spot_img

Rekonstrukce bytu pro tatínka samoživitele

Václav žije v pronajatém panelákovém bytě spolu se svým sedmiletým synem Vašíkem. Maminka od nich odešla před čtyřmi lety a od té doby je na Vašíka táta sám. To ještě ale není to nejhorší, co je potkalo. Před několika lety, při běžné lékařské prohlídce v pěti letech, zjistili Vašíkovi nevyléčitelnou genetickou vadu, svalovou dystrofii.

Zatím je Vašík v pořádku, nemoc však může náhle nastoupit v celé své síle a Václav by byl rád, kdyby mohl Vašíkovi v bytě zajistit komfort, pohodlí a hlavně i možnost pohybu na vozíčku. Sám však na to nemá finance. Jak se staví sen opět pomáhá!

Tatínek je bez práce

Táta Václav se narodil předčasně. Navíc mu ve 13 letech zemřela maminka. Vyučil se automechanikem a naposledy pracoval jako skladník. Teď je bohužel bez práce a stará se o syna. Jezdí na pravidelné prohlídky do nemocnice, na rehabilitace a cvičí se synem. Prognóza Vašíkovy nemoci však není dobrá. Výhledově prý zřejmě bude na invalidním vozíku. A byt, ve kterém nyní bydlí, tak bude pro ně absolutně nevhodný.

Problémy pronajatého bytu

Mají ho sice pronajatý, ale majitel bytu s úpravami souhlasí. Je to 2+kk. V bytě je staré umakartové jádro a všechna futra jsou úzká a koupelna nevyhovující. Václav je hodný a citlivý člověk a moc dobře se o syna stará. Vašík působí jako docela běžný veselý chlapeček. Jenže bez pomoci pořadu Jak se staví sen a obětavých designérů není v jejich silách ani finančních možnostech byt předělat.

Jak to udělat?

Václav si hlavně přeje mít byt bezbariérový. A to v tomto stávajícím bytě asi nepůjde ani po rekonstrukci. A proč se nezkusil přestěhovat do lepšího bytu? Nemá na to. Každý chce kauci a nájmy dopředu a on na to prostě nemá. Jak to udělat?

Velkorysá nabídka

Designéři budou muset nejprve najít náhradní byt. Podaří se jim sice najít lepší byt, ale také je v původním stavu a není bezbariérový. Iva se domluví s majitelkou, že když byt dáme do pořádku a uděláme ho bezbariérový, nechá tam naše dva nájemníky bydlet za běžné nájemné klidně 20–30 let a nebude chtít žádnou kauci ani nájmy dopředu.

Zájmy Václava a Vašíka

Byt sice není extrémně velký, ale klukům bude stačit. Vašík má rád Spidermana a Batmana, rád se dívá na pohádky na tabletu. Má radost z každé hračky. Chce být policajtem nebo kuchařem. Václav hrál fotbal – ligový dorost, ale zranil si kotník a pak už to nešlo. Rád se ale na fotbal kouká a fandí Chelsea.

Atypické řešení kuchyňské linky

„U této proměny jsme od začátku věděli, že budeme chtít pracovat se stylem interiéru vhodným pro panelákové byty. Věděli jsme také, že nebude lehké vymyslet dispozici kuchyně tak, abychom ji co nejvíce rozšířili a do bytu dostali, mimo jiné, také jídelní stůl, u kterého by se oba Vaškové pohodlně najedli. Nakonec jsme vymysleli trošku atypické řešení kuchyňské linky, do které se nám podařilo dostat dokonce i pračku a sušičku, myčku, troubu a zmíněný jídelní stůl. Díky pračce a sušičce v kuchyni jsme nemuseli až tak bojovat s místem v koupelně,“ vysvětluje Ing. arch. Jan Bek.

