Jana by si přála novou kuchyň pro svoji nemocnou maminku. Ta se o celou rodinu vždycky s láskou starala a Jana spolu s bratrem měli krásné dětství.
A chtěla by to nejen pro maminku, ale i pro tatínka, který je teď mamince v její nemoci velkou oporou. Proměna v pořadu Jak se staví sen je ideální dárek!
Krutá rána
Maminka měla květinářství a svoji práci milovala. Ze dne na den se ale musela svého krámku vzdát. Objevily se u ní akutní problémy a diagnostikovali jí rakovinu střev, a to v pokročilém stadiu. Prodělala chemoterapie a operaci střev. Bohužel se jí objevily metastázy na játrech, které nejsou operovatelné, a tak paní Jana podstupuje další sérii chemoterapií a biologickou léčbu. Důsledkem léčby nemá cit v prstech a kůže na dlaních je spálená.
Manžel zůstává oporou
Léčba by jí měla prodloužit život. Kromě klasické léčby ještě upravila paní Jana stravu a léčí se i pomocí čínské medicíny. Rodina ji drží nad vodou a je jí velkou oporou. Manžel Vlasta zůstává optimistou. Nemoc manželky ho však velmi zasáhla. Jezdil pracovně na montáže, ale aby mohl s manželkou trávit více času, změnil práci a dělá elektrikáře v Německu. Práci změnil i kvůli tomu, aby rodinu uživil. Život bez Jany si nedovede představit.
Jako před třiadvaceti lety
Rodiče si pořídili třípokojový byt v paneláku před 23 lety. Zhruba osm let žili v bytě v takovém stavu, v jakém ho koupili, a až poté se pustili do rekonstrukce. Ta však probíhala za chodu, a ještě k tomu se dvěma dětmi. Před pěti lety zrekonstruovali obývák a ložnici, ale šlo spíš o kosmetické úpravy – vymalování, nové skříňky a tapeta.
Vysněná kuchyň
Největším snem paní Jany je nová kuchyň a koupelna. Jenže na vysněnou kuchyň jim nikdy nezbylo dost peněz. Když už děti dospěly a vypadalo to, že se s manželem pustí do vytoužené rekonstrukce, zasadil jim osud těžkou ránu a Jana onemocněla. Našetřené peníze šly na běžný chod domácnosti, a hlavně chyběla potřebná energie. V bytě prožily děti dětství. Je rekonstruovaný jen částečně. Je zde navíc staré jádro. V domácnosti žijí rodiče ještě se synem. Dcera Jana má miminko, ale za maminkou denně dochází. Tady je tvorba snu pro designéry jasná – kuchyně a koupelna + WC.
Rekonstruovat během pěti dnů je náročné
Tato proměna byla pro nás dopředu vcelku stresující, přece jen rekonstruovat koupelnu a kuchyň během pěti dnů je náročné. Jelikož jsou panelákové byty vybudované v určitých typech dispozic, není moc jiných možností, jak je jinak dispozičně uspořádat.
Nevyhovující dispozice
Architektům bylo u bytu Jany jasné od prvního momentu, že stávající stav koupelny a řešení kuchyně není určitě vzhledem k dnešním standardům vyhovující. Nejvíce jim vadil průchod kuchyní, přes kterou se obyvatelé bytu teprve dostávali do zadního pokoje a koupelny. Nemohlo být příjemné v kuchyni vařit, a zároveň pořád někomu uhýbat, když se chtěl dostat do koupelny.
Stavba to měla opravdu těžké
„Pro nás byla určitě výzva rekonstrukce celé koupelny za tak krátký čas. Zbourali jsme vlastně polovinu bytu a celou ji znovu postavili. I když se to nemusí zdát, tak máme za sebou velký rozsah elektro a vodoinstalace. Do toho nás čekaly obkládka dlažbou, umisťování zařizovacích předmětů v koupelně a určité stavební procesy, které tomu musí předcházet. V případě dvou dveřních otvorů jsme si vymysleli i dveře se skrytou zárubní, které jsou stavebně daleko složitější než otvory pro klasické zárubně. Stavba to měla opravdu těžké,“ vysvětluje Ing. arch. Jan Bek.
Nová koupelna a kuchyň
„Změnu k lepšímu, kterou jsme díky této rekonstrukci docílili, by měla rodina pocítit okamžitě. Mají jasně definované pozice koupelny, kterou jsme zvětšili. Vyměnili jsme vanu za sprchu, do které je určitě pohodlnější vstup. Koupelna získala větší úložný prostor, kde se dá vydržet a užívat si „koupelnový relax“. Na jednotné místo jsme dali pračku i sušičku, což jistě Jana při praní a sušení ocení. A hlavně kuchyň získala ucelené dispoziční řešení, díky tomu i větší pracovní plochu. Jana má všechno potřebné k vaření při ruce,“ doplňuje designérka Martina Pištěláková.
Dobrá věc se podařila
V kuchyni designéři vybudovali také barové sezení. Na přání Jany zbourali šatnu v zádveří, kterému to prostorově velmi pomohlo, a zádveří tak získalo příjemnější pocit již při vstupu do bytu. Ve vybudované šatní skříni na míru mají obyvatelé bytu možnost odložení kabátu, případných tašek i sezení, což dříve rodina vůbec neměla. Na toaletě designéři vybudovali umývátko, esteticky zakryli stoupačky, ke kterým je však nadále přístup.
Text: Filip Budák
Foto: PRIMA
Martina Pištěláková
K oboru tvorby interiérů se dostala při budování svého nového domova, a tak vystudovala školu IDK zaměřenou na design interiérů. Svou práci miluje. Realizuje interiéry na míru potřebám klientů. Nezapomíná ani na funkčnost prostoru. Tvorba interiérů pro ni představuje adrenalin, neustálé učení, emoce a kontakt s lidmi. Od roku 2012 má své studio Martina Design.
Ing. arch. Jan Bek
Honzovou alma mater je ČVUT, konkrétně Fakulta stavební, obor architektura. Již při škole začal pracovat na svých projektech, kterých postupem času přibývalo, a to napomohlo, po škole, vzniku vlastního architektonického studia Bekarch. Studio se věnuje jak projekci objektů k bydlení, tak interiérové tvorbě komerčních a soukromých interiérů. Mezi interiéry často figurují restaurace, kavárny a kanceláře. Studio klade důraz na komplexnost služeb. Ve své tvorbě se Jan snaží dosáhnout funkčnosti, jednoduchosti, ale nikoli monochromatické strohosti.