spot_img

Malometrážní bydlení jako trend

Trendů v oblasti bydlení je velká řada. Dělí se na oblast barev, povrchů a dekorů, na technologický vývoj materiálů a jejich původ, ale i na celkový koncept bydlení, kam patří například oblíbené propojení kuchyně s obývacím prostorem nebo řešení koupelen ve stylu wellness. Do této kategorie lze zařadit i stále více skloňované malometrážní bydlení, které má mnoho podob.

Může se jednat o mobilní bytové jednotky (tzv. mobil house), garsonky, ale i byty s více pokoji, které jsou plochou velmi skromné. Všechny zmíněné mají benefity v menších pořizovacích i provozních nákladech a snadnějším úklidu. Nepůsobí sice tak pompézně jako velké interiéry, nejde v nich tolik „křečkovat“ různé věci (často nepotřebné), ale dávají velkou finanční svobodu, což řada lidí vítá.

Tento trend, kdy investice do bydlení a její provoz nebere tolik financí z rodinného rozpočtu a zůstává i na jiné aktivity, je v zahraničí oblíbený a začíná se prosazovat i u nás. Jak tedy zařizovat malometrážní bydlení?

Zakázková výroba

Klíčové je využití každého centimetru. U úložného nábytku je to nejčastěji o zakázkové výrobě, díky které je možné mít například šatní skříně až do stropu, kam se ukládají sezónní potřeby. Nezbytné je hledět více na ergonomii, protože v menším prostoru je riziko drobného úrazu o nábytek větší. Vhodné jsou tedy zaoblené rohy, hrany, ale také i úchytky a další detaily. Tyto bezpečnostní prvky lze samozřejmě aplikovat i do klasických interiérů, kde mají také své opodstatnění. Zajímavostí navíc je, že oblé tvary jsou velmi trendy. V neposlední řadě se hodí vybavovat takovéto interiéry multifunkčním, mobilním nebo i stohovatelným nábytkem. Vhodné jsou například výsuvy s aretací sloužící jako příležitostné domácí pracoviště, pojízdný konferenční stolek nebo jednoduše rozložitelný jídelní stůl. Zmínit je třeba i barevnost, která by měla být spíše o světlých a pastelových odstínech než o tmavých barvách, které odráží méně světla. To platí nejen o stěnách, ale také o podlahové krytině. U podlahy je navíc vhodné, aby byla v celém prostoru jednotná, což opticky zvětšuje prostor.

Malometrážní bydlení

Chcete vědět o malometrážním bydlení a jeho možnostech ještě víc? Chcete si vyzkoušet, do jak velkého/malého bytu byste se mohli přestěhovat, aby se vám dobře žilo? V tom případě se přijďte podívat na projekt Malometrážní bydlení (veletrh MOBITEX, Brno, 2.–4. března), kde si vše můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

K dispozici budou návštěvníkům nejen mobilní domky, ale najdete zde i čtyři ukázkově zařízené interiéry v malometrážním provedení. K vidění tu bude byt pro mladou dámu, která ráda vaří zdravé pokrmy a její kuchyně nemůže být tedy zcela minimalistická vybavená pouhou mikrovlnnou troubou. Prohlédnout si můžete i byt pro manažera, který je obýván jen ve všední dny. Zde najdete speciální rozkládací kuchyni. Inspirovat se bude moct i mladá rodina s jednou ratolestí, kde kromě zvýšeného patra a domácího home-office bude v bytě i malý dětský pokoj. Zajímavý bude jistě i byt pro starší pár, kde pohodlí a kvalita materiálů hraje hlavní roli. K tomuto bytu pak patří i malá terasa, kde se dá v malém měřítku zahradničit i relaxovat.

Text: Ing. Iva Bastlová, DiS.
Foto: BVV


Veletrh MOBITEX společně se Stavebním veletrhem Brno, Festivalem architektury a výstavou TINY HOUSES se na brněnském výstavišti uskuteční od 2. do 4. března. Více informací najdete na stavebniveletrhbrno.cz.
Uvedené interiéry vybaví firma ARS systém, Atelier Girafa, BS Textil, Caster design, Dřevojas Svitavy, FAGUS nábytek, Fatra, GIVILI – Organic home, Hettich ČR, Forbo, Hansgrohe, Nexten, OKAY, ORESI, Sofa bed, Stablecam, TUBOTECH, Valpaint a další.

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Předplatitelská soutěž BMP

Objednejte si roční předplatné do 30. května 2024, a to e-mailem na danap@send.cz nebo na telefonních číslech 225 985 225 a 777 333 370. Pro 10 předplatitelů jsme připravili knihy...

Relax na maximum. Koupelna s prvky přírody uklidní a potěší smysly

Koupelna je prostředím, v němž se po dlouhém dni zbavujeme nejen fyzických nečistot, ale také stresu a napětí. Rustikální koupelny se na psychickou pohodu přímo zaměřují...

Barevný trend na rok 2024 – Sametový šeřík

Každý rok představuje značka prémiových barev Dulux nový barevný odstín, který je výsledkem rozsáhlého výzkumu globálních společenských, designových a spotřebitelských nálad. Pro rok 2024 bude...

Speciální 3D povrchy interiérových dveří nabízí autentický dřevěný vzhled a zároveň vysokou odolnost

Jedním z kritérií, kterým je potřeba při výběru interiérových dveří věnovat pozornost, je povrch. Ten by měl odpovídat intenzitě „provozu“ v domácnosti a také konkrétní místnosti. Mezi...

Jak si vybrat novou kuchyň

Pro všechny, kdo se chystají na rekonstrukci kuchyně nebo pořízení nové linky, máme několik tipů od Oresi, kde najdete největší výběr kuchyní na trhu...