spot_img

Kvalitní prostor na spaní i hraní

Proměna pro skromnou rodinu. Vláďa je učitel matematiky a tělocviku a Tereza je na mateřské dovolené s dvouletou Viktorkou. Navíc brzy přivítají nového člena rodiny.

Vlastními silami zrekonstruovali před několika lety byt v paneláku po rodičích. Stěny, podlahy a dveře, na víc ale už nezbyly peníze. Jejich jediným přáním je pokojíček pro malou Viktorku. A co na to pořad Postav si sen!

Krásný holčičí pokojíček

Tereza by si moc přála pokojíček pro svoji dvouletou dceru. Doposud spala spolu s rodiči v ložnici. Rodina se navíc každým dnem rozroste o dalšího člena a je potřeba udělat z malého pokojíku pro hosty krásný holčičí pokojíček.

Seznámili se na střední škole

Tereza se s manželem Vláďou seznámila ještě na střední škole. Tereza ale dostala volejbalové stipendium na studium v Americe a odjela. Manžel za ní do Ameriky ale přijel a láska byla na světě. Tereza vystudovala ekologii a oboru se také věnovala. Manžel pracuje jako učitel, a navíc je to domácí kutil. Oba jsou velcí sportovci. Vláďa dělal karate a horolezectví a na škole si přivydělával výškovými pracemi. Kromě sportu mají rádi přírodu a stanování.

Třípokojový panelákový byt

Jejich byt 3+1 se nachází v paneláku. Částečně si ho před pár lety zrekonstruovali sami. Na interiéru je znát, že by potřeboval spoustu nového nábytku a vnést nějaký jasný koncept. Nejvíc by si přáli pomoci s dětským pokojem pro dceru Viktorku. Jejich představou je udělat pokojíček z úzké místnosti 1,7×4 m, ve které doposud občas přespává babička, když přijede hlídat.

Nezbytné přesuny

V budoucím pokoji je navíc aktuálně sklad věcí po holčičce a ložní prádlo a je využíván vlastně jen tehdy, když přijede babička. Do budoucna by babička přespávala na rozkládacím gauči v obýváku. Ale do tak malé místnosti se nic jiného než jedna postel a skříň nevejde. Designéři si proto dali podmínku, že se rodiče musí přesunout do úzké místnosti, kde vznikne ložnice s kvalitním prostorem na spaní, a dětský pokoj se vytvoří místo jejich současné ložnice.

Více prostoru pro Viktorku

Rodiče se do ložnice chodí jen vyspat, ale Viktorka potřebuje na hraní více prostoru. Zatím její hračky mají místo v obýváku a tam také tráví veškerý čas. Mají rádi minimalistický a skandinávský styl. A jediné, na čem trvají, je, že by rádi zachovali staré dveře.

Byla to výzva

„Vláďa s Terkou na začátku toužili jen po dětském pokojíku pro Viktorku a měli jasnou představu, že jej chtějí vytvořit v úzké místnosti. Když jsme poprvé vešli do této místnosti, hned jsme tušili, že tady pokojíček vytvořit není dobrý nápad. Chvíli jsme přemýšleli, co s tím. Navíc když jsme viděli, že Tereza čeká druhé miminko, volba byla jasná. Podívat se do druhé místnosti a přesvědčit Vláďu s Terezou, že by bylo vhodnější zrealizovat dětský pokoj v jejich stávající ložnici, a naopak ložnici vytvořit zde, v této úzké místnosti. Byla to ale výzva,“ konstatují, dnes již s úsměvem, designéři Zuzana Schubertová a Viktor Cikoš.

Zásadním problémem byl úzký tvar

Zásadním problémem byl totiž opravdu úzký tvar, kam se nevejde vlastně ani dvojlůžko na šířku. S takto úzkou místností určenou k bydlení se designéři ještě nesetkali. A druhou zásadní otázkou bylo, jestli se podaří Vláďu a Terku přesvědčit, aby do té úzké místnosti šli oni, a stávající ložnici bylo tak možné proměnit v dětský pokoj pro dvě děti. Děti totiž přes den přece jen potřebují více světla, prostoru pro hraní a časem pro školu. Navíc se designéři dozvěděli od Terezky, že druhé dítě bude chlapeček. Ve větší místnosti se tak lépe podaří poskládat vše potřebné jak pro holčičku, tak i pro chlapečka.

Originální pojetí ložnice

„Na začátku jsme se snažili Tereze a Vláďovi hodně naslouchat, a než nám Tereza odjela do náhradního bydlení, dozvěděli jsme se, že jsou jako rodina hodně spjati s přírodou, žijí ekologicky, přemýšlejí nad nezávadností materiálů a mají rádi takový útulný, přírodní styl, což je nám s Viktorem velmi blízké. A tak jsme budoucí ložnici, která začala vznikat v úzké místnosti, pojali velmi originálně. Po celé šíři 1,75 m vznikla pódiová postel z masivu, která opticky hezky místnost rozšířila. Předěl mezi postelí a zbytkem místnosti jsme vyřešili svěží zeleno-šedou výmalbou, kterou jsme použili i na strop, aby opticky vzniklo takové lůžko s nebesy,“ poznamenává designérka Zuzana Schubertová.

Všechno je krásně vyřešeno

„Přední stranu postele jsme kolem dokola ukončili trámky. Za hlavami vznikl manželům odkládací prostor pro knihy, noční lampičky, a i elektrické zásuvky jsme jim přesunuli na postel. Aby je nebudilo ranní slunce, jeden z partnerů nám věnoval venkovní rolety do celého bytu, a proto si Vláďa s Terkou mohou vytvořit úplnou tmu a nemusí se nechat ničím probouzet. Také horko v letních měsících, které je tak trápilo, je tímto krásně vyřešeno,“ dodává s úsměvem designér Viktor Cikoš.

Text: Filip Budák

Foto: PRIMA

Náklady na proměnu 

stavební materiál 25 000 Kč
podlaha včetně pokládky 23 150 Kč
zastínění všech oken 105 600 Kč
rozkládací pohovka včetně stolků 57 210 Kč
nábytek, doplňky a dekorace 104 930 Kč
celkem 315 890 Kč

  

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Bytový dům Vysocká v Hradci Králové ušetří ročně 166 000 Kč

Fotovoltaika na panelovém domě v Hradci Králové vyrobí domácnostem 50 % energie. Majitelé bytů si od S-Power Energies pořídili elektrárnu se 73 fotovoltaickými panely, která jim pokrývá...

Richard Kočí – Příběhy jenom tušené…

Richard Kočí nemá rád stojaté vody. To platí o jeho dosavadní životní cestě i o uměleckém vyjádření. Od sochařské tvorby přes dřevěné reliéfy dospěl k malbě, v níž vyzbrojen...

Zateplení bytových domů v ČR

Může se jevit, že bytové domy jsou už z velké části zateplené, ale je to spíše realita velkých měst. Podle analýzy iniciativy Zateplujeme Česko většina...

Jak šetrně zacházet s vodou

Téma úspory vody je stále aktuálnější a pozornost mu věnuje čím dál více z nás, ať už je důvodem ohleduplnost k přírodě, udržitelný životní styl nebo také...

Celková rekonstrukce bytu 2+1 v bytovém domě z 60. let

Byt se nachází v cihlovém bytovém domě postaveném v 60. letech minulého století. Výměra bytu činí 51 m2. K bytu náleží i větší sklep, což je velkou devizou. Původní dispozice...