spot_img

Odhlučnění je ozdravující proces

Odhlučnění. To je hlavní úkol zvukově izolačních desek Wolf. Motivací pro odhlučnění bývá nežádoucí hluk. Hluk je jev obtěžující a nervy drásající. Zkrátka něco, čemu chceme říct jednou provždy NE.

Odhlučnění je ozdravný způsob udělat si klidný a spokojený domov. Sousedy si nikdo nevybíráme. Prostě přijdou, nastěhují se a chtějí bydlet. Stejně jako my. Každý má ovšem jiné návyky a zvyky, jak si představuje takové sousedské soužití. Odhlučnění má ozdravující proces na naši mysl i na naši dobrou náladu. Více se po něm usmíváme, lépe spíme a snadno si po něm odpočineme. Záleží však jen na jedné věci, odhlučnit kvalitně.

Lidé se, prostřednictvím firem, vrhnou na odhlučnění příček až za pět minut dvanáct, ne-li až dlouho po dvanácté. Proč? Samozřejmostí je začínat, až když se objeví problém v podobě mistra Hluku. Hluk je už nesnesitelný a vysloveně postiženou osobu trápí.

To trápení je tak nesnesitelné, že řešením je už v mnohých případech jen deska WOLF. Snažím se to lidem přirovnat k zubaři a prevenci o zuby. Bolest zubu je příšerná. Uši máme také na hlavě a blízko našeho mozkového centra, takže když je atakujeme, bolí nás především hlava. U zubaře vám nezbyde nic jiného, než že zub necháte odumřít a vytrhnout. To s ušima nejde. Zacpat je, tedy jako v případě zubu zaplombovat, to jde jen částečně. Ucpávání uší není v případě nepříjemného hluku fixním řešením. Důležitá je, jako u chrupu, prevence.

Doporučuji si vzít projekt, a to jak řez, tak půdorys a popřemýšlet, co by nás do budoucna mohlo z hlediska hluku trápit. Výtah v domě, hluční sousedé, sousední koupelna, náš sprcháč, WC, venkovní chodba, rozpustilé děti apod.

Pokud si takové příčky, obecně konstrukce, v půdorysu zakroužkuju, mám jasně dáno, kterou příčku bych měl opatřit deskami WOLF. V případě komfortního bydlení lze desku WOLF zakomponovat do všech konstrukcí.

Deska využívá tak unikátní vlastnosti, dokáže tlumit hluk i vibrace

Odpověď na otázku je tedy jednoznačná. Při stejné tloušťce příčka s WOLF deskou utlumí více hluku než bez ní.

Zvukově izolační desky Wolf PhoneStar® s patentovanou strukturou využívají principu těžké hmoty v sypké podobě. Těžká hmota – křemičitý písek, který zcela vyplňuje vnitřní prostor desky, je rozdělena do několika vrstev. Při využití akustické síly desek Wolf máte zaručené odbourání hluku, vibrací a nechtěné dunění. Snadno se zakryjí sádrokartonem a dají se kombinovat i s obložením stěn. Už při malých tloušťkách pocítíte jejich blahodárný účinek. Pro dřevostavby jde o ideální materiál v dělicích stropech. Snadno se díky své tloušťce skryjí do podhledu. V systémovém řešení lze kvalitně odhlučnit již při minimální tloušťce od 4 cm. Skladba vám dá více prostoru, a navíc lépe odhluční.

Deska WOLF je perfektním tlumičem hluku pro nízké frekvence. Jsou to ty dunivé, nepříjemné, vibrační. Zvuk se totiž nenese jen vzduchem. Mnohem častěji vstupuje do konstrukcí a nese se větší rychlostí. Některé vrstvy a části dokáže i rozvibrovat.

Praktická realizace odhlučnění

Kotvení desek vždy posoudí technik. Podklad může být různý. Nejčastěji jde o povrch zděný, betonový nebo sádrokartonový. Do každého povrchu se hodí jiné kotvení. Ale nejde jen o kotvicí prvky. Ty jsou doporučeny samotným výrobcem desek WOLF. Když použijete ty doporučené, celkový výsledek je zaručen.

