spot_img

Orientace bytu na dvě světové strany

Zadáním klientky byla rekonstrukce velkorysého bytu 2+kk, které mělo splňovat požadavky na bydlení dvou osob, maminky a dcery. Byt je orientovaný na dvě světové strany a má dva samostatné balkony.

Kompletní rekonstrukce

Uspořádání bytu bylo kvalitní. Co se týče dispozice, jednalo se spíše o menší zásahy a úpravy, jako byly změny pozic dveří a vyčištění prostoru od nehezkých stavebních detailů, různých nevyužívaných konstrukcí, ostění a betonových nadpraží. Nově se zvětšila toaleta, aby měla i své samostatné umyvadlo, toho jsme dosáhly pomocí šikmé stěny. Tato diagonála je zajímavým prvkem v prostoru chodby. Co se stavby týče, jednalo se o kompletní rekonstrukci bytu, včetně všech nových rozvodů.

Prostorná koupelna

Pozitivním shledáváme, že se do velmi malé koupelny, kde byla dříve pouze vana, podařilo vměstnat jak vanu, tak hezký velkorysý moderní walk-in sprchový kout.

Co se estetiky týče, šlo nám o důmyslné a funkční dořešení prostor obývacího pokoje, jídelny a kuchyně. Snažili jsme se zachovat určité soukromí, ale zároveň vzdušnost prostoru a světlost chodby. Díky elegantním skleněným konstrukcím se podařilo zachovat přístup denního světla do chodby. Tyto atypické skleněné prvky jsou použity v bytě vícekrát, tak aby koncept prostupoval celým bytem.

Řešení úložných prostor

Klientka si přála navýšit úložné prostory a dát bytu osobitý, avšak jemný a svěží styl. Kouzlo interiéru je podtrženo zajímavými nevšedními barvami, na stěny jsou naneseny speciálně namíchané stěrky. Celek však působí klidným a decentním dojmem. V bytě tyto odstíny dominují dětskému pokoji – kovově modrá, která se dále propisuje i do části s pračkou, jemnější modrošedý odstín je také na toaletě. Smetanově žlutá barva je v koupelně, což shledávám velmi podařeným řešením. Díky tomu nepůsobí koupelna chladně. Přestože je bez denního osvětlení, je velmi světlá a útulná.

Zajímavá výmalba bytu

Zlatavě žlutá byla použita na stěnu u jídelního koutu, kde krásně ladí s komodami z dubu. Použitím speciální lazury má stěna odlesky perleti, dle toho, jak na ni svítí nebo nesvítí slunce. Broskvový tón je na stěně v ložnici. „Zdařilým experimentem byl přechod stěrky z broskvové do smetanově žluté, vyvedený přes celou stěnu chodby,“ jak uvádí architektka Aneta Dvořáková.

Zvolení kvalitních materiálů

V bytě jsou zvoleny přírodní materiály, tak aby v bytě, nacházejícím se v panelovém domě, vznikla co nejpříjemnější atmosféra. Podlahy jsou světlé dubové, z pravého dřeva. Kombinujeme větší širší prkna v dětském pokoji a ložnici, versus klasické parkety menšího formátu v obytné části, obývacím pokoji a jídelně. Komunikační prostory jako zádveří, chodba, část s pračkou postupně navazující až na kuchyni, toaleta a koupelna jsou vyloženy velkoformátovou dlažbou přírodního zemitého tónu. Účelem je nadčasovost, která neomrzí ani v průběhu mnoha let. Samozřejmě byl důraz také na dobrou údržbu. Proto má v sobě dlažba různé odstíny, prvky zrnitosti a žil kamene. Stejná kolekce se použila také jako obklad na stěny v bytovém jádře. Na toaletě je obložena pouze část geberitu. V koupelně stěna ve sprchovém koutě, stěna za vanou i samotná vana jsou vyloženy mozaikou menšího formátu.

Nábytek na míru

Veškerý vestavný nábytek je vyhotoven truhlářem na míru v dekoru kašmírově šedé. Skříně jsou hranaté, mají jednoduché linie. Chtěli jsme mít maximum úložného prostoru, tak aby většina věcí v bytě měla své fixní místo, kam patří. Tato geometrie je doplněna kulatými křivkami menšího nábytku a dekorací. Ať už se jedná o solitéry jako jídelní a konferenční stůl, designová sedací lavice v zádveří nebo stylová barevná lavice v ložnici u toaletního stolu. Oblé linie má i veškeré osvětlení, lampy a umyvadla. To zaručuje v bytě rovnováhu, je to samozřejmě pro člověka a jeho ergonomii příjemnější.

Jednou zajímavostí je, že celá tato rekonstrukce bytu a komplexní návrh interiéru vznikl na dálku. Architektka se s majitelkou setkala osobně před samotnou realizací, a pak v průběhu asi dvakrát, poněvadž klientka žije v zahraničí.

Využití feng shui

Další zajímavostí je, že architekta se v bytě řídila zákonitostmi feng shui, a tak je podle toho například navrhována dispozice, umístěny postele uživatelů bytu, zvoleny materiály a tvary. Hlavní snahou bylo, aby se klienti v bytě cítili příjemně a aby prostor působil harmonicky a vyváženě po všech stránkách.

Text: Martin Chára
Foto: KKFOTO a časopis Bydlení mezi panely


architektka Aneta Dvořáková

Aneta Dvořáková
Věnuji se oboru architektura a design. Již odmala jsem přestavovala dětský pokoj, na škole navrhovala výmalby tříd a stále pozorovala prostor a přemýšlela o něm. Architekturu vnímám jako obor velmi komplexní, který spojuje funkčnost, praktičnost, estetiku, eleganci a krásu. Je propojením mnoha oborů, technických znalostí, moderních poznatků a stále se vyvíjí. Jako architektka se snažím být empatická, udržet logiku návrhu a výsledek realizace. Urbanismus je architekturou velkého prostoru, interiéry jsou architekturou malého prostoru. Exteriér a interiér spolu ale souvisí, a je potřeba vnímat jejich spojení. Myslím, že krásnější obor jsem si vybrat nemohla.

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Předplatitelská soutěž BMP

Objednejte si roční předplatné do 30. května 2024, a to e-mailem na danap@send.cz nebo na telefonních číslech 225 985 225 a 777 333 370. Pro 10 předplatitelů jsme připravili knihy...

Relax na maximum. Koupelna s prvky přírody uklidní a potěší smysly

Koupelna je prostředím, v němž se po dlouhém dni zbavujeme nejen fyzických nečistot, ale také stresu a napětí. Rustikální koupelny se na psychickou pohodu přímo zaměřují...

Barevný trend na rok 2024 – Sametový šeřík

Každý rok představuje značka prémiových barev Dulux nový barevný odstín, který je výsledkem rozsáhlého výzkumu globálních společenských, designových a spotřebitelských nálad. Pro rok 2024 bude...

Speciální 3D povrchy interiérových dveří nabízí autentický dřevěný vzhled a zároveň vysokou odolnost

Jedním z kritérií, kterým je potřeba při výběru interiérových dveří věnovat pozornost, je povrch. Ten by měl odpovídat intenzitě „provozu“ v domácnosti a také konkrétní místnosti. Mezi...

Jak si vybrat novou kuchyň

Pro všechny, kdo se chystají na rekonstrukci kuchyně nebo pořízení nové linky, máme několik tipů od Oresi, kde najdete největší výběr kuchyní na trhu...