spot_img

Poslední přání

Jaromír chce své milované partnerce Libušce předělat bydlení, protože ví, že jeho čas na tomto světě se krátí. Do jejich vztahu zasáhla nemoc ve chvíli, kdy se poprali s ostatními starostmi a problémy.

I přesto je Jaromír pozitivní a nevzdává se. Tato nejdojemnější a emočně nejtěžší proměna připadla na starost designérskému páru Zuzana Schubertová a Viktor Čikoš. Jak se staví sen plní sny za každé situace – i to úplně poslední přání.

Vášní Jaromíra je zahrada

Jaromír býval hasičem a policistou – po dobu své nemoci byl v invalidním důchodu. Po rozvodu se dostal do dluhové pasti, kdy musel splácet velké částky. Našel si další práci a vše splatil. Z prvního manželství má dvě dcery. Jeho velkou vášní je zahrada.

Společně chovají tři psy, poníka a koně

Libuše pracovala 25 let v kravíně, aktuálně je farmaceutickou operátorkou. Má dvě dcery – s mladší dcerou má hezký vztah, s tou starší, do jejíhož života zasáhly drogy, se nevídá. Libuše se až do svých čtyřiceti let starala o svého tatínka, který onemocněl. Její velkou vášní jsou zvířata – chovají tři psy, poníka a koně.

Jaromír si našel čas na návštěvu lékaře

Jednou, když Jaromír pracoval na zahradě, tak mu zavolal jeho insolvenční správce, že všechny dluhy má splacené. Jaromírovi se ulevilo a našel si čas na návštěvu lékaře se svými bolestmi břicha. Následně se dozvěděl, že má rakovinu. Nádor v břiše má už prorostlý až do bránice, a tudíž nebyla možná operace. Měl voperovaný port na chemoterapii. Na začátku natáčení nikdo nevěděl, jak bude jeho nemoc postupovat – byly dny, kdy se cítil dobře, a jiné, kdy měl problém vyjít schody.

Kuchyň je velmi moderní se spoustou moderních spotřebičů

Jak šel čas

Jaromír s Libuškou byli spolu dvanáct let. Jejich vztah začal v září a v prosinci téhož roku se už k Libušce stěhoval. V prvních letech jí pomáhal s péčí o jejího nemocného tatínka. Po jeho smrti se rozhodli dát dům do pořádku a Jaromír začal oddalovat své zdravotní problémy – bolesti břicha. Jaromír kdysi požádal Libušku o ruku, ale ona odmítla a teď se svatbě brání, jelikož jí to nepřijde fér, dle jejích slov by to nebylo správné se vzít v jeho nemoci, když to neudělali předtím. Znají se přitom už od školních let, věděli o sobě a koukali po sobě. Několik let si každý žil svým životem, oba byli rozvedení a po letech se potkali na seznamce.

Od začátku cítila, že je to hodný člověk

Ona ho nechtěla – on ji přemluvil a šli na kávu. Začátek vztahu neměli jednoduchý – okolí, převážně jejich rodiny, jim nepřálo. Jaromíra tenkrát nejvíce mrzelo, že právě jejich nejbližší na ně vzájemně hází špínu a jdou proti nim. Podle paní Libušky neměl Jaromír dobrou pověst – miloval ženy. Samotná Libuška si myslela, že není pro něj dost hezká. Hned v počátku vztahu mu řekla, že jestli hledá pouze povyražení, tak ať jde o dům dál. Od začátku ale cítila, že je to hodný člověk.

Plánovali bezbariérový prostor

Jaromír si přál vše dodělat, než zemře. Paní Libuška by si přála, aby si zrekonstruovaný prostor ještě nějaký čas společně užili. Jedná se o koupelnu se sprchovým koutem, chodbu a kuchyň s obývacím pokojem. Konkrétní představu o designu nemají. Během společných let udělali na domě hodně práce (nová střecha, zahrada). Poté, co se Jaromír dozvěděl o své nemoci, rozhodl se zrekonstruovat přízemí domu, jehož rekonstrukci měli s Libuškou v plánu už delší dobu – záměrem bylo vybudovat si prostor, který by byl bezbariérový a sloužil by k bydlení na jejich stáří.

Vyvezli sedm kontejnerů suti

Jaromír s Libuškou se do rekonstrukce pustili, jejich první prací bylo vykopání a vyvezení sedmi kontejnerů suti. Dále udělali podlahy, elektriku, odpady a další hrubé práce. Jednu ze zdí postupně podkopávali do hloubky 70 cm a vybetonovali nové základy. Pořídili si také nová okna. Jasným cílem designérů bylo tedy dodělat celý spodní prostor.

Nejsmutnější proměna

„Byla to naše nejsmutnější proměna doposud. Víme, že v každém dílu má rodina kus svého trápení a každý se s ním pere po svém, ale na konci vždy vidíte radost a objetí. Tady byl obrovský smutek nás všech, protože pan Jaromír se závěru proměny nedožil. Náš první dojem z prostoru byl dobrý, shodli jsme se, že proměna se uskutečnit dá. Jarek s Libuškou na domě už před proměnou hodně pracovali, v podstatě jej předpřipravili, vyčistili, vylili podlahy, takže nebyl důvod se obávat,“ dodávají smutně designéři Zuzana Schubertová a Viktor Čikoš.

Všechno šlo jako na drátkách

Největší výzvou byla koupelna, jelikož čas na proměnu byl krátký, používali designéři rychle tuhnoucí materiály, ale technologický postup se nijak ošidit nedá. Před samotnou proměnou bylo podmínkou architektů to, aby Jaromír s Libuškou vylili podlahy předem, což se povedlo. Při realizaci byly používány vysoušeče, odvlhčovače, aby všechno šlo jako na drátkách.

