Má-li zátiší tu správnou kompozici, a když stíny a barvy rozehrají svůj koncert, zjistíte, že v tom zdánlivém tichu si spolu jednotlivé předměty začínají povídat. Před námi se odehrávají vztahy a příběhy. Záleží už jen na naší fantazii…
Úvodem jsme citovali slova Mony Lipi, která svým nápadem inspirovala otce, galeristu Mirka Lipinu, k vypsání k zatím posledního domácího úkolu – Zátiší. Sešlo se jich více než padesát. A nebyly to obrázky, pro které malíři a sochaři sáhli do svého depozitáře, nýbrž zcela čerstvé oleje, akryly, na nichž sotva zaschly barvy. Tak je to v pravidlech tak zvaných Domácích úkolů.
Dvacetileté jubileum
Tato krásná barevná a barvitá přehlídka těšila návštěvníky Galerie La Femme od poloviny loňského listopadu téměř do konce letošního ledna. Zveme tedy čtenáře alespoň k výběru ze zmíněné umělecké hostiny. Zmiňme se také, že obklopeni zátišími nejrůznějších námětů a „rukopisů“ vzpomněli 13. ledna v této útulné galerii na dobu před 20 lety, kdy zahajoval profesor Josef Koutecký vernisáž prvního Domácího úkolu. Řekl tehdy:
„Kdo nic neriskuje, nic nemá. Staré ověřené pravidlo, stará platná zkušenost. Pan Miroslav Lipina, známý to pražský galerista, jí využil, riskoval a měl. Riskoval, že několik desítek malířů a grafiků, kterým zadal domácí úkol, s ním vyběhne. Oni kupodivu nevyběhli a dali se poslušně do termínované práce…“
Díky tomuto nápadu se dvakrát třikrát do roka vrhá několik desítek malířů, grafiků i sochařů do ztvárňování domácích úkolů a rozvíjí svůj um na dané téma. A když už jsme u těch jubileí, připomeňme i to, že domácí úkol, který vystřídá Zátiší, bude už třicátý! O tématu se zmíníme v závěru, zatím se věnujme zátiší.
Cézan a Braque by koukali…
V dobách antického Řecka a Říma, kdy se objevila první zátiší, lovit nebudeme. Připomeňme období o hodně bližší, tedy 19. a 20. století. Slavná jsou zejména zátiší Paula Cézanna s miskami a talíři ovoce, za nimiž se často objevují džbánky či vázy, nebo později kreace Georgese Braqua, který k plodům zahrad a sadů přidával s oblibou ještě drnkací hudební nástroje.
Podle úsudku Wikipedie je dnes tvorba zátiší rozšířenější spíše ve fotografickém umění než v malířství. Kdyby se encyklopedisté přišli kouknout letos v zimě do Bílkovy ulice č. 2 v Praze 1, valili by oči!
Mirek Lipina prozradil, že námět Zátiší umělce moc potěšil. A tak Boris Jirků s chutí namaloval Mandolinu d´amour s láhví a kyticí, Tyleček neboli Zdena Tylečková úchvatný Bohatý stůl s hrozny živými i tekutými, Pepík Velčovský rozházel plody podzimu po své oblíbené snové krajině a Zdeněk Janda je seskupil kolem baňatého demižonu. Ostatně – zátiší s alkoholem ztvárnilo hned několik umělců. Zátiší s mičudami a míčky všeho druhu, které přinesl Jirka Slíva v míse na cukroví ovšem zůstalo námětem i barevností ojedinělé.
Námět zaujal i dvě známé zpěvačky spolupracující s galerií – Irena Budweiserová vytvořila zářivou mozaiku – Zátiší královny Alžběty a Petra Černocká romantické zátiší pod košatým stromem. Se stromem přišel i Josef Achrer, ale ten jeho je zlatý s modrými jablky připomínající koule stromku vánočního. Partu doplnili i dva slovenští malíři – Maroš Komáček a poprvé také Jakub Báchorik.
Kdo dnes bude hrát?
Svá lehce kubistická zátiší s plody pozdního léta a podzimu dodal také Milan Chabera. Vyznal se i ze své náklonnosti k této galerii a dění kolem ní. „Je opravdu zvláštní, že to nevelké místo navštěvuje tak často tolik zajímavých lidí. Důvod je prostý – vznikla zde jakási pražská zóna klidu, nedoléhá sem to zběsilé životní tempo, profesionální nevraživost a stále napjatá atmosféra. Tady je napětí snad jen od zvědavosti, co bude nového na programu, kdo dnes bude hrát a co bude hrát, kdo bude zpívat a kdo a co bude vystavovat, jakou značku vína nám galerista Mirek Lipina nabídne…“
Abychom tematicky navázali – zahájení vernisáže Zátiší ovládla rodina Koptů. Vtipné úvodní slovo pronesl herec, muzikant a textař Václav Kopta, jeho mladší dcera Jana zpívala a starší Františka ji doprovázela na ukulele.
Milan Chabera a další umělci už jsou jistě zvědaví, koho získá Mirek Lipina pro zahájení a hudební osvěžení na příští vernisáž. Teď už mohu prozradit, že byl vyhlášen další zajímavý domácí úkol. Umělci mají ztvárnit znamení zvěrokruhu, ve kterém se narodili. Moc se těším, až se v květnu sejdeme na vernisáži tohoto DÚ. Prý je v umělecké partě kolem GLF hodně Beranů, nějaký ten Býk, Rak… inu, bude to zase paráda!
Text: Marie Rubešová, foto: archiv Galerie la Femme
Zátiší je žánr uměleckého díla, který různými výtvarnými metodami a prostředky vkusně zobrazuje soubory předmětů, obvykle běžné, které mohou být přírodního původu (ovoce, zelenina, rostliny nebo přírodniny) nebo vyrobené člověkem (sklenice, dýmky atd.). Často to bývá nádobí, náčiní, kuřácké potřeby, sběratelské kuriozity, potraviny, plody ovoce či zeleniny, rostliny, zvířata ulovená i živá, nerosty. Výběr předmětů může být určen jejich symbolikou, tvarem, materiálem.
Wikipedie