Také v loňském roce, v období “babího léta”, uspořádal Pražský klub skalničkářů, navzdory coronaviru, v areálu vedle Faustova domu na Karlově náměstí v Praze tradiční podzimní výstavu. Svět rostlin je neskutečně rozmanitý a pestrý. A stále jsou objevovány nové a nové druhy.
Stejně jako se postupně střídají jednotlivá roční období, nastolují svou vládu různé druhy rostlin. Kralování skončilo letničkám, v nenávratnu jsou květy v létě kvetoucích trvalek.
Melancholické loučení
Nadvládu získávají podzimní květiny. Pro někoho symbolizuje podzimní čas melancholické loučení s životem na zahradě, jiný v něm vidí symbol hojnosti. V okrasné zahradě dozrávají tobolky, bobule a další plodenství, vybarvují se listy před opadem a z okrasných záhonů vystupují trsy pozdně kvetoucích trvalek.
Patří k trvalkám sukulentního charakteru
Jedním ze zástupců je rozchodník, který patří k trvalkám sukulentního charakteru. Atraktivní modrozelené listy, polokulovité trsy a růžová nebo bílá květenství řadí rozchodník k základnímu sortimentu trvalek pro skupinové výsadby.
Není chudý na barvy
Podzim není obdobím chudým na barvy, barevná stupnice se však dostává do jiné polohy. Pro období září a října máme dostatečně bohatý výběr kvetoucích trvalek. Připočteme-li krásu barvících se listů a plodů stromů a keřů, získáváme bohatou náplň k výsadbě okrasných partií.
Bohatstvím barevných plodů
Barevnou lahůdkou podzimu jsou některé dřeviny, zejména listnaté keře ozdobné bohatstvím barevných plodů jako brslen evropský, rakytník, hlohyně a některé druhy skalníků. Nejvhodnějším pozadím pro ně jsou stálezelené jehličnany. Pestré podzimní zbarvení získají i některé traviny, jiné překvapí zdobným květenstvím.
A v trávníku nás překvapí orosené květy ocúnů…
Text a foto: Jan Chára