Pozitivně žlutá rozkládací sedací souprava a spousta rostlin

Styl jsme volili moderní a na přání Jaromíra s černými doplňky. Přál si bílo-černou kuchyň, černé doplňky v koupelně a útulno. Což věříme, že se povedlo. Útulno jsme navodili dřevodekory na podlaze a nábytku, lehčeným obkladovým kamenem na jedné ze stěn, pozitivně žlutou rozkládací sedací soupravou a spoustou rostlin, které vnesou do interiéru život. Koupelna spolu s dveřmi působí nadčasově, volili jsme dokonce černou sanitu. Opět ale s použitím prvku dřeva a zeleně tak, aby výsledek působil moderně a útulně.

Vertikální i horizontální police a knihovny

Krásně vynikne detail sprchové zástěny, která je ve stejném designu, jako jsou vstupní dveře koupelny, to znamená tenký černý rám a uvnitř tři skleněná pole. Výsledek působí až lehce industriálně. Skříně od našeho partnera nám náš pan truhlář doplnil o vertikální i horizontální police a knihovny tak, aby celek působil jako vestavná skříň. Ze skříně zajímavě vychází také TV stolek a pracovní místo pro paní Libušku, kterou designéři doplnili taburetem ve stejné barvě, jako má sedací souprava. Žlutá barva se tu a tam objevuje i na drobných doplňcích (žluté holínky, rukavice, žluté narcisky, vázička a talířek od partnera).

Designéři vyměnili i vchodové dveře

Kuchyň je velmi moderní se spoustou moderních spotřebičů, jako jsou myčka, trouba, která umí péct současně až pět různých jídel, aniž by se vůně a chutě smíchaly, dále pak mikrovlnná trouba s grilem, indukční varná deska a černá digestoř. Samozřejmostí je vestavná lednice. Vše působí v kuchyni kompaktně, čistým designem a opět pro zútulnění jsme volili například závěsný květináč na bylinky nebo ručně háčkované košíčky na potraviny. Výsledkem je jedna malá garsonka s obývacím pokojem, jídelnou, kuchyní, příležitostným spaním a prostorná bezbariérová koupelna. V chodbě má paní Libuška spoustu místa pro pelíšky svých pejsků. „A jako bonus jsme díky našemu partnerovi vyměnili i vchodové dveře tak, aby celek působil jednotně,“ dodávají designéři Zuzana Schubertová a Viktor Čikoš.

Text: Filip Budák
Foto: PRIMA
, (www.rsts.cz)


Zuzana Schubertová
Designu interiérů se věnuje již třináctým rokem. Absolvovala diplomové studium na škole designu Intermezzo. Najdete ji v interiérovém studiu Epes Rádes. V roce 2013 otevřela svůj obchod, kde, jak sama říká, toužila propojit interiérové navrhování s prodejem netradičních bytových doplňků, autorských výrobků, stínidel na míru a tapet. Ráda podporuje české ruce a autorskou výrobu. „Tvořit domov pro druhé je něco, co mě neskutečně naplňuje. Každý můj klient ve mně zanechá kousek ze sebe a já v jeho interiéru zase ten svůj. Je to fascinující. Není to jen o designu. Práce designéra je vlastně propojením kreativity, ergonomie, psychologie a empatie zároveň.“

Viktor Čikoš
Viktor většinu svého času strávil na stavbách, kde působil jako stavební dozor. A několik posledních let zúročuje své zkušenosti ze stavebnictví společně se svojí partnerkou Zuzanou, kde má na starost právě stavební část společných projektů. Rád vaří, má rád motorky a adrenalin všeho druhu – cestování bez střechy nad hlavou, lezení po skalách i seskoky z výšek. Občas si i pěkně nabil nos, ale to už k životu patří.

designéři Zuzana Schubertová a Viktor Čikoš


Náklady na proměnu

Stavební práce 157 238 Kč
Stavební materiál 52 603 Kč
Kuchyňská sestava 91 332 Kč
Kuchyňské spotřebiče 63 940 Kč
Podlaha 43 808 Kč
Koupelnové obklady a vybavení 188 333 Kč
Sedačka 89 000 Kč
Dveře, zárubně, kování 102 105 Kč
Nábytek, dekorace a doplňky 153 520 Kč

Celkem 941 879 Kč


Vybavení bytu před rekonstrukcí

Byt po rekonstrukci podle návrhu designérů

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Mediace pro SVJ: Efektivní nástroj řešení konfliktů

Společenství vlastníků jednotek (SVJ) je právnickou osobou, která spravuje společné části bytového domu. V rámci SVJ často dochází k různým konfliktům mezi vlastníky jednotek, ať už...

Nemá to být vidět? Schovejte to za dveře REVEGO

Dnešní domy a byty se snaží co nejvíce propojovat interiér, aby byli všichni jeho obyvatelé pohromadě. Přesto by se ale často hodila stěna navíc, která...

Soutěžní křížovka o meteostanici Netatmo

Zářijová rána jsou chladná, deště častější a děti se vracejí do škol. S inteligentní meteostanicí Netatmo budete vždy připraveni na všechny rozmary počasí. Prožijte babí léto s inteligentní...

Proč koupit vchodové a interiérové dveře najednou? Výhod je hned několik!

Dveře jsou nezbytnou součástí každé domácnosti. Aby nám sloužily mnoho let, je potřeba jejich výběru věnovat dostatek času i pozornosti. I když se hlavní funkce vchodových...

Čtvrté vydání časopisu Bydlení mezi panely je již na stáncích i v kamenných prodejnách

Letošní čtvrté číslo časopisu Bydlení mezi panely je už k dispozici na novinových stáncích i v kamenných prodejnách. Dočtete se v něm, jaké jsou aktuální novinky a trendy v oblasti...