírody uklidní a potěší smysly

Koupelna je prostředím, v němž se po dlouhém dni zbavujeme nejen fyzických nečistot, ale také stresu a napětí. Rustikální koupelny se na psychickou pohodu přímo zaměřují...

Barevný trend na rok 2024 – Sametový šeřík

Každý rok představuje značka prémiových barev Dulux nový barevný odstín, který je výsledkem rozsáhlého výzkumu globálních společenských, designových a spotřebitelských nálad. Pro rok 2024 bude...

Speciální 3D povrchy interiérových dveří nabízí autentický dřevěný vzhled a zároveň vysokou odolnost

Jedním z kritérií, kterým je potřeba při výběru interiérových dveří věnovat pozornost, je povrch. Ten by měl odpovídat intenzitě „provozu“ v domácnosti a také konkrétní místnosti. Mezi...