spot_img

Několik místností za pět dní

Paní Marta se v necelých padesáti letech stala vdovou. Všechno jí doma zesnulého manžela připomíná. Chtěla by se v domě cítit dobře, a hlavně by si přála, aby se v něm dobře žilo i jejímu synovi s rodinou, a ona tak nebyla sama. Na rekonstrukci chybí peníze a je na dně svých sil.

Do proměny ji přihlásil její bratr. A na velkou pomoc tu jsou dvě šikovné designérky z pořadu Jak se staví sen. Hanka Šmejkalová s Jaroslavou Hájkovou se do jejich letošní první proměny vrhnou pěkně zostra – kolik místností si naloží za tak krátkou dobu?

Bydlí v domě spolu se svým dospělým synem

Marta pracuje jako nižší manažerka ve fabrice. Aby si přivydělala, a hlavně aby zaměstnala hlavu, má ještě brigádu – odstřihává nitky z ortéz. Bydlí v domě spolu se svým dospělým synem Michalem z prvního manželství a jeho rodinou. Vnoučátka Tadeáš a Eliška jí dělají radost. Říká, že má už jen je a že si Michalovu rodinu musí hýčkat, aby ji v domě nenechali samotnou.

Pustila se do rekonstrukce

Do domu se Marta přestěhovala spolu s manželem, když bylo synovi třináct let. Obývali dolní patro. Když se k nim nastěhovala maminka s tatínkem, místa už tolik nebylo. Vyrovnali v patře aspoň podlahu. Po manželově smrti ho Martě všechno připomínalo. Potřebovala zaměstnat hlavu, a tak se pustila do rekonstrukce. Během týdne prošel dům za pomoci rodiny radikální proměnou. Vymalovalo se, postavil se krb. Marta se ale cítí na dně. A to jak po psychické stránce, tak po finanční.

Prioritou proměny je výměna plynového kotle

Martě by největší radost udělal nový plynový kotel. Pak by si přála předělat starý pokoj, který je momentálně ve špatném stavu. Měla by tam vzniknout nová ložnice pro mladé. Přála by si i pokojíček pro děti. Kuchyň v dolním patře je rovněž ve špatném stavu – zejména dvířka a skříňky. Navíc většina pokojů má staré podlahy. Ještě ke všemu je v místnosti s kotlem potřeba opravit střechu, protože tam zatéká. Prioritou proměny je výměna plynového kotle, protože tady jde už o život, ale nezůstane jen u něj.

Dát interiéru jednotný koncept

„Náš první dojem by se dal rozdělit v podstatě na dvě části. Paní Marta si přála novou kuchyň, a to se nám jevilo jako celkem snadno realizovatelné. Když jsme potom procházely zbytek přízemí, na první pohled jsme si říkaly, že by stačilo ho trochu učesat a dát celému interiéru jednotný koncept. A projekt nám začal trochu objemově bobtnat. Nicméně v podkroví nás humor přešel, jelikož se ukázalo, že hlavním přáním rodiny je vestavba nové ložnice do půdního prostoru, a to kompletní – jednalo se o provizorně a značně amatérsky zateplenou půdu, takže stavba se měla odehrávat hlavně zde, nicméně i tak jsme to nevnímaly jako nějaký zásadní technologický problém,“ konstatují designérky. Dokonce ani výměna plynového kotle se designérkám nejevila jako zásadní komplikace vzhledem k tomu, že komín byl relativně čerstvě po úpravě, a mělo by tedy jít o výměnu kus za kus.

Hned první den nabrala stavba veliký skluz

Největším problémem během proměny se nakonec ukázala být půdní vestavba. Pod stávající podlahou bylo nasypáno obrovské množství staré stavební suti a také trámů, které vlastně ohrožovaly obyvatele domu, protože zbytečně a nepřiměřeně zatěžovaly strop nad obývacím pokojem. Vyčistit celý prostor nakonec zabralo mnoho hodin práce, a celá stavba tak hned první den nabrala veliký skluz.

Na výměnu podlahy nezbyl čas

Stejně tak výměna starého plynového kotle nakonec odhalila, že skutečný stav věcí je v mnohem horším stavu, než se zpočátku zdálo, a bylo třeba koordinovat v rekordním čase práce kotlařů, kominíků a plynařů. Pokud by na proměnu měly architektky více času, určitě by ho věnovaly důkladnější úpravě přízemí, a to zejména opravám a výmalbám stěn a pravděpodobně také výměně původní podlahy, kterou nakonec musely, právě z časových důvodů, zachovat.

