Proměna pro skromnou rodinu. Vláďa je učitel matematiky a tělocviku a Tereza je na mateřské dovolené s dvouletou Viktorkou. Navíc brzy přivítají nového člena rodiny.
Vlastními silami zrekonstruovali před několika lety byt v paneláku po rodičích. Stěny, podlahy a dveře, na víc ale už nezbyly peníze. Jejich jediným přáním je pokojíček pro malou Viktorku. A co na to pořad Postav si sen!
Krásný holčičí pokojíček
Tereza by si moc přála pokojíček pro svoji dvouletou dceru. Doposud spala spolu s rodiči v ložnici. Rodina se navíc každým dnem rozroste o dalšího člena a je potřeba udělat z malého pokojíku pro hosty krásný holčičí pokojíček.
Seznámili se na střední škole
Tereza se s manželem Vláďou seznámila ještě na střední škole. Tereza ale dostala volejbalové stipendium na studium v Americe a odjela. Manžel za ní do Ameriky ale přijel a láska byla na světě. Tereza vystudovala ekologii a oboru se také věnovala. Manžel pracuje jako učitel, a navíc je to domácí kutil. Oba jsou velcí sportovci. Vláďa dělal karate a horolezectví a na škole si přivydělával výškovými pracemi. Kromě sportu mají rádi přírodu a stanování.
Třípokojový panelákový byt
Jejich byt 3+1 se nachází v paneláku. Částečně si ho před pár lety zrekonstruovali sami. Na interiéru je znát, že by potřeboval spoustu nového nábytku a vnést nějaký jasný koncept. Nejvíc by si přáli pomoci s dětským pokojem pro dceru Viktorku. Jejich představou je udělat pokojíček z úzké místnosti 1,7×4 m, ve které doposud občas přespává babička, když přijede hlídat.
Nezbytné přesuny
V budoucím pokoji je navíc aktuálně sklad věcí po holčičce a ložní prádlo a je využíván vlastně jen tehdy, když přijede babička. Do budoucna by babička přespávala na rozkládacím gauči v obýváku. Ale do tak malé místnosti se nic jiného než jedna postel a skříň nevejde. Designéři si proto dali podmínku, že se rodiče musí přesunout do úzké místnosti, kde vznikne ložnice s kvalitním prostorem na spaní, a dětský pokoj se vytvoří místo jejich současné ložnice.
Více prostoru pro Viktorku
Rodiče se do ložnice chodí jen vyspat, ale Viktorka potřebuje na hraní více prostoru. Zatím její hračky mají místo v obýváku a tam také tráví veškerý čas. Mají rádi minimalistický a skandinávský styl. A jediné, na čem trvají, je, že by rádi zachovali staré dveře.
Byla to výzva
„Vláďa s Terkou na začátku toužili jen po dětském pokojíku pro Viktorku a měli jasnou představu, že jej chtějí vytvořit v úzké místnosti. Když jsme poprvé vešli do této místnosti, hned jsme tušili, že tady pokojíček vytvořit není dobrý nápad. Chvíli jsme přemýšleli, co s tím. Navíc když jsme viděli, že Tereza čeká druhé miminko, volba byla jasná. Podívat se do druhé místnosti a přesvědčit Vláďu s Terezou, že by bylo vhodnější zrealizovat dětský pokoj v jejich stávající ložnici, a naopak ložnici vytvořit zde, v této úzké místnosti. Byla to ale výzva,“ konstatují, dnes již s úsměvem, designéři Zuzana Schubertová a Viktor Cikoš.
Zásadním problémem byl úzký tvar
Zásadním problémem byl totiž opravdu úzký tvar, kam se nevejde vlastně ani dvojlůžko na šířku. S takto úzkou místností určenou k bydlení se designéři ještě nesetkali. A druhou zásadní otázkou bylo, jestli se podaří Vláďu a Terku přesvědčit, aby do té úzké místnosti šli oni, a stávající ložnici bylo tak možné proměnit v dětský pokoj pro dvě děti. Děti totiž přes den přece jen potřebují více světla, prostoru pro hraní a časem pro školu. Navíc se designéři dozvěděli od Terezky, že druhé dítě bude chlapeček. Ve větší místnosti se tak lépe podaří poskládat vše potřebné jak pro holčičku, tak i pro chlapečka.
Originální pojetí ložnice
„Na začátku jsme se snažili Tereze a Vláďovi hodně naslouchat, a než nám Tereza odjela do náhradního bydlení, dozvěděli jsme se, že jsou jako rodina hodně spjati s přírodou, žijí ekologicky, přemýšlejí nad nezávadností materiálů a mají rádi takový útulný, přírodní styl, což je nám s Viktorem velmi blízké. A tak jsme budoucí ložnici, která začala vznikat v úzké místnosti, pojali velmi originálně. Po celé šíři 1,75 m vznikla pódiová postel z masivu, která opticky hezky místnost rozšířila. Předěl mezi postelí a zbytkem místnosti jsme vyřešili svěží zeleno-šedou výmalbou, kterou jsme použili i na strop, aby opticky vzniklo takové lůžko s nebesy,“ poznamenává designérka Zuzana Schubertová.
Všechno je krásně vyřešeno
„Přední stranu postele jsme kolem dokola ukončili trámky. Za hlavami vznikl manželům odkládací prostor pro knihy, noční lampičky, a i elektrické zásuvky jsme jim přesunuli na postel. Aby je nebudilo ranní slunce, jeden z partnerů nám věnoval venkovní rolety do celého bytu, a proto si Vláďa s Terkou mohou vytvořit úplnou tmu a nemusí se nechat ničím probouzet. Také horko v letních měsících, které je tak trápilo, je tímto krásně vyřešeno,“ dodává s úsměvem designér Viktor Cikoš.
Text: Filip Budák
Foto: PRIMA
Náklady na proměnu
stavební materiál | 25 000 Kč |
podlaha včetně pokládky | 23 150 Kč |
zastínění všech oken | 105 600 Kč |
rozkládací pohovka včetně stolků | 57 210 Kč |
nábytek, doplňky a dekorace | 104 930 Kč |
celkem | 315 890 Kč |