spot_img

Interiérové dveře dotvářejí atmosféru chaty i chalupy

Pobyty na chatě nebo chalupě zažívají renesanci. Určitě se o to zasloužila neobvyklá pandemická situace, která velkou měrou omezila nejen běžný život, ale také cestování, a to především do zahraničí. Lidé se tak začali uchylovat na své chaty a chalupy a ti, kteří je do té doby neměli, se začali o jejich koupi zajímat. Tato stavení mohou v době, kdy se čím dál více rozšiřuje trend home office, sloužit často i jako druhý domov. Přinášíme inspiraci pro všechny, kteří se rozhodli si interiér své chaty nebo chalupy zvelebit.

Na co se při pořizování nových dveří do vnitřních prostor chaty nebo chalupy zaměřit? Existuje několik bodů, které bychom při procesu výběru interiérových dveří neměli opomenout.

Plné, nebo prosklené?

To je poměrně zásadní otázka, na kterou je potřeba si odpovědět, protože intenzita přírodního světla má zásadní vliv na celkovou atmosféru interiéru. „Pokud máme na chatě nebo chalupě chodbu bez oken, pak je dobré zvolit prosklené dveře, které do chodby částečně propustí světlo ze zádveří chaty, a chodbu tak prosvětlí. Jestliže nám nevadí přímý průhled z chodby do prostoru chaty, pak je možné zvolit sklo čiré. Chceme-li naopak přímému průhledu zabránit, doporučuji zvolit sklo mléčné. Do místností, kde si přejeme zachovat soukromí, jako je například ložnice, jsou ideální volbou dveře plné,“ vysvětluje Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR a.s., která patří mezi největší výrobce interiérových dveří a zárubní v České republice.

Prosklených dveří není potřeba se bát ani v případě, že na chatu a chalupu jezdí i malé děti. Je totiž možné zvolit výplň z bezpečnostního skla, které je odolnější vůči nárazům. Pokud by přece jen došlo k jeho narušení, rozsype se na drobné neostré úlomky, o které se nelze pořezat.

Zvolený povrch ovlivňuje nejen vzhled, ale i odolnost dveří

Při výběru interiérových dveří je velmi důležité zvolit vhodný povrch. A nejde jen o to, jak budou dveře vypadat, ale také o jejich odolnost. Určitě je vhodné zamyslet se nad tím, jak často na chatě nebo chalupě pobýváme, jestli tam spolu s námi bývají děti nebo domácí mazlíčci, a jak moc jsou tedy dveře namáhány a jaké poškození jim hrozí.

Pro povrchovou úpravu je možné zvolit laminát, fólii nebo lak. Fólie je levnější variantou, která nabízí mnoho dekorů, ale je třeba počítat s tím, že dveře s tímto povrchem jsou méně odolné. Nejodolnějším materiálem je laminát, který je na rozdíl od dýhy nebo masivu barevně stálejší. „Kvalitní laminát v odpovídajících dekorech a odstínech vypadá na pohled jako dřevo včetně jeho struktury, ale je nesrovnatelně odolnější. Hodí se do rustikálních stavení, které svým vzhledem perfektně doplní, a odolá i zvířecím drápkům nebo nárazům hraček,“ popisuje výhody tohoto povrchu Martin Dozrál. Poslední povrchovou úpravou je lak, jehož výhodou je zejména široká barevná škála.

Do místností s vyšší vlhkostí jsou vhodné speciální dveře

Vyšší vlhkost v interiéru je zákonitě v koupelnách a kuchyních. U chat a chalup je ale v některých případech vyšší vlhkost v celém interiéru. Při použití běžných dveří by v poměrně krátkém čase došlo vlivem působení vlhkosti k jejich zkroucení či jiné deformaci. SOLODOOR nabízí u všech svých modelových řad dveří úpravu KLIMA, která skvěle eliminuje rozdílné teploty a vlhkost mezi jednotlivými místnostmi. „Do místností s vyšší vlhkostí doporučujeme zvolit třídu KLIMA II, která zvládne rozdíl teplot mezi místnostmi do 10 °C a rozdíl relativní vlhkosti do 35 %, nebo nejvyšší třídu KLIMA III, která si poradí i s dvacetistupňovým rozdílem v teplotách a 50% rozdílem ve vlhkosti,“ upřesňuje Martin Dozrál.

