spot_img

Orientace bytu na dvě světové strany

Zadáním klientky byla rekonstrukce velkorysého bytu 2+kk, které mělo splňovat požadavky na bydlení dvou osob, maminky a dcery. Byt je orientovaný na dvě světové strany a má dva samostatné balkony.

Kompletní rekonstrukce

Uspořádání bytu bylo kvalitní. Co se týče dispozice, jednalo se spíše o menší zásahy a úpravy, jako byly změny pozic dveří a vyčištění prostoru od nehezkých stavebních detailů, různých nevyužívaných konstrukcí, ostění a betonových nadpraží. Nově se zvětšila toaleta, aby měla i své samostatné umyvadlo, toho jsme dosáhly pomocí šikmé stěny. Tato diagonála je zajímavým prvkem v prostoru chodby. Co se stavby týče, jednalo se o kompletní rekonstrukci bytu, včetně všech nových rozvodů.

Prostorná koupelna

Pozitivním shledáváme, že se do velmi malé koupelny, kde byla dříve pouze vana, podařilo vměstnat jak vanu, tak hezký velkorysý moderní walk-in sprchový kout.

Co se estetiky týče, šlo nám o důmyslné a funkční dořešení prostor obývacího pokoje, jídelny a kuchyně. Snažili jsme se zachovat určité soukromí, ale zároveň vzdušnost prostoru a světlost chodby. Díky elegantním skleněným konstrukcím se podařilo zachovat přístup denního světla do chodby. Tyto atypické skleněné prvky jsou použity v bytě vícekrát, tak aby koncept prostupoval celým bytem.

Řešení úložných prostor

Klientka si přála navýšit úložné prostory a dát bytu osobitý, avšak jemný a svěží styl. Kouzlo interiéru je podtrženo zajímavými nevšedními barvami, na stěny jsou naneseny speciálně namíchané stěrky. Celek však působí klidným a decentním dojmem. V bytě tyto odstíny dominují dětskému pokoji – kovově modrá, která se dále propisuje i do části s pračkou, jemnější modrošedý odstín je také na toaletě. Smetanově žlutá barva je v koupelně, což shledávám velmi podařeným řešením. Díky tomu nepůsobí koupelna chladně. Přestože je bez denního osvětlení, je velmi světlá a útulná.

Zajímavá výmalba bytu

Zlatavě žlutá byla použita na stěnu u jídelního koutu, kde krásně ladí s komodami z dubu. Použitím speciální lazury má stěna odlesky perleti, dle toho, jak na ni svítí nebo nesvítí slunce. Broskvový tón je na stěně v ložnici. „Zdařilým experimentem byl přechod stěrky z broskvové do smetanově žluté, vyvedený přes celou stěnu chodby,“ jak uvádí architektka Aneta Dvořáková.

Zvolení kvalitních materiálů

V bytě jsou zvoleny přírodní materiály, tak aby v bytě, nacházejícím se v panelovém domě, vznikla co nejpříjemnější atmosféra. Podlahy jsou světlé dubové, z pravého dřeva. Kombinujeme větší širší prkna v dětském pokoji a ložnici, versus klasické parkety menšího formátu v obytné části, obývacím pokoji a jídelně. Komunikační prostory jako zádveří, chodba, část s pračkou postupně navazující až na kuchyni, toaleta a koupelna jsou vyloženy velkoformátovou dlažbou přírodního zemitého tónu. Účelem je nadčasovost, která neomrzí ani v průběhu mnoha let. Samozřejmě byl důraz také na dobrou údržbu. Proto má v sobě dlažba různé odstíny, prvky zrnitosti a žil kamene. Stejná kolekce se použila také jako obklad na stěny v bytovém jádře. Na toaletě je obložena pouze část geberitu. V koupelně stěna ve sprchovém koutě, stěna za vanou i samotná vana jsou vyloženy mozaikou menšího formátu.

Nábytek na míru

Veškerý vestavný nábytek je vyhotoven truhlářem na míru v dekoru kašmírově šedé. Skříně jsou hranaté, mají jednoduché linie. Chtěli jsme mít maximum úložného prostoru, tak aby většina věcí v bytě měla své fixní místo, kam patří. Tato geometrie je doplněna kulatými křivkami menšího nábytku a dekorací. Ať už se jedná o solitéry jako jídelní a konferenční stůl, designová sedací lavice v zádveří nebo stylová barevná lavice v ložnici u toaletního stolu. Oblé linie má i veškeré osvětlení, lampy a umyvadla. To zaručuje v bytě rovnováhu, je to samozřejmě pro člověka a jeho ergonomii příjemnější.

Jednou zajímavostí je, že celá tato rekonstrukce bytu a komplexní návrh interiéru vznikl na dálku. Architektka se s majitelkou setkala osobně před samotnou realizací, a pak v průběhu asi dvakrát, poněvadž klientka žije v zahraničí.

Využití feng shui

Další zajímavostí je, že architekta se v bytě řídila zákonitostmi feng shui, a tak je podle toho například navrhována dispozice, umístěny postele uživatelů bytu, zvoleny materiály a tvary. Hlavní snahou bylo, aby se klienti v bytě cítili příjemně a aby prostor působil harmonicky a vyváženě po všech stránkách.

Text: Martin Chára
Foto: KKFOTO a časopis Bydlení mezi panely


architektka Aneta Dvořáková

Aneta Dvořáková
Věnuji se oboru architektura a design. Již odmala jsem přestavovala dětský pokoj, na škole navrhovala výmalby tříd a stále pozorovala prostor a přemýšlela o něm. Architekturu vnímám jako obor velmi komplexní, který spojuje funkčnost, praktičnost, estetiku, eleganci a krásu. Je propojením mnoha oborů, technických znalostí, moderních poznatků a stále se vyvíjí. Jako architektka se snažím být empatická, udržet logiku návrhu a výsledek realizace. Urbanismus je architekturou velkého prostoru, interiéry jsou architekturou malého prostoru. Exteriér a interiér spolu ale souvisí, a je potřeba vnímat jejich spojení. Myslím, že krásnější obor jsem si vybrat nemohla.

Doporučené články

Konference TZB-info Rekonstrukce a provoz bytových domů 2023

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Fotovoltaika v praxi: V Plzni už teď šetří díky slunci, nově testují baterie

Starší bytový dům v plzeňské ulici Borská se ještě nedávno nijak nelišil od domů, které ho obklopují. Jeho majitel ale v loňském roce dospěl k tomu, že...

Je vám lodžie malá? Rozšiřte si bydlení směrem ven

Unikátní řešení společností ALUMISTR a PEKSTRA umožňuje až o metr zvětšit hloubku lodžie bez mokrých procesů, tedy jednodušeji a rychleji. Předsazenou ocelovou konstrukci doplňuje zasklení, díky kterému...

Jak ušetřit na energiích při vaření: Tipy z Oresi

Ceny energií klesají, s nástupem podzimu ale přicházejí kratší a chladnější dny, které zvyšují spotřebu v celém domově. Jak ušetřit na energiích v kuchyni, a přitom vařit komfortně? Poradí...

Rekonstrukce koupelny bez zbytečného stresu

Proměna zastaralé koupelny v novou patří k nejnáročnějším úpravám v bytě i domě. Častým limitem je malý prostor, zároveň ale potřebujete vytvořit plně funkční místnost pro denní užívání...

Štěstí pro skromnou bojovnici

Jana, která neměla zrovna lehký život, žije sama. Byla totiž jedináček a její matka k ní měla od začátku vlažný vztah. Zato tatínek na ni byl...
Zehnder Tetris