Milovníci květin a letních výletů měli možnost po čtyři červencové dny navštívit ve výstavním areálu v Lysé nad Labem další z ročníků tolik oblíbené výstavy Květy, tentokrát s podtitulem přijela pouť. Tým aranžérů Českého zahrádkářského svazu zde opět vytvořil nezapomenutelná zákoutí a vazby krásných květin.
Ve dnech 14. až 17. července si na výstavišti přišli na své nejen milovníci křehké krásy květin, ale i nejmenší děti, neboť součástí venkovních prostor výstavního areálu byly i pouťové atrakce: autodrom, labutě, točící lavice a další. A jako již tradičně, nechyběl ani poutavý doprovodný program.
Než vstoupíte…
Letošní již 26. ročník výstavy Květy proběhl opět pod spolehlivou taktovkou Českého zahrádkářského svazu. Na stánku časopisu Zahrádkář ani letos nechyběli odborníci, kteří ochotně a zasvěceně podávali zájemcům pěstitelské rady.
V samotném areálu výstaviště, na prostranství před vstupem do hlavního výstavního pavilonu, bylo soustředěno mnoho prodejců, a to jak sazenic nepřeberného množství rostlin, od okrasných květin po keře okrasné i užitkové, sukulenty, ale rovněž prodejců drobného zahradního náčiní. Koupit bylo možné i drobné domácí zahrádkářské výpěstky. Ani letos jsme neodolali a od vystavujícího zahrádkáře zakoupili chuťově výbornou českou odrůdu česneku, u dalších prodejců jsme na doplnění naší redakční zahrádky pořídili četné sazenice zejména květin.
Barvy zde hrají prim
Už při vstupu na prostranství výstavního areálu nebylo možné přehlédnout velké množství nádherných barevných lilií, a to jak drobného, tak i výrazného vzrůstu, kdy zejména dík červencovému přídělu slunečních paprsků se do vzdáleného okolí prodejních míst šířila jejich nádherná vůně. Zájemci zde mohli pořídit nejen již vzrostlé rostliny, ale rovněž i cibule právě lilií, mečíků, ale i dalších cibulovin. U jednotlivých stánků bylo dále možno zakoupit různé kultivary dlužich, mnoho odrůd rudbékií, bohyšek, krásenek, floxů, barevné ostrožky, africké kopřivy s výraznou kresbou na listech, řadu odrůd růží, denivek, stejně tak i zahradních užitkových keříků i dalších rostlin. Nebylo možné té kráse a vůni odolat, vždyť i naše redakční zahrádka si zaslouží pár nových přírůstků.
Pohlceni vůní
Hned při vstupu do samotné výstavní haly nás na první pohled upoutalo hlavní vstupní aranžmá tvořené velkým kruhem z červených cihel vyplněným bílým pískem, do něhož bylo ve skupinkách usazeno množství barvami zářících lilií, doplněných vzrostlými travinami, samozřejmě s množstvím barevných balónků připomínajících návštěvníkům podtitul letošní výstavy – „přijela pouť“.
V centrální části výstavního pavilonu bylo hlavní téma výstavy přímo zhmotněno postavením pouťových atrakcí, kolotočů a houpaček, které zároveň sloužily jako prostor pro umístění květinových aranžmá.
A jako již tradičně nebylo možné přehlédnout všude kolem obrovská množství druhů barevných pelargonií umístěných jak v nádobách, tak i v závěsných květináčích. Vzrůstem rozložité, barvami poutající pelargonie vzpřímené i převislé, vonné i bez vůně. Samozřejmě poblíž stánku s poradnou pro jejich pěstování.
Zaujaly nás i fuchsie pěstované jak na kmínku, tak i v závěsných nádobách, v aranžmá sladěné od bílé s červenými středy, přes narůžovělou, lehce fialkovou až po rudou barvu.
K dalším dominantním rostlinám patřily četné kultivary růží, které zájem návštěvníků upoutávaly nejen svými mohutnými květy a vůněmi, ale i zajímavými jmény, jako například Alexander, Kněžna Libuše, Temno, Parade nebo třeba Lidka, výpěstky vystavovatelů sdružených v klubu pěstitelů a šlechtitelů růží. Během nadšeného brouzdání výstavním pavilonem jsme potkávali skupinky barevných čechrav, floxů, rudbékií, kopretin, begónií převislých i vzpřímených, mezi nimiž se představily i begónie korálové. V poduškách z bílého písku se tyčily trsy kvetoucích bohyšek, pastelově žluté kaly i další v méně obvyklých barvách určené pro venkovní pěstování. Další plochu zaujímala aranžmá z barevných květů lilií doplněná o květy okrasných česneků, nebo jiná aranžmá tvořená liliemi v jemných pastelových odstínech v popředí stvolů bambusu. Pozadu nezůstaly ani chryzantémy v široké škále barev.
Ve výstavním pavilonu si na své přišli i milovníci bylinek, takové množství druhů a odrůd pohromadě jen tak v běžných zahradních centrech člověk nepotká. Už z dálky nás bylinková vůně natolik přilákala, že ani zde jsme nemohli odolat a několik sazenic zakoupili. Samozřejmě zde bylo možné pořídit si i různé sazeničky zeleniny, například méně obvyklých odrůd rajčat, dýní, paprik, ale i koření. K méně obvyklým druhům bylin patřil i jablečník obecný s velmi univerzální možností použití v kuchyni, neboť příznivě ovlivňuje funkci všech orgánových okruhů: dýchací cesty, srdce, cévy a krevní oběh i trávicí trakt. Nebo ožanka kalamandra, která rovněž povzbuzuje trávicí trakt, nebo se zevně používá na nehojící se rány.
Doprovodný program
Četné množství návštěvníků zvolilo i návštěvu zajímavého doprovodného programu, který tradičně tvořil zejména Festival umění. I letos proměnil lyskou výstavu na celé čtyři dny v kreativní centrum. Setkali se zde a vystavovali profesionální i amatérští umělci z mnoha oborů, jako je malba, grafika, sklo, keramika, porcelán, fotografie, šperky a další užité umění. Mnohá díla zde bylo možné i zakoupit.
Floristická soutěž Českého zahrádkářského svazu
V rámci výstavy Květy proběhla i Floristická soutěž v aranžování květin vyhlášená ve třech kategoriích: žáci základních škol, středních škol a členové Českého zahrádkářského svazu. Veškeré soutěžní práce mohli návštěvníci zhlédnout až do závěru výstavy.
Příroda nejsou jen květiny
V rámci doprovodného programu bylo možné zhlédnout i prezentaci dravců z ptačí říše. O hendikepované ptáky se stará záchranná stanice. Zájemci měli možnost položit zvídavé dotazy ošetřovatelkám dravců a dozvědět se mnohé zajímavosti ze života těchto krásných živočichů, mezi nimiž se nám svým důstojným vzhledem a přímým ostražitým pohledem představil i orel skalní.
Polabský voříšek nechyběl
Součástí výstavy Květy byl i čtvrtý ročník soutěžní výstavy psů, kdy podmínkou účasti byla skutečnost, že psí přítel je bez průkazu původu. Uskutečnila se tak přehlídka všemožných kříženců všech věkových kategorií. Zkrátka oblíbených voříšků. A tak své oko mohli dopoledne potěšit páníčci na květinové výstavě a odpoledne již patřilo jejich voříškům.
Text a foto: Alexandra Hurtová