Vytvořte si doma prales, ve kterém se vám bude dobře dýchat… některé květiny totiž mají velmi užitečnou vlastnost – umí filtrovat ze vzduchu škodlivé látky, mezi které patří například formaldehyd, benzen, amoniak či trichlorethylen!
Břečťan a spol.
„Mezi nejlepší přírodní vzduchové filtry patří břečťan, který ze vzduchu kromě formaldehydu dokáže filtrovat i benzen a amoniak. Účinná je také šplhavnice zlatá, která si zvládne poradit i s nikotinem,“ uvádí Tomáš Sysel, odborník z nezávislého Institutu zdravého bydlení.
Trpasličí datlovník a prodara japonská
A dále Tomáš Sysel informuje: „Formaldehyd ze vzduchu také velmi dobře filtruje trpasličí datlovník a prodara japonská. Podle korejské studie celé rostliny prodary dokážou odstranit dokonce 80 % formaldehydu z vnitřních prostor během čtyř hodin! Vhodné jsou ale i další květiny, jako například aloe, fíkovník drobnolistý či lopatkovec, který na vlhkém a stinném místě zase pohlcuje benzen a trichlorethylen.“
Mravence láká typická „vůně“ formaldehydu
Kromě škodlivin v ovzduší se pravděpodobně zbavíte také mravenců. Ačkoliv obecně panuje přesvědčení, že jejich přítomnost je dána zbytky jídla, které jsme po sobě pečlivě neuklidili, pravdou je, že víc než to je láká právě typická „vůně“ formaldehydu.
Text: (mr)
Foto: Tomáš Sysel a archiv redakce
Institut zdravého bydlení
Institut zdravého bydlení je nezávislá platforma, která si dala za cíl zvýšit povědomí o problematice zdraví, staveb a škodlivin v našem prostředí. Rozvíjí povědomí o zdravém bydlení a možném vlivu stavebních materiálů na naše zdraví. IZB je však širší – zkoumá a zpracovává nejen nejnovější poznatky a studie o vlivu škodlivin na naše zdraví, ale zabývá se i tématy udržitelnosti, ekologie, rezidenční psychologie.
Více informací najdete na www.institutzdravehobydleni.cz.