spot_img

Proměna pro babičku

Paní Dagmar je 64 let. Má čtyři děti, které zvládla vychovat sama. Celý život jen pracovala, aby svoji velkou rodinu uživila. Na partnery štěstí neměla. Radost jí ale dělají děti a vnoučata.

Dcera Lucka maminku přihlásila do pořadu Jak se staví sen, abychom jí pomohli s rekonstrukcí obýváku, na kterou sama nestačí. A na paní Dášu se usmálo štěstí a do proměny byla vybrána.

Celý život pracovala jako dělnice

Dagmar je už v důchodu. Vyučila se jako kadeřnice, ale touto profesí se dlouho neživila. Celý život pracovala jako dělnice. Posledních šestnáct let byla zaměstnaná ve firmě, kde balila CD a DVD. Dodnes tam chodí vypomáhat. Dagmar pochází z Koloděj, kde žila s rodiči a chodila tam do školy. Do Čelákovic se přestěhovala až rok před narozením dcery Lucky, někdy v roce 1983.

Je pyšná na svoje děti

Celý život paní Dagmar se točil kolem dětí a práce. Na nic jiného neměla čas, energii ani peníze. Žila od výplaty k výplatě. Nikdy neměla žádné extra štěstí. Je ale pyšná na svoje děti, že je zvládla dobře vychovat. Má tři syny, jednu dceru a devět vnoučat.

Rekonstrukcí prošla za čtyři desetiletí
pouze ložnice

Dagmar bydlí v panelákovém bytě 2+1. Žije tam už 38 let. Byt je starý a za tu dobu s ničím kromě ložnice nebylo hnuto. Nábytek je rovněž starý. Většinu ho Dagmar kupovala za peníze ze stavebního spoření. Stěnu v obýváku dostala od sousedky, když se stěhovala pryč. Rekonstrukcí prošla za čtyři desetiletí pouze ložnice – daly jí to děti jako dárek k Vánocům a pustily se do oprav svépomocí.

Jejím přáním bylo byt prosvětlit

Respektovaly maminky přání mít pokoj ve fialovo-bílé barvě. Dagmar by si přála nový obývák, je ale skromná a na ničem netrvá. Jejím přáním je byt prosvětlit. Dcera jí říká, že to má celé retro. Dagmar má však některé retro věci ráda – třeba staré bugatky a motorky. Ráda poslouchá country hudbu. Také ji baví ruční práce – zejména pletení a háčkování. Ráda šije, ale šicí stroj má už starý a momentálně i rozbitý. Samozřejmě, že designéři Kamila Douděrová a František Kobližka splní přání o novém, světlém obývacím pokoji, a nezůstane jen u něj!

Motiv zlatavé listové dekorace

„Proměna byla elegantní, klidná, milá a ve všech směrech pozitivní. Nápad se odvinul netradičně od detailu, kdy se nám zalíbil motiv zlatavé listové dekorace na zeď. Její odlesk připomínal noblesní dámu v letech a motiv listu zase propojil zálibu paní Dáši v přírodě. Od toho se nám odvinul celý koncept proměny. Zlatavá s přírodními motivy,“ konstatuje Kamila Douděrová.

Velká sedací souprava v obytném prostoru

Původní stav byl podle očekávání, tedy třicet let zakonzervovaný. Designéři propojili částečným probouráním příčky mini kuchyň s obývákem, namísto příčky umístili oboustranný blok vysokých skříní, na straně kuchyně s vestavnou lednicí a troubou s mikrovlnkou, na straně obýváku mělkou skříní, která uvolnila obývací pokoj od řady menších skříněk. Díky tomu mohli designéři umístit v obytném prostoru velkou sedací soupravu.

Příčky netradičně z dřevěných desek

Příčky v tomto panelovém domě jsou netradičně z dřevěných desek, designéři museli tedy přistoupit k jejich posílení pomocí sádrokartonových předstěn tam, kde chtěli rozvádět novou elektriku pro TV nebo instalaci pro kuchyň. Upustili od rekonstrukce celého jádra, které bylo ve velmi špatném stavu, což za čtyři dny není reálné stihnout.

Vše je zvoleno ve světlých teplých odstínech

„Styl je na míru pro dámu v letech. Snoubí se v něm elegance s přírodními motivy. Z Dagmar vyzařuje určitá noblesa, proto jsme se nebáli v interiéru používat zlatou. Jemné zlaté linky se nám propisuji na tapetě, svítidlech, dekoracích. Vše je zvoleno ve světlých teplých odstínech,“ doplňuje František Kobližka.

Přírodní motivy podtrženy luxusní zlatou linií

Přírodní motiv na tapetách je navržen záměrně. Jednak vyvažuje zlatý lesk, jednak má paní Dagmar přírodu ráda. Listy se objevují na fototapetě v chodbě, obýváku, na nástěnných kovových dekoracích či věšáku. Styl bychom nazvali moderní, s příjemnými světlými přírodními motivy, podtržený luxusní zlatou linií.

Text: Filip Budák

Foto: PRIMAIng. arch. Kamila Douděrová

Kamila je absolventkou Fakulty architektury na pražském ČVUT, zkušenosti   získala   také   během   stáže   ve   Francii   na   École
d´architecture de Nantes. U svých návrhů se snaží spojit funkčnost, nápadité barvy, a hlavně naslouchá požadavkům klientů, vůči kterým se snaží být maximálně empatická. Každý její návrh je originál. Miluje kubismus, obdivuje gotiku. Od roku 2010 má vlastní architektonické studio KamiDesign. A je jedinou designérkou, která se objevuje v pořadu nepřetržitě od začátku vysílání.

Ing. František Kobližka

Charismatický František absolvoval Vysokou školu pozemního stavitelství a architektury. V nitru se necítí být ani architektem, ani designérem, ale vlastně poradcem, psychologem, obchodníkem, návrhářem, rétorem, průvodcem i dělníkem. Františkovým krédem je spokojenost zákazníka. Jeho specializací posledních let jsou interiéry koupelen.


Doporučené články

Konference TZB-info Rekonstrukce a provoz bytových domů 2023

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Získej ocenění CZECH INTERIOR AWARD

Jste interiérový designér, architekt nebo realizátor, který s profesionály spolupracuje, a toužíte světu ukázat svá díla? V tom případě zpozorněte, protože začíná první ročník jediného výhradně českého...

Fotovoltaika v praxi: V Plzni už teď šetří díky slunci, nově testují baterie

Starší bytový dům v plzeňské ulici Borská se ještě nedávno nijak nelišil od domů, které ho obklopují. Jeho majitel ale v loňském roce dospěl k tomu, že...

Je vám lodžie malá? Rozšiřte si bydlení směrem ven

Unikátní řešení společností ALUMISTR a PEKSTRA umožňuje až o metr zvětšit hloubku lodžie bez mokrých procesů, tedy jednodušeji a rychleji. Předsazenou ocelovou konstrukci doplňuje zasklení, díky kterému...

Jak ušetřit na energiích při vaření: Tipy z Oresi

Ceny energií klesají, s nástupem podzimu ale přicházejí kratší a chladnější dny, které zvyšují spotřebu v celém domově. Jak ušetřit na energiích v kuchyni, a přitom vařit komfortně? Poradí...

Rekonstrukce koupelny bez zbytečného stresu

Proměna zastaralé koupelny v novou patří k nejnáročnějším úpravám v bytě i domě. Častým limitem je malý prostor, zároveň ale potřebujete vytvořit plně funkční místnost pro denní užívání...
Zehnder Tetris