spot_img

Kuchyně na míru

Rekonstrukce kuchyně je stále vděčným tématem. Nová podoba našeho království chutí se v první řadě odvíjí od našich finančních a prostorových možností. A jaká by měla být? Určitě jednoduchá a funkční. Střídmost se přitom promítá do sestavy i linie a dává vyniknout barvě a materiálu. Jak to chodí, když si dopřejeme kuchyň na míru?

Nemáte-li po ruce odborníka, který vám s dispozicí kuchyně na míru poradí, obraťte se na kuchyňské studio. Tam vám vizualizaci nové kuchyně připraví. Ale i v tomto případě bychom měli znát alespoň určité zásady ergonomie, které nám v mnohém usnadní pobyt v kuchyni.

S plánkem do studia nebo k architektovi

Nezbytný je podrobný plánek místnosti, kam zakreslíme kromě oken a dveří i stávající rozvody a odpad vody, plynu a elektřiny, zásuvky či odtah pro digestoř. Z dispozice místnosti tak zjistíme možnou velikost i tvar kuchyně. Prostornější kuchyně nemají téměř žádná omezení, náročnější je to s kuchyňskými kouty v menších bytech. Tam je nutné promyslet každý detail.

Důležitý je výběr spotřebičů

Zařizování kuchyně je náročné zejména v malých bytech, kde počítáme s každým centimetrem. Je dobré pořídit si třeba nějaké spotřebiče 2v1, v nichž lze vařit klasicky i v páře. Jiné priority máme v rodině, kde se hodně vaří, a naopak. Každý spotřebič je závislý, mimo jiné, na spolehlivých rozvodech a odpadech.

Na přívodu vody je závislé nejen mycí centrum (dřez, myčka nádobí, ale i chladnička s výrobníkem ledu a filtrem vody a parní trouba). Tyto náležitosti musíme vyřešit předem. Vzhled nové kuchyně ovlivní i to, zda se přizpůsobíme stávajícím rozvodům, nebo vybudujeme nové.

Co a jak, kam a proč

Nevýhodné je umístění sporáku pod oknem, stejně jako v rohu, to kvůli mastnotě. Pod okno neinstalujeme ani dřez. Kuchyňské rohy se dají skvěle využít. Pevné se hodí na uložení věcí, které používáme jednou za čas, a ušetříme tak místo v zásuvkách. Umístění trouby a varné desky záleží na zvycích hospodyně. Máme možnost zvolit si sporák nebo vestavěnou troubu nad úrovní podlahy v kombinaci s mikrovlnkou. S čištěním trouby si nemusíme dělat starosti – některé jsou vybaveny pyrolýzou, která dokáže vyčistit troubu za nás.

Nepostradatelné úložné prostory

Myslíme také na úložné prostory. Můžeme si určit nejen šířku, ale i výšku zásuvek. Praktické jsou plnovýsuvy, které usnadní přístup k věcem a umožní jejich přehledné uspořádání. Nepřeberné množství materiálů nabízejí výrobci kuchyňských desek – od dřeva přes nerez až po kámen. Záleží na našich finančních možnostech i preferencích. Třeba kámen je drahý, ale odolný. Dřevo je zase náročné na údržbu, ale příjemné na dotyk. Dřevovláknitá deska je levná a nerez materiál praktický.

Široká škála materiálů a možností

Efektním, ale i efektivním trendem jsou prostorné, vzdušné ostrůvkové kuchyně. Ostrůvek slouží jako varné či mycí centrum, pracovní nebo odkládací a úložná plocha, barový pult či místo ke stolování. Kuchyně na míru nabízejí širokou škálu materiálů a možností vnitřního vybavení, jsou tvarově velmi jednoduché, avšak s nepřehlédnutelnými detaily, jako jsou například hrany na pokos nebo minimalistické zafrézované úchytky.

Text: Jan Chára

Foto: archiv redakce

 Tip

  • Umístění trouby a varné desky záleží na zvycích hospodyně. Máme možnost zvolit si sporák nebo vestavěnou troubu nad úrovní podlahy v kombinaci s mikrovlnkou.
  • Populární propojení kuchyně s obývacím pokojem dodává prostoru novou dimenzi.
  • Střídmost se promítá do sestavy i linie a dává vyniknout barvě a materiálu.
  • Kuchyně na míru nabízejí širokou škálu materiálů a možností vnitřního vybavení, jsou tvarově velmi jednoduché, avšak s nepřehlédnutelnými detaily.

Doporučené články

Konference TZB-info Rekonstrukce a provoz bytových domů 2023

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Jak si nezničit kuchyň a zdraví

Věděli jste, že nedostatečným odsazením kuchyňské linky může dojít ke kondenzaci vlhkosti a vytvoření nebezpečných plísní? Víte, že v okolních státech západní Evropy se mění kuchyňský...

Kytky, které čistí vzduch

Vytvořte si doma prales, ve kterém se vám bude dobře dýchat… některé květiny totiž mají velmi užitečnou vlastnost – umí filtrovat ze vzduchu škodlivé...

Radiátor jako šikovná příčka v koupelně

Když se řekne koupelnový radiátor, většině lidí se vybaví chromovaný žebřík pod náporem mokrých ručníků. Ti odvážnější si představí totéž v barevném provedení. Málokdo však...

Tři boxy z Packwallu v otevřeném prostoru

Malý byt v proseckém paneláku z konce šedesátých let minulého století doposud nebyl výrazněji upravován. Byt je vymezen z východní strany lodžií přes celou šířku dispozice, západní...

Marie Michaela Šechtlová – Přijít věcem na kloub

Tu vlastnost dostala Marie Šechtlová „do vínku“ od svých předků, kteří v několika generacích posouvali kupředu úroveň umělecké fotografie v Táboře. Marie nevykročila jejich cestou, ale...
Zehnder Tetris