spot_img

Kuchyně na míru

Rekonstrukce kuchyně je stále vděčným tématem. Nová podoba našeho království chutí se v první řadě odvíjí od našich finančních a prostorových možností. A jaká by měla být? Určitě jednoduchá a funkční. Střídmost se přitom promítá do sestavy i linie a dává vyniknout barvě a materiálu. Jak to chodí, když si dopřejeme kuchyň na míru?

Nemáte-li po ruce odborníka, který vám s dispozicí kuchyně na míru poradí, obraťte se na kuchyňské studio. Tam vám vizualizaci nové kuchyně připraví. Ale i v tomto případě bychom měli znát alespoň určité zásady ergonomie, které nám v mnohém usnadní pobyt v kuchyni.

S plánkem do studia nebo k architektovi

Nezbytný je podrobný plánek místnosti, kam zakreslíme kromě oken a dveří i stávající rozvody a odpad vody, plynu a elektřiny, zásuvky či odtah pro digestoř. Z dispozice místnosti tak zjistíme možnou velikost i tvar kuchyně. Prostornější kuchyně nemají téměř žádná omezení, náročnější je to s kuchyňskými kouty v menších bytech. Tam je nutné promyslet každý detail.

Důležitý je výběr spotřebičů

Zařizování kuchyně je náročné zejména v malých bytech, kde počítáme s každým centimetrem. Je dobré pořídit si třeba nějaké spotřebiče 2v1, v nichž lze vařit klasicky i v páře. Jiné priority máme v rodině, kde se hodně vaří, a naopak. Každý spotřebič je závislý, mimo jiné, na spolehlivých rozvodech a odpadech.

Na přívodu vody je závislé nejen mycí centrum (dřez, myčka nádobí, ale i chladnička s výrobníkem ledu a filtrem vody a parní trouba). Tyto náležitosti musíme vyřešit předem. Vzhled nové kuchyně ovlivní i to, zda se přizpůsobíme stávajícím rozvodům, nebo vybudujeme nové.

Co a jak, kam a proč

Nevýhodné je umístění sporáku pod oknem, stejně jako v rohu, to kvůli mastnotě. Pod okno neinstalujeme ani dřez. Kuchyňské rohy se dají skvěle využít. Pevné se hodí na uložení věcí, které používáme jednou za čas, a ušetříme tak místo v zásuvkách. Umístění trouby a varné desky záleží na zvycích hospodyně. Máme možnost zvolit si sporák nebo vestavěnou troubu nad úrovní podlahy v kombinaci s mikrovlnkou. S čištěním trouby si nemusíme dělat starosti – některé jsou vybaveny pyrolýzou, která dokáže vyčistit troubu za nás.

Nepostradatelné úložné prostory

Myslíme také na úložné prostory. Můžeme si určit nejen šířku, ale i výšku zásuvek. Praktické jsou plnovýsuvy, které usnadní přístup k věcem a umožní jejich přehledné uspořádání. Nepřeberné množství materiálů nabízejí výrobci kuchyňských desek – od dřeva přes nerez až po kámen. Záleží na našich finančních možnostech i preferencích. Třeba kámen je drahý, ale odolný. Dřevo je zase náročné na údržbu, ale příjemné na dotyk. Dřevovláknitá deska je levná a nerez materiál praktický.

Široká škála materiálů a možností

Efektním, ale i efektivním trendem jsou prostorné, vzdušné ostrůvkové kuchyně. Ostrůvek slouží jako varné či mycí centrum, pracovní nebo odkládací a úložná plocha, barový pult či místo ke stolování. Kuchyně na míru nabízejí širokou škálu materiálů a možností vnitřního vybavení, jsou tvarově velmi jednoduché, avšak s nepřehlédnutelnými detaily, jako jsou například hrany na pokos nebo minimalistické zafrézované úchytky.

Text: Jan Chára

Foto: archiv redakce

 Tip

  • Umístění trouby a varné desky záleží na zvycích hospodyně. Máme možnost zvolit si sporák nebo vestavěnou troubu nad úrovní podlahy v kombinaci s mikrovlnkou.
  • Populární propojení kuchyně s obývacím pokojem dodává prostoru novou dimenzi.
  • Střídmost se promítá do sestavy i linie a dává vyniknout barvě a materiálu.
  • Kuchyně na míru nabízejí širokou škálu materiálů a možností vnitřního vybavení, jsou tvarově velmi jednoduché, avšak s nepřehlédnutelnými detaily.

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Speciál časopisu Bydlení mezi panely již na stáncích

Letošní jarní vydání časopisu Bydlení mezi panely speciál je už k dostání na novinových stáncích i v kamenných prodejnách. Dočtete se v něm, jaké jsou aktuální novinky a trendy v oblasti...

Bytový dům Vysocká v Hradci Králové ušetří ročně 166 000 Kč

Fotovoltaika na panelovém domě v Hradci Králové vyrobí domácnostem 50 % energie. Majitelé bytů si od S-Power Energies pořídili elektrárnu se 73 fotovoltaickými panely, která jim pokrývá...

Richard Kočí – Příběhy jenom tušené…

Richard Kočí nemá rád stojaté vody. To platí o jeho dosavadní životní cestě i o uměleckém vyjádření. Od sochařské tvorby přes dřevěné reliéfy dospěl k malbě, v níž vyzbrojen...

Zateplení bytových domů v ČR

Může se jevit, že bytové domy jsou už z velké části zateplené, ale je to spíše realita velkých měst. Podle analýzy iniciativy Zateplujeme Česko většina...

Jak šetrně zacházet s vodou

Téma úspory vody je stále aktuálnější a pozornost mu věnuje čím dál více z nás, ať už je důvodem ohleduplnost k přírodě, udržitelný životní styl nebo také...