Na co si ale dát pozor jsou průchody, detaily a jiné prvky zasahující do dělicích stěn. Nejhorší jsou průběžné podhledy, propojovací dveře apod. Tady se akustický most jenom příčkou s deskou WOLF nevyřeší. Zásuvky, vypínače, rozvody vody, ale i elektřiny apod. Každé oslabení se počítá. Kdo chce využít maximum ze síly desek WOLF, musí mít ošetřeny i tyto detaily. Existují, i od výrobce WOLF desek, speciální zásuvkové krabice, pásky apod. Investice do detailu se prostě vyplatí.

Porovnáváme ovšem materiály, které si přihrávají svůj účel ruku v ruce. V každé naší skladbě najdete zaklopení WOLF desek sádrokartonovými deskami. Takže kdo umí se sádrokartonem, hravě si poradí i s WOLF deskou. Český člověk je velmi zručný. Nabízíme desku i pro českého kutila. Desku WOLF zvládne aplikovat podle našich video-návodů opravdu každý zručný řemeslník. Obava je většinou pouze z vysypaného písku. To se stát může. Není problém dodatečně písek dosypat. Takže opatrné řezání, včasné zalepení okrajových částí, postup podle video-návodů a zdařilému odhlučnění nic nebrání.

Odhlučnění z obou stran je velmi účinné, ale nelze jej aplikovat pokaždé. Hlavní je vždy vědět, pokud se dostaví takové zadání, koho nebo co příčka rozděluje. Byt jednoho majitele? Nebo jde o sousedskou příčku? Kdo je v tomto případě ten postižený hlukem a kdo ani neví, že hluk způsobuje. Řešením je vždy dohoda. Ta je ale v 90 % případů vylučitelná. Takže pokud se jedná o proces „odhlučňování“, bude se postižený hlukem bránit proti hlučícímu.

O kolik vzroste u příčky její neprůzvučnost je otázkou vždy měření v místě, tzv. in-situ. Jak to je s těmi decibely? Jedna a jedna jsou dvě. To v akustice, potažmo v decibelech, neplatí. Zlepšení je o 8 dB – 24 dB. Platí jednoduché pravidlo, čím horší akustické vlastnosti vykazuje stávající příčka, tím vyššího účinku bude odhlučnění mít.

Smutné a hořké sousedské soužití

V čem tkví hořkost a zklamání lidí postižených hlukem? Oni nic nezpůsobili a ještě „musí“ investovat do odhlučnění. Platit za cizí hluk, lidově ho nazvěme HLUČNÉ.

Když kupujeme nový dům nebo byt, pak nás tady chrání zákonné vyhlášky a nařízení spojené s normovými požadavky. Vždy začněte od prodávajícího, který vám buď byt prodal, nebo dům postavil. Pokud se jedná o starší zástavbu, neváhejte se obrátit na vedení družstva nebo vedení SVJ. Pokud se rozhodnete řešit odhlučnění vlastní cestou, pak věřte, že investujete do svého zdraví. Je to jako brát vitamíny a jiné preparáty, které pozitivně nastartují váš organismus. Vracet se do klidného a pohodového prostředí je pro každého tou nejlepší satisfakcí.

Text: Marcela Bosáčková

Foto: CIUR

Předchozí článek
Další článek

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Zateplení bytových domů v ČR

Může se jevit, že bytové domy jsou už z velké části zateplené, ale je to spíše realita velkých měst. Podle analýzy iniciativy Zateplujeme Česko většina...

Jak šetrně zacházet s vodou

Téma úspory vody je stále aktuálnější a pozornost mu věnuje čím dál více z nás, ať už je důvodem ohleduplnost k přírodě, udržitelný životní styl nebo také...

Celková rekonstrukce bytu 2+1 v bytovém domě z 60. let

Byt se nachází v cihlovém bytovém domě postaveném v 60. letech minulého století. Výměra bytu činí 51 m2. K bytu náleží i větší sklep, což je velkou devizou. Původní dispozice...

Dokonalá souhra

Korado uvádí na trh nový typ radiátoru RADIK V-POWER, který je určen pro tepelná čerpadla. Radiátor dokáže zvýšit tepelný výkon až o 60 %. V současné době...

Založení zahrady projektu Zahrada Gallas

Obyvatelé první etapy projektu Zahrada Gallas v Liberci se dočkají svého bydlení dřív – nastěhují se už letos na podzim. A již nyní, ve středu...