Architektky respektovaly vkus mladých manželů

„Pokud jde o designový koncept proměny, má vlastně dvě roviny. Samostatnou je horní ložnice, která je určena mladým manželům, tedy respektuje jejich vkus. Je to moderní prostor realizovaný ve velmi světlých přírodních tónech pouze s drobnými akcenty v černé barvě. Přízemí potom volně navazuje na styl, který Marta sama naznačila zahájením renovace vlastními silami. Nejen z nedostatku času, ale také z respektu k ekologii a ekonomii jsme se rozhodly zachovat stávající podlahy, tedy keramickou dlažbu a lamináty a také interiérové dveře, které byly nedávno vyměněné. Vycházely jsme tedy z tohoto barevného ladění a použily jsme snad všechny tóny béžové, krémové a hnědé s velkým akcentem na zemité ladění interiéru. A jako kontrast nám opět posloužily detaily v černé barvě, a hlavně hodně zelených rostlin, které každému interiéru dodají ten správný tón,“ poznamenávají architektky.

Plastický obklad stěny

Jedinou výjimku tvoří Martina, vyšlo najevo, že má ráda modrou barvu, a zde ji tedy architektky využily. Nejzajímavějším prvkem v této místnosti se však zřejmě stal zajímavý 3D plastický obklad stěny, který evokuje vlnu horizontu. Nadšené jsou architektky také ze sedací soupravy, která je úžasně hravá a pohodlná a pro takto velkou, semknutou rodinu úplně ideální.

Text: Filip Budák
Foto: PRIMA


Ing. arch. Hana Šmejkalová a Jaroslava Hájková

Hana Šmejkalová
Ing. arch. Hana Šmejkalová absolvovala obor architektura a stavitelství na ČVUT v Praze a po zahraniční stáži na TUE v Nizozemsku zakotvila u interiérového designu. Několik let pracovala v pražském studiu, poté na nějaký čas přesídlila do Londýna. Má za sebou desítky rekonstrukcí bytů a rodinných domů a je mistryní v práci s prostorem a centimetry. Ve svých realizacích klade důraz na to, aby nejen design, ale i funkčnost byly odrazem individuality klienta. Někdy je to adrenalin, ale čiré nadšení z každého dokončeného projektu vnímá i po letech stále stejně.

Jaroslava Hájková
Interiérovému designu se Jaroslava Hájková naplno věnuje posledních pět let. S návrhy interiérů „koketovala“ už od dětství. To hlavní rozhodnutí přišlo během studia na pražské Interier design škole Intermezzo. V té době se sice ještě pohybovala ve světě manažerských pozic v amerických korporacích, ale úspěšné zakončení studia v roce 2015 rozhodlo. Její předností je umění naslouchat, pochopit osobnost a individualitu klienta – a to vše převést do konkrétního návrhu. Proto každá její realizace je originál. Jarka miluje výzvy a ráda se učí nové věci, v jejím portfoliu najdete jak návrhy bytů, domů, restaurací, hotelů, kancelářských prostor, tak i malého balkónku. Obdivuje eklektismus. Od roku 2017 má vlastní studio Variété Design.

Náklady na proměnu
stavební práce86 000 Kč
stavební materiál65 000 Kč
kuchyňská sestava64 363 Kč
kuchyňské spotřebiče66 138 Kč
nové dveře a zárubně7 960 Kč
sedačka + křeslo113 670 Kč
podlahy28 650 Kč
nábytek, dekorace a doplňky294 121 Kč
Celkem725 902 Kč

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Neste mě, neste, ptáci, do nebes

V prosinci letošního roku to bude 20 let, co náš hudební svět opustila Zuzana Navarová, legenda českého písničkářství. Byla svéráznou osobitou interpretkou písní, k nimž...

Nedělní cuketové menu

Také se vám někdy stane, že letem – spěchem chvátáte v páteční podvečer ze zaměstnání, kde jste se oproti svému časovému plánu zdrželi, a než zakotvíte...

Jan Dvořák – Zobrazuji viditelnou krajinu

Současné trendy v řešení moderního bydlení vyznávají volný prostor. Proto by základním pravidlem mělo být nezaplnit obytný prostor velkým množstvím nábytku a dalších zařizovacích předmětů. Neměli...

Stavební veletrhy ukázaly budoucnost oboru

Letošní Stavební veletrh Brno, veletrh Dřevo a stavby Brno a Festival architektury představily novinky a trendy ve stavebnictví a potvrdily rostoucí zájem o investice do moderního a energeticky úsporného bydlení....

Paříž – takové je město nad Seinou

Frederyk Chopin kdysi řekl: „Paříž je všechno, co chceš!“ a platí to dodnes. Klikaté uličky a velkolepé bulváry, proslulé monumentální stavby a zanedbané zadní trakty, mondénní obchody...