spot_img

Květy tulipánů patří k jaru

Tulipány jsou jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších květin v jarních zahradách. Známe velkokvěté hybridy divokých barev i tvarů, ale půvabné jsou i původní plané druhy, kterých byla dosud popsána necelá stovka.

Šlechtěním postupně vzniklo přes šest tisíc zaregistrovaných odrůd tulipánů a každoročně šlechtitelské firmy představují nové a nové. Nejnovějším hitem v Holandsku jsou znovuobjevené, třeba sto let staré odrůdy, které se zachovaly třeba jen v několika exemplářích.

Záplava zářivých barev

Které roční období překypuje životem? V kterém se na nás ze všech stran valí záplava zářivých barev? Co je to za roční dobu, v níž přicházejí velké svátky po dobách dlouhého půstu? Hravost, veselí, klokotání života, nový elán, delší dny, více slunce – to je jaro. Naše baterie po zimě téměř vybité získávají tolik potřebnou dávku nové energie. Bereme všechno, co nám k tomu pomáhá. Proč by to neměly být právě květiny? Vraťme se tedy k tulipánům.

V Asii i na petřínských svazích

V přírodě tulipány rostou především v západní a střední Asii, hojné jsou od turecké Anatolie po Írán, Irák a Sýrii, na východ zasahují až do severovýchodní Číny. Centrem jejich vývoje jsou pohoří Pamír a Hindúkuš a stepi Kazachstánu. V Evropě roste několik druhů na Balkánu, v Řecku, na Krétě a na Kypru. V teplejších oblastech České republiky najdeme zplanělý žlutokvětý Tulipa sylvestris, který lze spatřit třeba i v Průhonickém parku nebo na petřínských svazích. Kvete však málokdy a snadno se přehlédne. Je dost nenápadný oproti atraktivním okrasným druhům.

Využívá se i v tradiční medicíně

Tulipány obývají většinou nehostinné stepi a hory, tedy místa s extrémními klimatickými podmínkami – v zimě kruté mrazy, v létě horko a sucho. V Himálaji rozkvétají až ve 3 500 metrech nad mořem. Některé druhy jsou vzácné a citlivé, obývají jen malé oblasti se specifickými podmínkami a jejich pěstování je těžké, jiné naopak v Evropě zplaněly a zdomácněly. Zajímavostí je málo známý Tulipa edulis s jemnými žlutavě bílými květy s purpurovými proužky, který však někteří specialisté jako tulipán neuznávají a vytvořili pro něj zvláštní rod Amana. Je i nejvýchodněji rostoucím druhem. Jeho cibule se využívají v čínské, korejské a japonské tradiční medicíně.

Z Prahy do Leidenu

Národní květina Holandska zažila cestou do evropských zahrad téměř legendární dobrodružství. První tulipány přivezl roku 1554 z Cařihradu do pražské královské zahrady vyslanec rakouského císaře. Zde se s nimi setkal vlámský doktor Carolus Clusius, který v Praze působil jako vážený prefekt královské medicínské zahrady. V roce 1590 ho požádalo vedení univerzity v holandském Leidenu, aby založil medicínskou zahradu. K překvapení všech však vytvořil zahradu botanickou a stal se jejím prvním ředitelem, čímž také zahájil výuku botaniky v Holandsku. Z Prahy si přivezl velkou vzácnost – svou sbírku více než 600 kusů tulipánových cibulí. A přispěl tak přímo k pozdějšímu tulipánovému šílenství.

Text: (ch)

Foto: Jan Chára a HKK

POSTUPOVÁ ARANŽMÁ

Tulipa ‚Boule d’Or‘

K tomuto aranžmá potřebujete kytici žlutých tulipánů odrůdy ‚Boule d’Or‘. Dále Asparagus, pomněnky (Myosotis), vázu ve tvaru poháru, lepicí pásku, zelené špejle a červená brčka.
Kytici tulipánů pevně svažte lepicí páskou a kolem vytvořte límec z asparágu a pomněnek.
Opět natěsno omotejte lepicí páskou.
Na špejle nasuňte brčka a ozdobte jimi kytici.
Aranžmá vložte do připravené vázy.

Tulipa ‚First Class‘

Připravte si asi 15 světle růžových tulipánů ‚First Class‘.
Pro toto aranžmá budete dále potřebovat fialově obarvený Asparagus, Steelgrass, 9 stejných průhledných lahviček, růžový drátek a stužku a několik drobných bílých perliček.
Lahvičky postavte těsně vedle sebe tak, aby tvořily čtverec. Omotejte je stužkou a drátkem a do každé vložte 1–2 tulipány.
Přidejte Steelgrass a asparágus.
Na Steelgrass navlečte perličky.
A něžně romantické aranžmá je na světě!

Tulipa ‚Pallada‘

Základem tohoto aranžmá jsou červené tulipány ‚Pallada‘.
Budete potřebovat také pryskyřníky (Ranunculus), listy Galax, kapradinu Gleichenia, masivní tmavý talíř, 2 polystyrénová vejce a podložku, kousek červené látky, drátek, trochu červeného sisalu a několik špendlíků.
Polystyrénová vejce obalte červenou látkou a sisalem a omotejte drátkem. Na polystyrénovou podložku připevněte s pomocí špendlíku listy Galax.
Také podložku obalenou listy Galax omotejte drátkem. Květiny i materiál naaranžujte na připravený talíř. Na závěr dozdobte kapradinou.

Doporučené články

Konference TZB-info Rekonstrukce a provoz bytových domů 2023

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Bohunka Waageová – Mezi nebem a zemí

Duhová oblaka a mlhoviny, v nichž se objevují náznaky Boží přítomnosti, ale i jemné siluety postav a bizarních stromů, propojené s nebesy. Takové jsou – zjednodušeně řečeno –...

Kapky rosy na ocúnech

Pražský klub skalničkářů také letos uspořádal v areálu vedle Faustova domu na Karlově náměstí v Praze tradiční podzimní výstavu, která ukončila sezónu a představila skalničky pozdního léta a začátku...

Sladká pokušení naší čtenářky

Pečení, a zvláště dortů, je hodně individuální záležitost, a to nejen po osobní stránce. Každá trouba peče trochu jinak, každý robot trochu jinak rychle šlehá...

Pavel Piekar – Umění je každodenní práce

„Nevěřím na prvotní inspiraci. Umění je stálá, každodenní práce. Je biologickou nezbytností, stálou potřebou, která, pokud je naplněna, dává na druhou stranu pocit vnitřní...

Konference Rekonstrukce a provoz bytových domů

Portál TZB-info vás zve na odbornou konferenci, která přinese klíčové informace pro efektivní rekonstrukci a provoz bytových domů. Akce se koná 1. listopadu v Praze a je určena...
Zehnder Tetris