spot_img

Rekonstrukce starého bytu v centru Brna

„Baví nás interakce s klienty, nacházení nových prostorových řešení, ale hlavně jejich přeměna ve smysluplné a funkční prostory, které neobsahují imitace, ale pravé materiály,“ poznamenávají architektky Barbora Kudelová a Kristýna Sirová ze studia HRA.

Rekonstrukce starého bytu v centru Brna měla zajímavé zadání. Původně se totiž přemýšlelo jenom o tom, že se bude rekonstruovat pouze koupelna.

Materiály a detail jejich použití

Tudíž zadáním pro tento projekt bylo spojení “luxusní koupelna s volně stojící vanou”. Co to znamená v dnešní době luxusní koupelna? Zlato, mramor, lesk? Hmm. Spíše ne. Pro architektky ze studia HRA jsou to materiály a detail jejich použití. Prvky navazují, linky se napojují, věci do sebe zapadají.

Zrcadlo přes celou stěnu

Všechno tvoří harmonii. Koupelnu definuje velké kastlové okno, díky němuž je krásně prosvětlená. Myšlenka koupelny se opřela o čistotu v podobě stěrky na zdech a na podlaze. Ta se rozbila čtvercovým, tmavě zeleným, obkladem deset na deset centimetrů a do jeho vyšší části se spolu s tenkou kovovou policí osadilo zrcadlo přes celou stěnu. To pomáhá koupelnu opticky rozšířit. Detaily vypínačů, tmavě zeleného topení a chromových doplňků doplňují koupelnu, které architektky říkají “luxusní.”

Další dílčí úpravy

Po vybourání části koupelny se zjistilo, že v bytě je potřeba udělat ještě další úpravy. Vyřešit velmi malou kuchyň a chodbu a vyspravit hlavní chodbu a vstup, které se staly staveništěm. Na velké zásahy ve stylu probourání kuchyně a vytvoření společného obývací pokoje nebyl prostor a klient si tento zásah nepřál, proto se pracovalo s původními místnostmi. Kuchyň se stala příjemným experimentem. Rozdělila se na dvě části, kde každou z nich definuje jiná podlaha.

Přesně v ose visí
velký červený lustr

Kuchyň definuje dlažba a prostor pro jídelní stůl s parketami. Celá kuchyň je symetricky umístěná na osu okna. Přesně v ose visí velký červený lustr a pod ním se nachází oválný stůl s židlemi. Zbytek prostoru tvoří černá kuchyň s posuvnými dvířky. Dvířka dělají kuchyň v pohybu. Něco je vidět, něco ne a každý den je to trošku jinak.

Repasované staré dveře do pokojů zůstaly původní

V chodbě se esteticky řešil jediný prvek a to, jak srovnat výšku šesti dveří, přičemž každé jsou jinak vysoké. Repasované staré dveře do pokojů zůstaly původní a do nové kuchyně a koupelny se nechaly udělat vysoké bezzárubňové dýhované dveře s nadsvětlíkem. Chodbu doplnila hned za vstupem skříň, kde je umístěn kotel.

Na zeleno natřená trubka se stala přiznaným prvkem

Ten se z původní koupelny přesunul do chodby, aby mohla zůstal koupelna čistá. V koupelně ještě nemůžeme opomenout na zeleno natřenou trubku od kotle, která už nešla z technických důvodů schovat, a tak se stala přiznaným prvkem. Nové dveře jsou od firmy Dorsis, obklad v koupelně od firmy Winkelmans, světlo od jihoafrické značky Moos a židle od známé značky TON.

Text: Jan Chára
Foto: Barbora Kudelová

Studio Holky rády architekturu

V roce 2020 jsme založily brněnské studio Holky rády architekturu ve zkratce HRA. Věnujeme se převážně interiérům, ale také studiím rodinných domů, menších objektů nebo veřejných prostranství. Architektura je pro nás HRA.


Barbora Kudelová a Kristýna Sirová, spolužačky z brněnské fakulty architektury.
Bára: studium FA VUT Brno, rok Erasmus ve Francii, půl roku Erasmus v Belgii, studium fotky na ITF v Opavě. Kristýna: FA VUT Brno, roční pobyt Erasmus ve Francii. Autor rekonstrukce: Ing. arch. Barbora Kudelová, studio HRA; e-mail: ahoj@holkyradyarchitekturu.cz; web:www.holkyradyarchitekturu.cz

Doporučené články

Konference TZB-info Rekonstrukce a provoz bytových domů 2023

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Jak ušetřit na energiích při vaření: Tipy z Oresi

Ceny energií klesají, s nástupem podzimu ale přicházejí kratší a chladnější dny, které zvyšují spotřebu v celém domově. Jak ušetřit na energiích v kuchyni, a přitom vařit komfortně? Poradí...

Rekonstrukce koupelny bez zbytečného stresu

Proměna zastaralé koupelny v novou patří k nejnáročnějším úpravám v bytě i domě. Častým limitem je malý prostor, zároveň ale potřebujete vytvořit plně funkční místnost pro denní užívání...

Štěstí pro skromnou bojovnici

Jana, která neměla zrovna lehký život, žije sama. Byla totiž jedináček a její matka k ní měla od začátku vlažný vztah. Zato tatínek na ni byl...

Připravují se nová pravidla pro rozúčtování tepla v bytových domech

Ministerstvo pro místní rozvoj uspořádalo kulatý stůl, kde účastníky seznámilo s připravovanými změnami ve vyhlášce o rozúčtování nákladů na vytápění. Úpravy vychází z odborné analýzy, kterou pro ministerstvo...

Rychlé a kvalitní zateplení dvouplášťové větrané střechy pomocí foukané minerální izolace URSA Pure Floc

Dvouplášťové větrané střechy jsou typy střešních konstrukcí, které hrají klíčovou roli při ochraně budov před povětrnostními vlivy a v udržování optimální teploty uvnitř. Kvalitní izolace těchto...
Zehnder Tetris