Boj s časem

„Zásadním problémem však byl stavební plán, jak vymyslet celou rekonstrukci v tak krátkém čase. Rozhodovali jsme se, jestli budeme původní jádro demontovat jen částečně, nebo to vezmeme tzv. ‚z gruntu‘. Vyhrála druhá varianta. Výzvou této proměny tak byl rozhodně čas v kontextu s rozsahem celého projektu, návaznost všech profesí a dokončení interiéru tak, jak jsme ho navrhli,“ doplňuje svého kolegu Martina Pištěláková.

Moderní styl

Styl nového interiéru je moderní a vhodný do bytu v panelovém domě. Osvědčilo se použití kontrastních barev černé a bílé, které byly doplněny šedou a přírodními prvky dubového dřeva. Návrh kuchyňské linky ve dvou barvách vznikl z důvodů částečného umístění linky ‚v nice‘ a následného pokračování skříněk do prostoru obývacího pokoje. Zvolenými barvami tak architekti jasně vymezili, kde je prostor niky a kde už začíná obývací pokoj.

Jelikož byl původní byt plný fotografií malého syna, chtěli jsme fotky trošku originálnějším způsobem přenést do bytu nového. Z toho vznikl nápad lanové stěny za sedací soupravou.

Co nejvíce nadčasový

„Pokojíček pro malého Vašíka jsme chtěli vytvořit tak, aby byl pro něj určitým způsobem co nejvíce nadčasový. Zároveň jsme mu chtěli dát ‚rozhled na svět okolo‘. S vlastnoručně malovanou kresbou od malířky se nám to snad povedlo.

Koupelnu jsme se snažili řešit co nejvíce prostorně, jak to jen šlo s ohledem na budoucí předpokládané obtíže malého Vašíka. Z důvodů malé velikosti koupelny jsme použili na podlahu i stěny jednotný obklad, abychom stěny nijak nevymezovali, ale naopak celou místnost pohledově uklidnili,“ doplňují architekti Martina Pištěláková a Jan Bek.

Text: Filip Budák, foto: PRIMAMartina Pištěláková

K oboru tvorby interiérů se dostala při budování svého nového domova, a tak vystudovala školu IDK zaměřenou na design interiérů. Svou práci miluje. Realizuje interiéry na míru potřebám klientů. Nezapomíná ani na funkčnost prostoru. Tvorba interiérů pro ni představuje adrenalin, neustálé učení, emoce a kontakt s lidmi. Od roku 2012 má své studio Martina Design.

Ing. arch. Jan Bek

Honzovou alma mater je ČVUT, konkrétně Fakulta stavební, obor architektura. Již při škole začal pracovat na svých projektech, kterých postupem času přibývalo, a to napomohlo po škole vzniku vlastního architektonického studia Bekarch. Studio se věnuje jak projekci objektů k bydlení, tak interiérové tvorbě komerčních a soukromých interiérů. Mezi interiéry často figurují restaurace, kavárny a kanceláře. Studio klade důraz na komplexnost služeb. Ve své tvorbě se Jan snaží dosáhnout funkčnosti, jednoduchosti, ale nikoli monochromatické strohosti.


Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Zateplení bytových domů v ČR

Může se jevit, že bytové domy jsou už z velké části zateplené, ale je to spíše realita velkých měst. Podle analýzy iniciativy Zateplujeme Česko většina...

Jak šetrně zacházet s vodou

Téma úspory vody je stále aktuálnější a pozornost mu věnuje čím dál více z nás, ať už je důvodem ohleduplnost k přírodě, udržitelný životní styl nebo také...

Celková rekonstrukce bytu 2+1 v bytovém domě z 60. let

Byt se nachází v cihlovém bytovém domě postaveném v 60. letech minulého století. Výměra bytu činí 51 m2. K bytu náleží i větší sklep, což je velkou devizou. Původní dispozice...

Dokonalá souhra

Korado uvádí na trh nový typ radiátoru RADIK V-POWER, který je určen pro tepelná čerpadla. Radiátor dokáže zvýšit tepelný výkon až o 60 %. V současné době...

Založení zahrady projektu Zahrada Gallas

Obyvatelé první etapy projektu Zahrada Gallas v Liberci se dočkají svého bydlení dřív – nastěhují se už letos na podzim. A již nyní, ve středu...