spot_img

Pět možností kompletní rekonstrukce

„Dostali jsme často se opakující zadání – přidat jeden pokoj. Kvůli odrůstajícím dětem klienti často volí “vyklizení” ložnice a vytvoření spacího koutu,“ přibližuje zadání od klientů architektka Alena Koubová ze studia Kouba interier.

V této dispozici se nabízely dvě hlavní možnosti – spací kout u okna a kuchyň v nice vedle instalační šachty nebo kuchyň u okna a spaní mezi kuchyní a šachtou. Klienti zvolili druhou možnost.

Jak to vypadalo původně

V původním stavu byl byt řešen jako 3+kk – dětský pokoj, ložnice, obývací pokoj částečně propojený s kuchyní. Ve středu bytu pak byla klasická paneláková koupelna a WC, u vstupu pak vestavěná skříň.

Možnosti rekonstrukce

„Navrhli jsme celkem pět možností, jak se s požadavkem na další pokoj vyrovnat. Každé z řešení má své pro i proti, v případě rekonstrukce jde vždy o nějaký kompromis. Klienti se nakonec rozhodli pro spací kout a kuchyňskou linku u okna. Až děti odrostou, ze spacího koutu se může stát pracovna nebo komora,“ vysvětluje architektka Alena Koubová ze studia Kouba interier. Oba pokoje jsou tedy beze změn.

V koupelně zůstala kvůli dětem vana

Koupelna je rozšířena o původní WC, v nice je tak místo pro pračku se sušičkou. V koupelně zůstala kvůli dětem vana, je zde umyvadlo se skříňkou a vestavěná zrcadlová skříňka. Toaleta je přesunuta směrem do chodby. Do skříňky nad WC jsou instalovány vodoměry pro snadnější přístup. Šachta je jinak přístupná po odsunutí pračky se sušičkou.

Posuvné dveře do spacího koutu

Spací kout je přístupný posuvnými dveřmi z obývacího pokoje. Jde zde hlavně o optické oddělení spaní.

Skříňky v kuchyni až ke stropu

Kuchyňská linka je řešena do U, dřez a myčka jsou pod oknem, vaření ve střední části, lednice, trouby a úložný prostor pak proti oknu. Sestava má skříňky až ke stropu, pro maximální využití prostoru.

Nadčasové neutrální barvy

Celý interiér je laděn v jemných odstínech béžové a dekoru dřeva. Klientka si přála nadčasové neutrální barvy. Dominantní plocha – podlaha – je v celém bytě jednotná a tvoří ji vinylová krytina. Ta je použita i v koupelně a WC.

Béžový dekor se strukturou látky

Dveře jsou v béžovém dekoru se strukturou látky, působí velmi elegantně. V koupelně a na toaletě je velkoformátový obklad, kde se opět uplatnily dva odstíny béžové.

Jako obklad bylo v kuchyni použito sklo

Kuchyňská linka a nábytek jsou vyrobeny na míru. Použité lamino je opět krémové a v dekoru dubu – ladící k podlaze. Na kuchyňské lince je pracovní deska z umělého kamene, jako obklad je použito sklo.

Text: Jan Chára

Foto: Kouba interier  Studio Kouba interier

Ing. Alena Koubová

Absolventka Fakulty stavební ČVUT. Od dokončení studií se zaměřuje na rekonstrukce bytů a interiéry. Od roku 2007 pracuje v rodinné firmě Kouba interier, řídí stavební práce

Ing. Martin Kouba

Vystudoval Dřevařské inženýrství na ČZU. V roce 2003 začal navrhovat a vyrábět nábytek. V roce 2006 založil společnosti Kouba interier, která se zaměřuje na návrhy a zakázkovou výrobu nábytku.


Doporučené články

Konference TZB-info Rekonstrukce a provoz bytových domů 2023

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Jak ušetřit na energiích při vaření: Tipy z Oresi

Ceny energií klesají, s nástupem podzimu ale přicházejí kratší a chladnější dny, které zvyšují spotřebu v celém domově. Jak ušetřit na energiích v kuchyni, a přitom vařit komfortně? Poradí...

Rekonstrukce koupelny bez zbytečného stresu

Proměna zastaralé koupelny v novou patří k nejnáročnějším úpravám v bytě i domě. Častým limitem je malý prostor, zároveň ale potřebujete vytvořit plně funkční místnost pro denní užívání...

Štěstí pro skromnou bojovnici

Jana, která neměla zrovna lehký život, žije sama. Byla totiž jedináček a její matka k ní měla od začátku vlažný vztah. Zato tatínek na ni byl...

Připravují se nová pravidla pro rozúčtování tepla v bytových domech

Ministerstvo pro místní rozvoj uspořádalo kulatý stůl, kde účastníky seznámilo s připravovanými změnami ve vyhlášce o rozúčtování nákladů na vytápění. Úpravy vychází z odborné analýzy, kterou pro ministerstvo...

Rychlé a kvalitní zateplení dvouplášťové větrané střechy pomocí foukané minerální izolace URSA Pure Floc

Dvouplášťové větrané střechy jsou typy střešních konstrukcí, které hrají klíčovou roli při ochraně budov před povětrnostními vlivy a v udržování optimální teploty uvnitř. Kvalitní izolace těchto...
Zehnder Tetris