Řešení pro malé prostory

Především v chatách musí jejich majitelé často pracovat s poměrně malým prostorem. Do takových interiérů jsou skvělou volbou posuvné dveře, které mohou zajíždět do pouzdra zabudovaného přímo do zdi, nebo může dveřní křídlo jednoduše klouzat po garnýži či pojezdové liště nade dveřmi.

Barva dveří umocní atmosféru stavení

Důležitý není jenom vhodně zvolený design dveří (zatímco někam se hodí rustikálnější dveře, jinam zase elegantnější), ale také jejich barva, která dotváří charakter chaty nebo chalupy. Může ho buď oživit, nebo naopak utlumit. „Popřemýšlejte, zda toužíte po kontrastu, nebo spíše po harmonii. Velkou roli také hraje velikost obydlí. Je-li menší, vyplatí se volit spíše světlé odstíny, které prostor opticky zvětší a provzdušní. Světlejší obnažené zdi nebo cihly perfektně doplní kouřově šedá barva dveří. Tmavé cihly nebo kameny je naopak vhodné kombinovat s jasnějšími barvami dveří,“ dodává Martin Dozrál.

Nejde jen o dveře, důležité jsou i zárubně

Oblast dveřních křídel ovlivňují také zahraniční trendy, a na popularitě tak získává bezfalcové provedení. Při zavřených dveřích křídlo zapadá do zárubně a vytváří jeden elegantní celek. Opakem je klasické falcové provedení, kde dveře přiléhají k zárubni a jemně vystupují do prostoru. Výrobci myslí i na detaily a nabízí více provedení dveřních hran. Od elegantních oblých přes trendy šikmé hrany až po pravoúhlé i se zpevněnou linií pro praktičnost i design.

Text: Omnimedia s.r.o.

Zdroj fotografií: SOLODOOR a.s.SOLODOOR a. s.,


český výrobce interiérových dveří a obložkových zárubní, vyrobí za rok více než 180 000 dveří a 80 000 zárubní, čímž se řadí mezi největší výrobce na trhu. Je držitelem osvědčení „CZECH MADE“ a označení „Ekologicky šetrný výrobek“. Kromě široké škály produktů nabízí také poradenství a odbornou montáž s pětiletou zárukou na své zboží.

Společnost vznikla před 24 lety, přičemž její kořeny sahají hlouběji do historie dřevařského průmyslu v Sušici, která se celosvětově proslavila výrobou sirek. S více než 220 zaměstnanci patří mezi největší zaměstnavatele v regionu. Výrobky SOLODOOR najdete ve 13 franšízových prodejnách, cca v 80 prodejních studiích či zalistované v nabídce hobbymarketů a také v síti prodejen stavebnin po celé České a Slovenské republice. Společnost využívá nejmodernějších německých a italských technologií, díky kterým vyrábí dveře a zárubně s unikátní oblou hranou a v exkluzivních povrchových úpravách, jež nemají na trhu konkurenci.


Předchozí článek
Další článek

Doporučené články

Sledujte nás

5,912FanoušciTo se mi líbí
475NásledovníciNásledovat
spot_img

Malý byt v centru Brna

Tento byt o velikosti 38 m2 je součástí developerského projektu v centru Brna. Majitelé si garsonku pořídili jako investiční nemovitost k pronájmu. Vzhledem k tomu, že se nachází v lokalitě...

Frýdecko-Místecký veletrh – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24. 5. a v sobotu 25. 5. Vystavovatelé z oboru Stavba – Teplo – Energie – Zahrada – Hobby budou připraveni ve...

Sanace fasád napadených plísněmi, houbami a řasami

Plísně, houby a řasy, které rostou na fasádách se projevují černými nebo zelenými skvrnami. Toto napadení fasády poškozuje, znehodnocuje jejich vzhled a také zhoršuje hygienické podmínky...

Nadšená nálada mezi všemi účastníky veletrhu ve Stuttgartu

R+T, přední světový veletrh rolet, vrat, brán a protislunečních systémů, přilákal v únoru letošního roku po šestileté pauze odborníky z celého světa na stuttgartské výstaviště. Celkem 1020...

Stavební veletrh Brno nabídl řešení pro lepší bydlení

Chcete lépe bydlet? Chystáte se stavět, rekonstruovat či modernizovat svůj domov? Hledáte informace o dotačních programech, nových stavebních materiálech a technologiích? Zajímají vás udržitelná a energeticky úsporná...