Postavili či koupili jste si dům či byt a chcete do něj naplánovat novou kuchyni? Nebo jste zjistili, že potřebujete po letech užívání stávající kuchyně nějakou změnu? Velikosti, dispozice či funkčnosti?
Životnost kuchyně
Koupě kuchyně je dnes velká investice a budete ji užívat velmi dlouho. Průměrná životnost kuchyně je 20–25 let. Proto se vyplatí plánování neuspěchat, nepodlehnout „časově omezené a výhodné“ nabídce v obchodním domě. Kuchyně je specifický nábytek. V kuchyni pracujeme, a proto se návrhy řídí určitými pravidly – doporučeními. Pravidly ergonomickými i bezpečnostními. Aby to nebylo tak jednoduché, ne každý prostor je ideální a musejí se přijímat kompromisy. V tom případě je dobré, aby jich bylo co nejméně. Řešení, která jsou v rozporu s těmito pravidly nebo zásadami, považujeme za chyby. Více se tomu budeme věnovat dále v textu.
Výrobce nábytkového kování
Firma Blum je výrobcem nábytkového kování, které přináší uživatelům kuchyní, koupelen, předsíní, obýváků a dalšího nábytku velkou variabilitu při optimálním řešení úložného prostoru. Kování, které nabízí komfortní pohyb a dlouhodobou spolehlivost. Proto přicházíme v našem showroomu do kontaktu s mnoha uživateli kuchyní, a nejen s nimi. Přijdou se podívat na možnosti použití kování Blum, vyzkouší si, jak funguje i jak vypadá.
Zkušenosti zákazníků
Zákazníci se v showroomu rozpovídají o svých zkušenostech při hledání správného uspořádání a při tom často slýcháme následující věty:
„Proč se nás nikdo neptal, kolik lidí je v domácnosti? Jak nakupujete a kam nákup ukládáte nebo chcete ukládat? Kolik máte nádobí či elektrospotřebičů? Co se zamyslet, zda by to nešlo ukládat lépe?“
„Vidíme, že tu máte v zásuvkách pěkné vnitřní vybavení. To s námi nikdo neřešil, nenabídl“.
„Proč mi nikdo nenabídl vaše praktické výklopy Aventos, místo dvířek na pantech?“
„Proč se mnou nikdo neřešil, že i vnitřní uspořádání v zásuvkách je důležité? Že se dá zásuvka pod dřezem otvírat i elektricky pomocí Servo-Drive a nemusím se dotýkat dvířek či úchytky mokrou nebo upatlanou rukou?“
„Proč mi nikdo nevysvětlil, že prázdný roh v kuchyni není ztrátou prostoru? Že je to spíše ztráta peněz za složitější řešení, které jsem mohl použít na jiné vychytávky? Že nádobí v zásuvkách je mnohem pohodlněji dostupné, než na policích za dvířky?“
„Sousedka říkala, že to má a funguje to“ či „Náš truhlář tvrdí, že takto to dělá už léta a nikdo si nestěžuje.“ Nemusí, jen si zvykla – zvykl. Vaši kuchyni nebude užívat sousedka, truhlář ani architekt.
Před mnoha lety se firma Blum rozhodla, právě na základě těchto zkušeností, dát svému kování další přidanou hodnotu. Možnost naplánovat, a hlavně vyzkoušet si kuchyni dříve, než se zadá do výroby. Tak vznikl projekt Kuchyně na zkoušku.
Kuchyně na zkoušku
Kuchyně na zkoušku je služba, o kterou je velký zájem veřejnosti, a to i odborné. Skládá se ze tří částí. Úvodní část je diskuse o potřebách, přáních, seznámení se s tím, co zákazníci plánují a proč, zda už mají nějaký projekt nebo jsme první s kým se přišli poradit. Druhá část je vlastní Kuchyně na zkoušku. Ta má v nové budově showroomu svoji vlastní, oddělenou místnost, aby se vzájemně nerušili zájemci o tuto službu se zájemci o prohlídku možností Blum. V této místnosti jsou korpusy na kolečkách, které jsou zónově označeny a naplněny nádobím či potravinami.
Sestavení kuchyně v životní velikosti
Pomocí prvních dvou částí služby Kuchyně na zkoušku je možno během pár minut sestavit plánovanou kuchyni v životní velikosti, projít se v ní, zjistit, zda dává rozdělení jednotlivých zón smysl, vyzkoušet si vše předem ve skutečné velikosti a získat odpovědi na spoustu otázek. Zda budete mít dostatek pracovní plochy tam, kde je pro vás ta která činnost optimální. Zda si při práci v kuchyni nebudete překážet s pomocníky, nebo třeba i s „vetřelcem“ dožadujícím se lžičky ke kávě, jogurtu. Budete si moci ověřit, že nechat rohy prázdné, je praktičtější (často i ekonomičtější), než snaha o jejich využití. Potvrdit si, že potravinová skříň je vždy lépe po ruce, než úzká komora za dveřmi v předsíni. Pokud se najde praktičtější řešení, přesunem či doplněním několika skříněk lze změnit tvar, přehodit varnou desku, chladničku, dřez a myčku jinam. Poté se teprve rozhodnout, která varianta je praktičtější, vyfotit si ji pro architekta, designéra, projektanta v kuchyňském studiu nebo rovnou pro výrobce, kteří se postarají o to, aby kuchyně byla nejen praktická, ale i krásná. Následuje třetí část, při které se vrátíme do showroomu, kde je vystaveno vše důležité, co Blum vyrábí.
Zásuvkové systémy a vnitřní vybavení zásuvek
Možnost ověřit si vše předem způsobuje, že se rezervační systém pro plánování kuchyní rychle plní na několik týdnů dopředu. Množí se i zájemci z řad architektonických studií i výrobců, kteří přivedou své zákazníky a obsluhují si je sami a tím získávají touto přidanou hodnotou zákazníky na svou stranu. Nabídli jim něco, co jiní ne.
Pokud jste dočetli až sem, předpokládáme váš zájem dozvědět se o plánování kuchyní víc. Takže v příštím článku do toho půjdeme trochu podrobněji. Začneme nezbytnou teorií, nabídneme praktické skříňky v jednotlivých zónách, řešení rohů, vodorovné uspořádání kuchyní. Dozvíte se o vlastním plánování praktické kuchyně, chybách v návrzích a porovnáme i možná řešení jednotlivých skříněk.
Text: (pr)
Foto: BLUM