spot_img

Rekonstrukce a modernizace vlastního bydlení je velkým tématem i do budoucna

Rekonstrukce a modernizace vlastního bydlení, a to hlavně panelových domů i bytů, je velkým tématem i do budoucna. Přinášíme rozhovor s členem představenstva Buřinky (SSČS a.s.) Mgr. Ondřejem Čtvrtečkou.

Ze všech stran slyšíme, že roste zájem o nové bydlení. Cena nemovitostí však nadále poroste. Jak může Buřinka pomoci těm, kteří si chtějí pořídit nové bydlení nebo renovovat to stávající?

V Buřince se stále držíme smyslu, proč existujeme: „Pomáháme klientům měnit bydlení v domov.“ Situace na trhu bydlení opravdu není jednoduchá, zvláště pro mladé. Ceny nemovitostí rostou rychleji než příjmy a nemovitosti se stávají méně a méně dostupné. Naším cílem je usnadnit klientům získání vysněného domova. Zjednodušujeme pro naše klienty sjednání úvěru na nemovitost a ulevujeme od papírování s tím spojeného. V poslední době se rozmáhá bydlení formou družstevního bydlení a zde patříme k průkopníkům. Družstevní bydlení je specifické v tom, že nemůžete ručit nemovitostí, a proto je horší sehnat financování. U nás je to naopak snadné, dokonce s nižším úrokem než u jiného úvěru bez zajištění nemovitostí. Umíme poskytnout klientům až 3,5 mil. korun. Také jsme prodloužili dobu splácení, abychom snížili měsíční finanční zatížení našich klientů.

Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí hodně klientů svůj domov rekonstruuje. To je oblast, na kterou se specializujeme. Chceme být rekonstrukční jedničkou na trhu a díky našim produktům se nám to daří. Úvěr na rekonstrukci od Buřinky lze jednoduše sjednat v internetovém bankovnictví České spořitelny George a to během několika málo minut. Zjednodušili jsme také dokládání účelovosti úvěru. Stačí doložit jen fotku před rekonstrukcí a po rekonstrukci. U úvěrů nad 1 milion korun nabízíme našim klientům prodlouženou splatnost až 25 let.

Jak se podle vašich zkušeností vyvíjí pohled klientů na stavební spoření?

Stavební spoření stále patří mezi nejoblíbenější produkty na zhodnocení úspor, což dokazuje „Barometr obliby spoření“. V případě, že klient spoří 20 tisíc ročně, dostává se na zhodnocení až 3,5 % za rok. Stavební spoření je základem finančního plánu většiny klientů. Osobně doporučuji každému založení stavebního spoření dětem již od narození. Získají státní podporu, ale hlavně začínají spořit na svůj budoucí domov již od útlého dětství. Mohou si tak naspořit potřebných 10 % vlastních zdrojů nutných pro nákup jakékoli nemovitosti.

Novým trendem v rámci stavebního spoření je i digitalizace.
Plánujete v budoucnu nějaké změny?

Buřinka je a vždy byla inovátorem mezi stavebními spořitelnami, a to jak v oblasti vkladů, tak úvěrů. Jako první jsme umožnili sjednat plně online vkladovou smlouvu a následně i úvěr. Digitalizace je dnes nutnost a patří i k našemu DNA. Jedině tak můžeme našim klientům nabízet jednoduché, transparentní a rychlé služby. Právě díky digitalizaci tak máte smlouvu na vklady i na úvěr během několika málo minut a on-line. V nejbližší době plánujeme možnost podpisu smluv pomocí BankID, což by klientům cestu ještě více zjednodušilo.

Můžete čtenářům časopisu Bydlení mezi panely přiblížit, co se vám podařilo v posledních dvou letech?

Vše, na co se soustředíme, vede ke zjednodušení pro naše klienty. Jsme pyšní na to, že zákonné povinnosti nám klient dnes dokládá pouze fotkami před a po rekonstrukci. Spoustu věcí jsem již zmiňoval, ale rád bych vyzdvihl naši snahu o podporu alternativní cesty ve stavebnictví a sice 3D tisk betonem. Jejím výsledkem byl tisk prvního 3D tištěného domu v ČR jménem PRVOK. Tato technologie přináší řešení části problémů, se kterými se stavebnictví potýká, jako je nedostatek pracovních sil, rychlost výstavby nebo nízká atraktivnost oboru pro mladé lidi. Zároveň umožňuje využití recyklovaného stavebního materiálu.

Domníváte se, že by v České republice mohl systém spoření fungovat
bez státní podpory?

Na tuto otázku bych se podíval jiným pohledem. Výdaje státu na podporu stavebního spoření činí asi 0,2 % rozpočtu. Dle mého názoru by se měla podpora zvýšit a cíleně se soustředit na řešení dostupnosti bydlení, zvyšování ekologických standardů bytových domů, rodinných domů a bytů. Tady vnímám silnou roli státu.

Jaké vize a cíle máte v rámci Buřinky v příštím roce?

Chceme se soustředit na dostupné a udržitelné bydlení. Chtěli bychom podpořit klienty, kteří by rádi upravili své bydlení tak, aby bylo udržitelnější. Na tom pracujeme. Zároveň plánujeme rozšířit pomoc našim klientům se zprostředkováním dotací od státu v rámci dotačních programů jako např. Nová Zelená úsporám. I nadále budeme pokračovat ve zjednodušování a vylepšování našich produktů.

Děkuji vám za rozhovor

Foto: SSČS a archiv redakce

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Zateplení bytových domů v ČR

Může se jevit, že bytové domy jsou už z velké části zateplené, ale je to spíše realita velkých měst. Podle analýzy iniciativy Zateplujeme Česko většina...

Jak šetrně zacházet s vodou

Téma úspory vody je stále aktuálnější a pozornost mu věnuje čím dál více z nás, ať už je důvodem ohleduplnost k přírodě, udržitelný životní styl nebo také...

Digitálně podepsaná hypotéka? ČSOB nabízí od jara tuto novinku

Pokud zvažujete hypotéku a jste fanoušky digitálních inovací či udržitelného přístupu, můžete zajásat. Klienti ČSOB Hypoteční banky totiž mohou nově, už od konce března, využít na všech...

Asistenční služby majetkového pojištění zajistí nejen instalatéra a elektrikáře

Na dotazy odpovídá manažer neživotního pojištění České podnikatelské pojišťovny Michal Šimon. Na co je třeba dbát, aby měli lidé svůj majetek dobře pojištěn? Abychom mohli hovořit...

Zbavte se plísní a šetřete peníze za vytápění

S rostoucí cenou energií hledáme všichni způsoby, jak ušetřit peníze nejen na jídle, ale i na položkách hlavně za vytápění. Jednou z cest je zateplení venkovních fasád...